V Bretanji je del lepo ohranjenega Atlantskega zidu.

Očarljiva mesta in gradovi

Normandija in Bretanja (4)

V Normandiji – pa tudi v Bretanji – je vrsta zanimivih obmorskih krajev, vmes pa je moč opazovati tudi divje klife, ki se dvigajo iz Atlantika. Na pečinah v bližini Bresta so spomeniki in muzeji, ki pričajo o drugi svetovni vojni in njenih številnih žrtvah. Ogleda vreden je tamkajšnji del lepo ohranjenega Atlantskega zidu. To je bil obrambni sistem, ki ga je med drugo svetovno vojno zgradil Tretji rajh, da bi preprečil zavezniško izkrcanje v zahodni Evropi. Do 6. junija 1944 je bilo namreč na francoski atlantski obali zgrajenih na tisoče tankovskih in pehotnih ovir in bunkerjev. Med vojno in po njej je bilo veliko utrdb uničenih, nekatere pa so se ohranile in so spremenjene v muzeje.

Ima pa Bretanja tudi lepa zgodovinska mesta. Eno od njih je zagotovo kamnito mesto Locronan, kjer najdete majhne trgovinice z domačimi izdelki in se sprehodite po trgu ob cerkvi, ki je prav tako vredna ogleda.

Ogledati si velja tudi starodavno mesto z gusarsko pomorsko trdnjavo Concerneu. Tako imenovani Ville Close je z mostom povezan z mestom in je najbolj priljubljena turistična atrakcija. Ima le nekaj ozkih ulic, napolnjenih s trgovinami in restavracijami. Blizu vhoda je ribiški muzej, mesto pa je znano tudi po številnih trgovinicah, kjer je moč pokusiti in kupiti sladice, narejene po starih receptih.

Med potjo po Bretanji smo se ustavili tudi na poljih megalitskih menhirjev in dolmenov pri Menacu in Kermariu in se nato odpeljali do Nantesa. Mesto je pomembno pristanišče in znano kot rojstni kraj pisateljev Voltaira in Julesa Verna.

Odprla se nam je pot po dolini Loare. Tako domačini kot turisti iz vseh koncev sveta si na tej poti ogledajo znameniti grad Chenonceau, ki je znan kot dvorec petih dvornih dam. Zgodovina gradu je zato še kako zanimiva, da so tam živele ženske pa so dokaz tudi številni vrtovi. Poleg Kraljeve palače v Versaillesu je Chenonceau najbolj obiskani dvor v Franciji. Za konec popotovanja, preden smo se odpeljali proti Parizu in proti domu, smo si ogledali še mestece Ambroise, ki leži pod slavnim renesančnim gradom številnih francoskih vladarjev. Gost dvora je bil tudi Leonardo da Vinci, ki je tam dokončal svojo slavno sliko Mona Lisa. (Konec)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 15. julij 2010 / 07:00

Nerazumen korak države

Ali bo nov pravilnik šolskega ministrstva o enotnih zimskih počitnicah (poleg gospodarske krize) dodatno prizadel slovensko turistično gospodarstvo?

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sobota, 12. april 2008 / 07:00

Novi Vigenjc o Plamenu

Osrednji del glasila je namenjen fotografijam, ki zgovorno opisujejo pet desetletij Plamena. Mnoge med njimi so tokrat objavljene prvič.

Radovljica / sobota, 12. april 2008 / 07:00

Domačinke pripravile razstavo ročnih del

Domačinke z Ovsiš so zadnjo marčno soboto v podružnični šoli pripravile razstavo ročnih del.

Radovljica / sobota, 12. april 2008 / 07:00

Pozabljena pesnica

Na pesniškem večeru v Kropi so predstavili pozabljeno pesnico Kristino Šuler.

Radovljica / sobota, 12. april 2008 / 07:00

Prepletanje pesmi in kulinarike

Na literarnem večeru s pesniki iz Palestine, Sardinije, Finske in Škotske

Radovljica / sobota, 12. april 2008 / 07:00

Klinarjevo hišo obnavljajo

Kropa - Klinarjeva hiša na Placu v Kropi je mogočna, zidana hiša fužinarskih podjetnikov, v kateri od leta 1952 domuje kovaški muzej. Občina hišo obnavlja, obnovitvena dela v pri...