Obvezno zatiranje ambrozije
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja lastnike kmetijskih in nekmetijskih zemljišč na obvezno zatiranje pelinolistne ambrozije.
Izvajanje obveznega zatiranja pelinolistne ambrozije nadzorujejo fitosanitarni inšpektorji, ki glede na ugotovitve ob pregledu predpišejo lastniku zemljišča fitosanitarne ukrepe in določijo rok za njihovo izvedbo. Če lastnik ukrepov ne izvede, mu grozi globa, ki za podjetja in druge pravne osebe znaša 1500 evrov, za vse ostale pa 500 evrov.
Kranj – Ker se približuje čas cvetenja pelinolistne ambrozije, uprava opozarja lastnike zemljišč, da so dolžni na svojih zemljiščih pravočasno odstraniti ambrozijo ter tako preprečiti njeno cvetenje in nastanek semen. Vsi lastniki zemljišč se te dolžnosti še ne zavedajo, zato bo uprava letos izvedla širšo akcijo o obveznem zatiranju ambrozije. Pripravila je zloženko in plakat z osnovnimi informacijami in opozorili o ambroziji, ki jih je posredovala določenim ciljnim skupinam.
Pelinolistna ambrozija spada med škodljive rastline. Kot plevel povzroča zaradi svoje razširjenosti težave in dodatne stroške v pridelavi kmetijskih rastlin, še zlasti v ekološki pridelavi; občutljivim ljudem pa povzroča težave zaradi inhalacijskih alergij oziroma senenega nahoda. Razširjena je skoraj po vsej državi in jo je iz leta v leto več. Ker glede rastnih razmer ni zahtevna, se pogosto pojavlja na zapuščenih in neobdelanih zemljiščih oziroma tam, kjer je zaradi gradnje in drugih vzrokov prišlo do večjih premikov zemlje. Največ je je ob cestah, železniških progah, ob bregovih rek in potokov, na zapuščenih obdelovalnih in stavbnih zemljiščih ter na slabo komunalno urejenih javnih in drugih površinah, od koder se širi tudi na kmetijska zemljišča.
V Sloveniji je že od leta 2010 dalje z zakonom in odredbo predpisano obvezno zatiranje ambrozije. Najučinkovitejše je dosledno odstranjevanje rastlin in preprečevanje njihovega cvetenja oziroma tvorbe semen, s katerimi se širi. Rastline je treba pred cvetenjem izpuliti s koreninami vred ali odstraniti njihov nadzemni del tako, da se v rastni dobi ne obraste več, ali ga je v sezoni treba večkrat pokositi. Cvetenje se začne v sredini julija in traja do konca oktobra, vrhunec pa je v avgustu in na začetku septembra. Ker se po košnji zelo hitro obraste, jo morajo lastniki opazovati vso rastno dobo in jo po potrebi še enkrat pokositi ali izvesti druge zatiralne ukrepe.