Tudi obremenjenost z vonjem je mogoče izmeriti

Država je vendarle naročila pripravo raziskav, na podlagi katerih bo vzpostavljen sistem za obvladovanje obremenjenosti zraka z neprijetnim vonjem oziroma pripravljena uredba o motečih vonjavah. Na Gorenjskem največ pritožb od ljudi, ki živijo v bližini večjih podjetij.

»Ker je tolerančni prag človeka zaradi motečih vonjav pogosto prekoračen, se ob čezmernih obremenitvah ljudje pritožijo. Moteče vonjave namreč delujejo na počutje negativno, saj zmanjšujejo delovno sposobnost in povečujejo dovzetnost za obolevanja.«

Ljubljana – Ministrstvo za okolje in prostor je konec maja z zunanjimi izvajalci – Veterinarsko fakulteto in Fakulteto za strojništvo Univerze v Ljubljani ter podjetjem Studio okolje – sklenilo pogodbo, na podlagi katere bodo omenjene institucije pripravile strokovne podlage za vzpostavitev sistema za obvladovanje obremenjenosti zunanjega zraka z neprijetnim vonjem.

Kot so sporočili iz okoljevarstvene organizacije Alpe Adria Green (AAG), so prepričani, da bo projekt uspešno izveden, pridobljeni rezultati pa bodo temelj za pripravo uredbe o motečih vonjavah, za katero si Alpe Adria Green prizadeva že od leta 2013, ko so s posebno peticijo zahtevali ureditev tega področja.

Kot je povedal predsednik Alpe Adria Green Vojko Bernard, na območju gorenjske regije dobijo največ pritožb zaradi neprijetnih vonjav od ljudi, ki živijo v bližini večjih podjetij v Radovljici, na Jesenicah in v Škofji Loki. »Največ pritožb dobimo od sosedov Elana iz Begunj, Acronija z Jesenic, Knaufa v Škofji Loki ... Težave najprej poskusimo reševati z mediacijami med prebivalci in povzročiteljem smradu, če to ne uspe, povzročitelja prijavimo inšpekcijskim službam. Preventivno se, če dvomimo, da bo nova naprava oziroma obrat povzročal smrad, prijavimo kot stranski udeleženec v postopek za pridobivanje okoljevarstvenega soglasja, ki ga izdaja Agencija RS za okolje,« je pojasnil Bernard.

»Moteče vonjave so poseben problem onesnaževanja zraka, ki ga predstavljajo emisije plinov, katerih koncentracije v zraku sicer niso visoke, a tudi pri nizkih koncentracijah delujejo moteče. Te spojine najpogosteje predstavljajo netoksično onesnaženje zraka. Ker je tolerančni prag človeka zaradi motečih vonjav pogosto prekoračen, se ob čezmernih obremenitvah ljudje pritožijo. Moteče vonjave namreč delujejo na počutje negativno, saj zmanjšujejo delovno sposobnost in povečujejo dovzetnost za obolevanja,« pa pojasnjujejo strokovnjaki, ki bodo pripravili podlage za vzpostavitev sistema za obvladovanje obremenjenosti zunanjega zraka z neprijetnim vonjem.

Obremenjenost okolja z vonjem, kot še navajajo, merijo na različne načine, eden od njih je tudi metoda anketiranja krajanov, ki živijo na izpostavljenih območjih, kjer se čuti neprijeten vonj, ki prihaja od različnih dejavnikov. »Anketni vprašalnik vključuje vprašanja o intenzivnosti vonja, prijetnosti oziroma neprijetnosti vonja, pogostosti pojavljanja vonja, času dneva, v katerem se pojavljajo ''epizode'' vonja. Z izvedbo ankete želimo ugotoviti motnjo in določiti zanesljivost metode, njeno natančnost in veljavnost. Določitev kvantitativnih standardov kakovosti zraka, ki so namenjeni zaščiti prebivalstva pred vplivi motečih vonjav, so temelj za pregledne in enotne predpise,« še pojasnjujejo. Vzporedno z izvajanjem metode anketiranja bo na določenem področju potekalo tudi preverjanje drugih metod za ocenjevanje celotne obremenitve okolja z motečimi vonjavami. Primerjava rezultatov različnih metod bo ob drugem strokovnem gradivu temelj strokovnih podlag v pripravi. Rok za dokončanje projektne naloge je slabi dve leti.

Kot so sporočili iz organizacije Alpe Adria Green, se je anketiranje sicer že začelo, a Gorenjska doslej še ni prišla na vrsto. »Odziv širše javnosti, zlasti krajanov, je izredno pozitiven, nikakor pa ne bi mogli reči za javne institucije. V naslednjih mesecih bodo naključni krajani dobili anonimne ankete, ki jih bodo morali izpolniti. Možnost izpolnjevanja je elektronski način ali pa ročni. Anketa je popolnoma anonimna.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 8. maj 2017 / 11:37

Iz družbe iztisnili male delničarje

Hotel Slon je po novem edini lastnik družbe Kompas Hoteli Bled, manjšinskim delničarjem pa pripada odpravnina v višini dobrih deset evrov za delnico.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Nižje obrestne mere v Gorenjski banki

Za komitente Gorenjske banke je lahko maksimalna odplačilna doba stanovanjskega kredita tudi 30 let.

Škofja Loka / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Niso nas hoteli poslušati

Začetek gradnje dostopnega križišča za prihodnjo poljansko obvoznico je razburil krajane Suhe in Sorške ceste. V torek sestanek na občini.

Gorenjska / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Komentar: Kranja ni zraven

»Bliža se železna cesta, nje se, ljubca! veselim; iz Ljubljane v druge mesta, kakor tiček poletim.«

Slovenija / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Tudi uradno samostojni

Ljubljana - Poslanci, ki so zapustili LDS in njeno poslansko skupino v parlamentu, so tudi uradno osnovali samostojno poslansko skupino. Sestavljajo jo Matej Lahovnik...

Zanimivosti / petek, 2. marec 2007 / 06:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Tokrat predstavljamo slavljenca Alojzija Kavčiča iz Radovljice, ki prav danes praznuje devetdeseti rojstni dan. Za sabo ima zanimivo življenjsko pot. Rodil se je v Črnem vrhu nad...