Komunikacija z osebo z demenco
Ko govorimo z osebo z demenco, stojmo ali sedimo pred njo, zato da nas lahko opazuje. Govorimo nežno in ne povzdigujmo glasu. Delajmo kratke, preproste stavke.
Kadar vas oseba z demenco vznejevolji, stopite za trenutek ven iz sobe, globoko vzdihnite in se pomirjeni vrnite v prostor, svetujejo.
Oseba z demenco doživlja postopno zmanjševanje sposobnosti komuniciranja in vedno težje razume druge in izraža svoje potrebe. Izguba zmožnosti za pogovorno komunikacijo je eden najtežjih problemov za osebe z demenco, njihove svojce in oskrbovalce. Na Demenci prijazni točki, ki deluje na Ljudski univerzi Kranj, so pripravili nekaj nasvetov o tem, kakšen je najbolj ustrezen način komuniciranja z osebo z demenco.
Zavedati se moramo, da je komunikacija v sedemdesetih odstotkih neverbalna, in čeprav ima oseba z demenco zmanjšane sposobnosti govorne komunikacije, njihove neverbalne veščine dolgo časa ostajajo nespremenjene: govorica telesa, izraz na obrazu, geste in ton glasu. Zato so tukaj v prednosti domači oskrbovalci, ki osebo poznajo že pred boleznijo. Oseba z demenco lažje zazna našo neverbalno komunikacijo: telesno govorico, vzdihe, nezadovoljstvo, jezo ... in jo tudi posnema. Zato je pomembno, da naša neverbalna komunikacija potrjujejo besede, ki jih izrečemo.
"Ko govorimo z osebo z demenco, stojmo ali sedimo pred njo in ne ob njej ali za njo, zato da nas lahko opazuje. Govorimo nežno in ne povzdigujmo glasu. Delajmo kratke in preproste stavke. Ne bodimo kritični in obsojajoči in ne nagovarjajmo občutkov (Si vesel?, Si žalosten? …). Kar vidimo, zaznajmo brez komentarja. Osebe ne popravljajmo in ne opozarjajmo na primanjkljaje, raje pohvalimo, kar ji uspe narediti," svetujejo.
Oseba z demenco nima orientacije glede oseb, časa in prostora. Je nemirna in teka sem in tja. Umika se pred hrupom in večjimi družbami. Pomembna postane rutina pri vseh opravilih, ker pomirja. "Ne pozabite na dotik, stisk roke in objeme, če je le osebi z demenco to prijetno. Razmislite, katera zvrst glasbe, katera pesem je bila osebi z demenco všeč, ko je bila še mlada, in jo zavrtite. Če boste opazili, da v glasbi uživa, naj vas ne bo sram in se skupaj z njo zazibajte v ritmih. Dovolite, da oseba sama opravlja dnevne aktivnosti. Zaposlite jo, dokler le lahko, seveda ob vašem nadzoru," svetujejo v Demenci prijazni točki.
"Pomembno je, da osebi damo občutek varnosti. Ob upoštevanju teh konkretnih napotkov in z uporabo empatije lahko komuniciramo z osebami z demenco tudi potem, ko je bolezen že napredovala. Ves čas pa se moramo zavedati, da se moramo sami prilagajati osebam z demenco, ne pa pričakovati, da se bodo one prilagajale našemu načinu komuniciranja," še dodajajo na Demenci prijazni točki v Kranju.