V spomin: Dr. Silvo Žlebir (1958–2018)
Po hudi bolezni je aprila letos v 60. letu umrl dr. Silvo Žlebir, nekdanji generalni direktor Agencije Republike Slovenije za okolje in priznan strokovnjak za področje meritev in merilnih sistemov.
Bil je univerzitetni diplomirani fizik, magistriral in doktoriral je na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, leta 2000 pa je zaključil specialistični študij menedžmenta na Ekonomski fakulteti v Ljubljani.
V letih 1981–1990 je kot raziskovalec in projektni vodja delal na razvoju merilnih sistemov v raziskovani enoti Iskre Kibernetike v Kranju. Je soavtor več patentov v EU in ZDA, ki so bili osnova za masovno proizvodnjo (več milijonov) elektronskega Hallovega (monolitnega) števca električne energije, proizvedenega pretežno za zahtevne tuje trge. Na izsledkih njegovih tedanjih raziskav še danes temeljijo proizvodi nekaterih slovenskih izvoznih podjetij. V letu 1992 je, skupaj z dvema sodelavcema, prejel nagrado Republike Slovenije za znanstveno raziskovalno delo.
V letih 1990–2001 je bil pomočnik direktorja in svetovalec vlade na Hidrometeorološkem zavodu Slovenije, kasneje pa postal direktor Urada za monitoring v novoustanovljeni Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO). V teh letih je med drugim vzpostavil mrežo avtomatskih merilnih postaj in moderniziral meteorološke meritve širom Slovenije. Leta 2004 je postal generalni direktor ARSO in s tem prevzel dodatne odgovornosti za področje seizmologije ter za izvajanje strokovnih, analitičnih in upravnih nalog s področja okolja. Agencija je v času njegovega vodenja opravila pomembne naloge in projekte s področja okolja, seizmološka mreža pa je postala z modernizacijo ena najsodobnejših v Evropi. Na ARSO je uvedel sistem vodenja po mednarodnih standardih in si skupaj s sodelavci prizadeval za poenostavitev okoljske zakonodaje, ki bi omogočila poenostavitev postopkov za uporabnike, hkrati pa bolj odločno omejevala škodljive vplive na ljudi in okolje.
Na področju mednarodnega sodelovanja je bil uspešen pri prizadevanjih za polnopravno članstvo Slovenije v Evropski organizaciji za spremljanje stanja ozračja z meteorološkimi sateliti in v Evropski center za srednjeročne napovedi vremena. Na njegovo pobudo je Slovenija postala polnopravna članica GEO (Skupina za opazovanje Zemlje, ki povezuje vsa opazovanja Zemlje za potrebe ukrepanja proti podnebnim spremembam) in bila izbrana za gostiteljico Centra za upravljanje s sušo v jugovzhodni Evropi, umerjevalni laboratorij ARSO pa je postal Regionalni instrumentalni center (RIC) Svetovne meteorološke organizacije. Začel je z izvajanjem doslej največjega projekta ARSO »Nadgradnja sistema za spremljanje in analiziranje stanja vodnega okolja v Sloveniji« (BOBER), pretežno financiranega iz kohezijskega sklada EU. Po končanem mandatu leta 2012 se je posvetil mednarodnemu sodelovanju ARSO. Od leta 2013 do 2015 je kot ekspert Evropske okoljske agencije opravljal naloge projektnega vodja na Evropskem programu monitoringa okolja Copernicus, pri čemer je sodeloval z več pomembnimi mednarodnimi organizacijami. Dr. Žlebir je bil zelo uspešen projektni vodja. Njegova odlika je bila skrb za strokovni razvoj mladih sodelavcev. Svoje znanje s področja meteoroloških meritev je posredoval tudi študentom kot visokošolski učitelj na Katedri za meteorologijo Univerze v Ljubljani.
Z neutrudnim in predanim delom je prispeval tako k mednarodni prepoznavnosti ARSO in k večji varnosti Slovenije pred naravnimi nesrečami in okoljskimi tveganji kot tudi k razvoju števcev električne energije v kranjski Iskri. Njega, njegovo znanje, izkušnje in razvojne pobude bomo kolegi pogrešali.