Kanadska temna stran meseca

Ta čudoviti nori svet

Skoraj vsak narod ima svojo temno stran meseca, del zgodovine, ki ga poriva v ozadje spomina. Tudi Kanada ni izjema. Poglejmo. Tretjega julija leta 1885 so se zaradi izčrpanosti in pomanjkanja streliva neporaženi vdali kanadski vojski uporni mestici, to je mešanci med Indijanci in priseljenci.

Položaj indijanskih plemen je bil v Kanadi drugačen kot v ZDA. Francozi so se bolj zanimali za trgovino kot za zemljo, pritisk priseljencev iz Evrope ni bil tako velik kot pri sosedih. Zaradi surovega podnebja je bilo tam tudi manj indijanskih plemen, poleg tega pa sta obe vodilni družbi Hudson Bay in North West Company raje trgovali z Indijanci, kot pa da bi jih preganjali.

V primerjavi z ZDA je bilo v Kanadi tudi več mešanja med rasama. To velja predvsem za mešanje med Indijanci in Francozi ter Škoti. V dobi invazije belih naseljencev je bil ta del prebivalstva neke vrste naravni zaveznik kolonizatorjev. Imenovali so jih mestici, to je mešanci.

Tretji vzrok za drugačen odnos do domorodcev je bila izkušena angleška kolonialna administracija, ki je že zgodaj vpeljala sistem rezervatov. Kanadska policijska konjenica je v nasprotju z ameriško vojsko celo ščitila domačine pred vpadi belih roparskih band, prodajalci alkoholnih pijač in orožja.

Prvi večji spopadi niso izbruhnili med Indijanci in belci, temveč med mestici in kolonialno policijo. Leta 1816 je vojvoda Selkirški naselil na območji mesticev, v Manitobi, škotske koloniste in uvedel omejitve za mestice. Spopadi so se vlekli do leta 1836, ko je večina škotskih kolonistov zapustila omenjeno ozemlje.

Leta 1869 pa je kanadska oblast začela pospeševati naseljevanje prerijskega dela Kanade. Mestici so se uprli. Kanadski vladi so postavili zahteve, med njimi tudi po svobodi jezika in vere, saj sta bila francoščina in katolicizem proti uradni angleščini in protestantizmu. Ko so zajeli oddelek vladnih čet, so ponosno razglasili začasno lokalno vlado. Ko pa so obsodili enega od zajetih poveljnikov na smrt, je nastopila vojska in zasedla njihovo ozemlje.

Največji in zadnji spopad je bil upor leta 1884, vzrok zanj pa je bila gradnja železnice proti Pacifiku. Mesticem so se priključili Indijanci plemena Cree. Začetni uspehi upornikov so bili veliki, toda julija 1885 so se neporaženi vdali, ker jim je zmanjkalo streliva in so bili izčrpani.

Pregovori in reki

Kaj pravijo o pregovorih?

Čehi: Pregovor izvira iz pameti, pamet iz pregovorov.

Rusi: Pregovori so kot metulji: ene ujamemo, drugi nam zbežijo.

Nizozemski pregovor: Kokodaka lahko vsak, ne more pa vsak znesti jajca.

Japonski pregovor: Bahanje je začetek sramote.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / petek, 3. julij 2015 / 11:02

Doživeti Jutine vrtove

Žiri – V okviru razstave Življenje z vrtovi Center arhitekture in Galerija Dessa danes popoldne pripravljata ogled Kržišnikovega vrta in še dveh vrtov v Žireh, ki jih je oblikovala Juta Krulc. Spre...

Objavljeno na isti dan


Tržič / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Zaprta cesta pri Podljubelju

Tržič - Ta teden so začeli obnavljati vodovod Črni gozd na odseku Podljubelj–vodni zbiralnik Ibelc. Občina Tržič obvešča prebivalce, da je zato od 3. septembra popolna zapora na...

Tržič / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Tradicija čevljarjev ostaja

Tržičani pripravljajo letos že 41. Šuštarsko nedeljo. V petek bodo odprli razstavo tržiških čevljarjev, po dolgih letih pa bodo spet uprizorili "frejšpreh`ngo".

Slovenija / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Ljubitelji starih vozil

Na 6. vseslovenskem srečanju lastnikov starodobnih vozil se je zbralo več kot dvesto voznikov iz vse Slovenije.

Zanimivosti / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Srečanje nekdanjih učencev obrtne šole

Mekinje - V uršulinskem samostanu v Mekinjah so se v soboto na tradicionalnem vsakoletnem srečanju že dvajsetič zapored dobili učenci nekdanje frizerske šole, ki je v letih od 19...

Slovenija / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Začel se je islamski post

Ljubljana - Za muslimane po svetu in tudi v Sloveniji se je v ponedeljek, 1. septembra, začel islamski mesec posta ramazan, ki bo z ramazanskim bajramom (praznikom) končan 30. se...