
Kupi embalaže manjši
Na dvoriščih komunalnih podjetij in centrov za ravnanje z odpadki se večinoma kopiči le še odpadna embalaža, ki bi jo morala odpeljati družba Interseroh.
Kranj – Mesec in pol po tem, ko so v Zbornici komunalnega gospodarstva javno opozorili na problem kopičenja odpadne embalaže na dvoriščih komunalnih podjetij in centrov za ravnanje z odpadki, se stanje na tem področju vendarle umirja. Večina od šestih družb za ravnanje z odpadno embalažo, ki so v preteklih mesecih odklanjale odvoz viška odpadne embalaže, namreč v skladu z novimi okoljevarstvenimi dovoljenji zdaj odvaža vso embalažo. Še vedno pa problem ostaja za družbo Interseroh, ki ji ministrstvo za okolje zaradi pritožbe na upravno sodišče še ni moglo izdati novega okoljevarstvenega dovoljenja.
Na Komunali Kranj so nam tako razložili, da so v zadnjem mesecu zmanjšali količino odpadne embalaže v njihovih skladiščih, saj so odpeljali približno 330 ton teh odpadkov, trenutno pa jih skladiščijo še okoli petdeset ton. »Embalažo trenutno prevzemajo vse družbe za ravnanje z odpadno embalažo, razen Interseroha,« so sredi tedna še pojasnili v kranjskem komunalnem podjetju. Tudi v jeseniškem Jeku se je količina odpadne embalaže do zdaj znižala za približno trideset ton, a še vedno začasno skladiščijo petdeset ton tovrstnih odpadkov. Embalažo jim odvažajo vse družbe za ravnanje z odpadno embalažo, so še dejali.
Okoljska ministrica Irena Majcen, ki opravlja tekoče posle, je sicer v ponedeljek po srečanju s predsednikom Združenja centrov za ravnanje z odpadki Slovenije in direktorjem ljubljanske Snage Jankom Kramžarjem pojasnila, da so junija vse družbe za ravnanje z odpadno embalažo z izjemo Interseroha dobile nova okoljevarstvena dovoljenja in kmalu zatem še inšpekcijske odločbe, ki so jim naložile odvoz embalaže, ki je v prvem polletju še niso odpeljale. Po njenih besedah mora tako Interseroh odpeljati več kot devetdeset odstotkov odpadne embalaže, ki trenutno še vedno leži v skladiščih centrov za ravnanje z odpadki. Ministrica pa v ponedeljek še ni bila seznanjena z odločitvijo upravnega sodišča glede Interserohove tožbe na spremenjeno okoljevarstveno dovoljenje. Zdaj je že znano, da je sodišče pritožnika zavrnilo, kar pomeni, da Agencija RS za okolje (Arso) lahko spremeni okoljevarstveno dovoljenje Interserohu. A kot je poudarilo sodišče, je Interseroh »(še nadalje) dolžan prevzemati zgolj količino odpadne embalaže, ki izhaja iz njegovih pogodbenih obveznosti«. V skladu s sodno odločbo mora torej Interseroh prevzemati odpadno embalažo od izvajalca javne službe po deležih, ki jih (na novo) določi vlada, a se deleži lahko nanašajo le na odpadno embalažo, ki so jo na trg dali zavezanci, s katerimi ima Interseroh sklenjene pogodbe o prevzemanju obveznosti ravnanj z odpadno embalažo.
Predsednik Združenja centrov za ravnanje z odpadki Slovenije Janko Kramžar je pojasnil, da je imelo šest centrov, ki so člani združenja, v začetku tedna na svojih dvoriščih še okoli 3800 ton nakopičene odpadne embalaže. Najhuje je v Ljubljani, kjer je na odvoz čakalo skoraj 2500 ton embalaže. »To je občutno preveč, da bi lahko rekli, da je ta sistem vzdržen,« je poudaril Kramžar. Združenje meni, da bi morala te kupe z interventnimi ukrepi zmanjšati država, s tem pa bi se zmanjšala »tudi tveganja, povezana s takim skladiščenjem, od požarnih do sanitarnih«, vzporedno pa bi bilo treba delati tudi na sistemskih spremembah tega področja. Ministrica Majcnova je ob tem napovedala, da bo država problem prevzema odpadne embalaže na dolgi rok sistemsko rešila v novem zakonu o varstvu okolja, katerega predlog bo za javno obravnavo pripravljen do konca leta.