
Hudi uri v Kamniku in Cerkljah
Obilno deževje je v torek in sredo povzročilo precej škode tudi na Gorenjskem. V torek popoldne je bilo najhuje na Kamniškem, v sredo zvečer pa se je nebo razbesnelo predvsem nad Krvavcem.
Cerklje, Kamnik – Popoldanska neurja v torek in sredo delu Gorenjske niso prizanesla. V torek popoldne se je največji oblak utrgal na Kamniškem, kjer so morali med drugim zaradi zemeljskega plazu evakuirati sedemčlansko družino, veliko preglavic s poplavljanjem objektov pa so imeli tudi v Kranju, Cerkljah, Šenčurju, Naklem in na Jesenicah. V sredo zvečer pa so hudo uro še enkrat doživeli v Cerkljah, zlasti pa na območju Krvavca, kjer je do preklica zaprta cesta Grad–Štefanja Gora.
V sredo malo pred 21. uro je silovito neurje zajelo občino Cerklje. Meteorna voda je predvsem v naseljih Grad in Zgornji Brnik zalila več objektov in cest, zato so bili na terenu številni gasilci, ki so črpali meteorno vodo, čistili jaške in cevi ter ceste. Včeraj so bile hude posledice neurja vidne predvsem ob spodnji postaji žičnice Krvavec in na lokalni cesti Grad–Štefanja Gora, ki je bila neprevozna. »V zelo kratkem času naj bi predvsem na območju Krvavca padlo sto litrov dežja na kvadratni meter, voda pa je s pobočja prinesla ogromne količine materiala. Cesta od Gradu do spodnje žičniške postaje Krvavce je povsem zasuta, interventne službe jo sicer že čistijo, a čaka jih še veliko dela. Bojimo se, da je škoda nastala tudi na vodnem zajetju,« je včeraj dopoldne pojasnil cerkljanski župan Franc Čebulj. V vasi Grad je voda v sredo začela ogrožati tudi več stanovanjskih objektov, a so najhujše preprečili gasilci. Pomagali so tudi pri dovajanju sveže vode v ribogojnico in pri čiščenju objekta za klorizacijo vode.
Po Čebuljevih besedah je za nastalo škodo delno odgovorna tudi država, ki jo že vsaj petnajst let pozivajo, naj uredi strugo potoka Reka, a zaradi pomanjkanja denarja vzdrževalnih del niso izvajali. Župan včeraj še ni imel podatkov, kolikšno škodo je zadnje neurje povzročilo na občinski infrastrukturi.
V torek najhuje na Kamniškem
V torek popoldne se je nad Kamnikom utrgal oblak. Od 14. pa do 19. ure je zapadlo toliko dežja kot običajno v celem maju skupaj, klestila je tudi toča. Štab Civilne zaščite (CZ) Kamnik je vodil več kot štirideset intervencij, v katerih je sodelovalo 93 gasilcev iz petih prostovoljnih gasilskih društev ter delavci Komunalnega podjetja Kamnik, ki so razvažali napolnjene protipoplavne vreče in postavljali zapore na poplavljenih cestah. Gasilci so črpali vodo iz 24 poplavljenih objektov, zaradi obilnega dežja sta bili popoldne zaprti cesti Mekinje–Godič in delno Kamnik–Tunjice, ponekod so imeli tudi izpade električne energije.
Zaradi obilnega deževja sta se sprožila tudi dva večja zemeljska plazova. »Zemeljski plaz v Košišah je ogrozil stanovanjski objekt in manjše gospodarsko poslopje v neposredni bližini, zato smo odredili evakuacijo stanovalcev. Sedemčlanska družina je tako noč preživela pri sorodnikih. Gasilci so območje v okviru intervencije zaščitili z gradbeno folijo in uredili odvodnjavanje ter tako preprečili nadaljnje drsenje zemljine. Zaradi varnosti v torek zvečer nismo mogli opraviti celovitega ogleda, je pa geomehanik delo nadaljeval danes dopoldne in ugotovil, da se je stanje umirilo, zato smo evakuacijo preklicali in družina se je že vrnila v svojo hišo,« nam je v sredo dopoldne razložil poveljnik CZ Kamnik Matjaž Srša.
Kot so nam povedali pretreseni stanovalci, je plaz v celoti uničil nedavno postavljeno letno kuhinjo, večjo škodo pa so k sreči s hitrim posredovanjem preprečili gasilci. Ekipe so plaz in poškodovano streho ter bližnja drevesa začele odstranjevati po 12. uri, občina pa bo zdaj pripravila tudi rešitve za dolgotrajnejšo sanacijo plazu. Zemeljski plaz se je sprožil tudi na Žalah, a tam stavb ne ogroža.
Občina Kamnik je občane že pozvala, naj nastalo škodo prijavijo štabu CZ Kamnik.