Francoski raziskovalec zvoka Guillaume Perret bo nastopil predzadnji dan festivala. / Foto: arhiv Okarina Festivala Bled

Na Okarino po glasbe sveta

Včeraj se je s koncertom harfistke Catrin Finch in Seckoua Keite, glasbenika na kori, začel 28. Okarina festival Bled. V štirinajstih dneh se bo na Blejskem gradu in na jezerski promenadi zvrstilo petnajst vrhunskih glasbenih skupin in posameznikov iz Evrope, Afrike, Južne Amerike in Hongkonga.

Bled – Leto je naokrog in spet je čas za Okarino, ki velja za največji slovenski festival etno glasbe, s svojo 28. izvedbo pa tudi festival z najdaljšo neprekinjeno tradicijo. Na osrednjem koncertnem prostoru jezerski promenadi (dva koncerta bosta na Blejskem gradu) je festival včeraj odprl povratnik z lanske Okarine senegalski glasbenik Seckou Keita, ki se mu je tokrat na odru pridružila valižanska harfistka Catrin Finch. O letošnjem programu festivala – nad organizacijo skrbi Zavod za kulturo Bled – je spregovoril njegov pobudnik in vsa leta umetniški vodja Leo Ličof, ki je tudi izbral letošnje nastopajoče. Med vrhunci letošnjega festivala bo zagotovo ena velikih svetovnih »godb na pihala« romunski orkester Fanfare Ciocarlia, s svojo postavo bo nastopil virtuoz na kitari Richard Thompson, festival pa bo zaključila kraljica etno-hip hop fusiona Natacha Atlas.

»Slovenija ima več odličnih etno skupin, ki pa so tudi sicer precej prisotne na slovenskih prizoriščih. Mi iščemo ekskluzivnost, torej glasbenike, ki še niso ali pa zelo poredko nastopajo v Sloveniji. Večinoma gre za sestave in posameznike, ki so na festivalu prvič, nekaj pa je tudi takih, ki se po uspešnih nastopih pred leti, na Bled vračajo,« na vprašanje, zakaj na festivalu letos ni slovenskih glasbenikov, odgovarja Leo Ličof in v nadaljevanju predstavi letošnji program. Že danes bo nastopila zasedba Mokoomba iz Zimbabveja, ki kombinira tradicionalno in moderno glasbo z močnim afriškim priokusom. »To je ples mlade Afrike z Viktorijinih slapov,« poudarja Ličof. V sredo in četrtek sledita dva koncerta na gradu. Grški kitarist in skladatelj Dimitris Mystakidis preigrava grško tradicionalno glasbo, imenovano rembetiko. Igral bo tudi pesmi grških izseljencev v Ameriko in se s tem v glasbenem slogu približal bluesu. S čudovitim žametnim glasom in in kitaro zdravilno moč podaja Waldemar Bastos, rojen v Angoli, ki bo igral glasbo, ki se je razvijala v portugalskih kolonijah. Petkova zasedba dekleta z bas kitaro Manou Gallo iz Slonokoščene obale prinaša še eno glasbo, povezano z afriškimi koreninami, tokrat v sodobni preobleki funka, džeza, soula in bluesa, ki ga združuje v večplastne glasbene kolaže. Zasedba Gato Preto iz Mozambika je avtorski projekt raperke Gato Misteriose in skladatelja in aranžerja Leeja Bassa. Njun nastop je futurističen in unikaten. V nedeljo bo sledila mednarodna zasedba Bokanté. Glasba z Guadalupov govori o krizi beguncev, rasizmu, človeškem trpljenju, uničujočem odnosu do narave.

Drugi teden začenja simpatična mlada francoska skupina Deluxe, ki krmari med džezom, hiphopom, soulom, funkom. Ne bo manjkalo glasbenih presenečenj. Los Mirlos iz Peruja se imenujejo po črnem kosu, so kralji glasbene zvrsti cumbia. Glasba iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja še vedno zveni sveže. Ime Dakh Daughters si je nadelo sedem glasbenic iz Ukrajine, ki preigravajo različne instrumente. Dekleta so aktivistke, njihova glasba je ezoterična, eklektična, nekakšen frik kabaret z dodatkom punk energije. Sledil bo že omenjeni Richard Thompson, izvrsten kitarist, ki bo zagotovo ena izmed poslastic letošnjega festivala. Edini dan z dvema nastopoma bo 3. avgust, najprej se bo predstavil Yip's Children's Choir iz Hongkonga, sledila pa bo skupina dvanajstih glasbenikov Fanfare Ciocarlia z romunsko-moldavske meje. Pravi Balkan, ki bo všeč metalcem in rokerjem, džezistom in etno frikom. Prvo avgustovsko soboto bo sledil saksofonist, raziskovalec zvoka Guillaume Perret iz Francije, ki bo navdušil predvsem ljubitelje »močnih« koncertov. Festival bo v nedeljo, 5. avgusta, zaključila znana glasbenica egiptovsko-izraelskega porekla Natacha Atlas, ki bo poskrbela za fuzijo arabske in zahodne glasbe.

Naj dodamo, da so vsi koncerti razen dveh na Blejskem gradu, kjer šteje vstopnina na grad, brezplačni. Na poslušanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 15. maj 2011 / 07:00

Pogin potoških postrvi v Kroparici

Kropa - V sredo dopoldne so policiste obvestili o poginu rib v potoku Kroparica. Poginilo je okoli 360 rib. Policisti so odvzeli vzorce in jih bodo poslali pristojnim v analizo,...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Uspehi gasilcev so odlični

Predsednik PGD Preddvor Ciril Zupin je na volilnem občnem zboru v mesecu februarju predal mesto predsednika Marku Bohincu. Franci Dolinšek pa je prevzel poveljniško mesto od Branka Koširja.

Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Dogovorjena pravila obnašanja na kmetijskih zemljiščih

Vzpodbudno pismo Zavoda za gozdove nas seznanja s pravili obnašanja lovcev na kmetijskih zemljiščih.

Preddvor / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

S kresničkami smo (pre)vidnejši

Preddvorska šola in občinski svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) sta tudi letos pripravila skupno preventivno akcijo.

Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Velik uspeh kegljačev

Kegljaški klub Bela, ki v okviru našega Športnega društva Storžič Preddvor nastopa v medobčinski ligi, v letošnjem prvenstvu nastopa s povprečnim uspehom.

Splošno / sreda, 19. marec 2008 / 07:00

Turisti pohvalijo, a tudi grajajo

Študentke, zaposlene v turistični poslovalnici, so posredovale obiskovalcem informacije po telefonu in po e-pošti.