Slikovita cerkev sv. Petra nad Begunjami je z začetka 16. stoletja. Da bi jo ohranili, jo morajo zavarovati pred vlago, zato so jo že prekrili z novo streho in začeli postopke izsuševanja.

Cerkev ima zdaj novo streho

Znameniti cerkvi sv. Petra nad Begunjami v teh dneh menjajo streho. Gre za prvi korak v nujni sanaciji slikovite stavbe, katere notranjost krasijo pesto let stare freske, ki jih že nekaj časa močno ogroža vlaga.

Freske v cerkvi sv. Petra so stare skoraj petsto let. Predstavljajo enega večjih ohranjenih opusov freskarskega mojstra Jerneja iz Loke.

Begunje – Prav v teh dneh se zaključuje menjava strehe na cerkvi sv. Petra nad Begunjami. Skoraj trideset let staro lesno kritino nadomeščajo z ravno prirezanim bobrovcem antracitne barve, ki je skorajda enaka dosedanji. Jeseni, je povedal župnik iz Begunj dr. Matjaž Ambrožič, bodo uredili še drenažo ter obvode za meteorne vode in s tem začeli postopek izsuševanja cerkvenega poslopja in ga tako rešili pred uničujočo vlago. Lesena streha je namreč že pred časom začela puščati, voda pa je prodrla tudi pod objekt.

»Gre za zares nujne posege, da cerkev izsušimo ter pripravimo na morebitno restavracijo fresk in gotskih reber,« je povedal.

Freske v cerkvi sv. Petra so stare skoraj pet sto let. Kot je povedal Ambrožič, so eden od večjih ohranjenih opusov freskarskega mojstra Jerneja iz Loke.

Obnova strehe bo stala okoli petdeset tisoč evrov; župnija jo financira z lastnimi sredstvi in darovi vernikov. Tako je prejšnji petek domačinka flavtistka Mateja Bajt v cerkvi organizirala dobrodelni koncert Tria kljunastih flavt Le Phénix, v katerem poleg nje igrata še Una Košir in Kristina Martinc. Zbrani prispevki so bili namenjeni prav obnovi strehe in fresk.

Ker je cerkev spomeniško zavarovana, pri obnovi dobro in tesno sodelujejo z zavodom za varstvo kulturne dediščine, dovoljenje zanjo pa so morali dobiti tudi od pristojnega ministrstva. Da se bo notranjost cerkve dokončno poslovila od vlage, bo trajalo nekaj let. »Potem pa upamo na posluh države pri restavriranju pol stoletja starih fresk, saj bi bil za nas to prevelik zalogaj,« je še povedal župnik Matjaž Ambrožič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 4. julij 2015 / 08:55

Preverite stanje planinskih poti

Trenutno je zaradi različnih razlogov zaprtih deset planinskih poti po Slovenji, med njimi nekaj še zaradi posledic lanskoletnega žledoloma.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 11. junij 2024 / 17:02

Donavska kolesarska pot, 1. del

Ob omembi Donavske kolesarske poti največkrat pomislimo na najbolj znani avstrijski del poti od Passaua do Dunaja. V naši kolesarski druščini pa smo se odločili, da prekolesarimo celotno pot ob Don...

Gospodarstvo / torek, 11. junij 2024 / 16:30

Kmetijska zemljišča po sedem evrov

V Kranju in okolici je lani srednja cena za kvadratni meter kmetijskega zemljišča znašala sedem evrov in je bila najvišja v državi.

Bohinj / torek, 11. junij 2024 / 16:29

Pobrateni še z nemškim narodnim parkom

Stara Fužina – V soboto je v Centru Triglavskega narodnega parka Bohinj v Stari Fužini potekal slavnostni podpis sporazuma o pobratenju Triglavskega narodnega parka in Narodnega parka Berchtesgaden...

Zanimivosti / torek, 11. junij 2024 / 16:29

Priznanji tudi Gorenjcema

Med prejemniki državnih priznanj za prostovoljstvo tudi Nika Kržišnik iz Poljanske doline in Matej Bizjak iz Kamnika

Jesenice / torek, 11. junij 2024 / 15:41

Spletna kamera pri Koči na Golici

Jesenice – Pri Koči na Golici je zaživela nova spletna kamera. Vremenske razmere in razgled na okoliške gore si je mogoče ogledati na spletni platformi Whatsupcams. Projekt, vreden 2.600 evrov, je...