Borštnik združil Cerklje
V Cerkljah so v nedeljo obeležili stošestdeseto obletnico rojstva svojega rojaka, dramskega igralca Ignacija Borštnika.
Cerklje – Stošestdeseta obletnica rojstva prvega slovenskega poklicnega dramskega igralca Ignacija Borštnika je v nedeljo združila cerkljanska kulturna društva in ustvarjalce, ki so pripravili pester kulturni program.
Slovesnost so začeli z odkritjem obnovljene plošče na pročelju Borštnikove rojstne hiše, nadaljevali pa na notranjem dvorišču, kjer je zbrane nagovoril direktor direktorata za ustvarjalnost na ministrstvu za kulturo Igor Teršar, ki se je v govoru dotaknil pomena Borštnikovega dela za razvoj gledališča pri nas in spomnil, da je prav Borštnik v slovenski gledališki prostor vpeljal za tisti čas sodobne prvine dunajske gledališke šole in se je z njim začela profesionalizacija teatra. Različne okoliščine so ga nato privedle do tega, da je večino svoje pestre kariere deloval na tujem in svoje najboljše stvaritve ustvaril v zagrebškem gledališču.
»Danes je velik dan za Cerklje, še posebno pa za rojstno hišo Ignacija Borštnika in našo družino. Hvala torej družini, ki me je podpirala, da sem vztrajal pri obnovi hiše. Sedem let smo se borili in danes je izdelek pred nami,« je bil zadovoljen tudi Danijel Novak, predsednik Kulturnega društva Ignacija Borštnika, ki je organiziralo prireditev, ter skrbnik Borštnikove hiše, ki se je spomnil tudi cerkljanskih obrtnikov, ki so priskočili na pomoč pri obnovi hiše. Poleg tega pa Novak veliko naporov vlaga tudi v to, da bi hiša zaživela in postala shajališče kulturnih v občini.
»Upam, da boste Cerkljani tako, kot ste ponosni na Ignacija Borštnika, ponosni tudi na njegovo rojstno hišo. Da jo boste uporabljali in radi pokazali svojim znancem in prijateljem, ko jih boste povabili v Cerklje,« je Novak pozval tudi številno občinstvo, ki se je udeležilo prireditve, in zaradi pičlih finančnih sredstev, ki jih ima na voljo, hkrati izrazil skrb za prihodnost hiše, ki je ena od redkih znamenitih stavb v Cerkljah, ki je še dostopna javnosti.
Za kulturni program, ki je v veliki meri temeljil tudi na Borštnikovi poeziji, so poskrbeli člani Godbe Cerklje, Komornega moškega pevskega zbora Davorina Jenka, KUD Pod Stražo, Folklora Cerklje, Ansambel Trgovci, povezovala pa sta jo Jože Jerič In Daniela Močnik.
Ob tej priložnosti so posadili tudi cepič štiristoletne mariborske vinske trte.