Pelinolistna ambrozija povzroča gospodarsko škodo in zdravstvene težave.

Obvezno zatiranje ambrozije

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja lastnike kmetijskih in nekmetijskih zemljišč na obvezno zatiranje pelinolistne ambrozije.

Izvajanje obveznega zatiranja pelinolistne ambrozije nadzorujejo fitosanitarni inšpektorji, ki glede na ugotovitve ob pregledu predpišejo lastniku zemljišča fitosanitarne ukrepe in določijo rok za njihovo izvedbo. Če lastnik ukrepov ne izvede, mu grozi globa, ki za podjetja in druge pravne osebe znaša 1500 evrov, za vse ostale pa 500 evrov.

Kranj – Ker se približuje čas cvetenja pelinolistne ambrozije, uprava opozarja lastnike zemljišč, da so dolžni na svojih zemljiščih pravočasno odstraniti ambrozijo ter tako preprečiti njeno cvetenje in nastanek semen. Vsi lastniki zemljišč se te dolžnosti še ne zavedajo, zato bo uprava letos izvedla širšo akcijo o obveznem zatiranju ambrozije. Pripravila je zloženko in plakat z osnovnimi informacijami in opozorili o ambroziji, ki jih je posredovala določenim ciljnim skupinam.

Pelinolistna ambrozija spada med škodljive rastline. Kot plevel povzroča zaradi svoje razširjenosti težave in dodatne stroške v pridelavi kmetijskih rastlin, še zlasti v ekološki pridelavi; občutljivim ljudem pa povzroča težave zaradi inhalacijskih alergij oziroma senenega nahoda. Razširjena je skoraj po vsej državi in jo je iz leta v leto več. Ker glede rastnih razmer ni zahtevna, se pogosto pojavlja na zapuščenih in neobdelanih zemljiščih oziroma tam, kjer je zaradi gradnje in drugih vzrokov prišlo do večjih premikov zemlje. Največ je je ob cestah, železniških progah, ob bregovih rek in potokov, na zapuščenih obdelovalnih in stavbnih zemljiščih ter na slabo komunalno urejenih javnih in drugih površinah, od koder se širi tudi na kmetijska zemljišča.

V Sloveniji je že od leta 2010 dalje z zakonom in odredbo predpisano obvezno zatiranje ambrozije. Najučinkovitejše je dosledno odstranjevanje rastlin in preprečevanje njihovega cvetenja oziroma tvorbe semen, s katerimi se širi. Rastline je treba pred cvetenjem izpuliti s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del tako, da se v rastni dobi ne obraste več, ali ga je v sezoni treba večkrat pokositi. Cvetenje se začne v sredini julija in traja do konca oktobra, vrhunec pa je v avgustu in na začetku septembra. Ker se po košnji zelo hitro obraste, jo morajo lastniki opazovati vso rastno dobo in jo po potrebi še enkrat pokositi ali izvesti druge zatiralne ukrepe.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Več kot dvesto kuncev na superpokalu

Trinajstega superpokala za kunce se je udeležilo 27 društev rejcev malih živali iz Italije, Avstrije in Slovenije s skupno več kot dvesto kunci.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Na Gorenjskem tri nove trgovine

V tem tednu so se po naključju zgodili na področju trgovine trije pomembni dogodki - tri pridobitve, ki kažejo, kako živahno se širi ta dejavnost.

Zanimivosti / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Praznična cvetna nedelja

V nedeljo bo cvetna nedelja, zadnja nedelja pred veliko nočjo. Praznujemo jo v spomin na krščansko izročilo o prihodu Jezusa v Jeruzalem, kjer so ga, jahajočega na oslici, zasipali s p...

Slovenija / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Lovci ponekod še brez lovišč

Predsednik Državnega sveta Janez Sušnik je prejšnji teden sklical posvet v zvezi z načrtovanimi spremembami zakona o divjadi in lovstvu. Lovska društva brez lovišč tudi na Gorenjskem.

Lukovica / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Občine želijo odločati

Občine, povezane v Združenje občin Slovenije, podpirajo ustanovitev pokrajin.

Zanimivosti / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Franc Rajgelj, Lukmanov Francelj z Orehka, je na Gorenjski glas naročen že zelo dolgo. Vsaj toliko časa kot Gorenjski glas so pri hiši tudi bikci. »Kadar sem kupoval živ...