
Mladi želijo varno prihodnost
Praznik dela so v Kranju zaznamovali s srečanjem, ki ga je na Svetem Joštu 44. leto pripravil Svet gorenjskih sindikatov v sodelovanju z Mestno občino Kranj ter Zavodom za kulturo in turizem Kranj.
»Prihodnost slovenskega delavca je v povezovanju in enotnih prizadevanjih za dosego skupnih ciljev. Če ne drugače, z uporom, bojem in zmago.«
Kranj – »Takšna moč, kot jo imajo delavci, ki so združeni in povezani med seboj ter se borijo za isti skupni cilj, je neustavljiva. Premikamo lahko gore – tovarne lahko zaustavimo ali poženemo v višave,« je zbrane ne Svetem Joštu nagovorila predsednica Sveta gorenjskih sindikatov Nežka Bozovičar. Prihodnost slovenskega delavca tako vidi v povezovanju in enotnih prizadevanjih za dosego skupnih ciljev.
Breza delavcev, je poudarila Nežka Bozovičar, ne bi bilo ničesar – ne države ne gospodarstva in ne podjetij, niti dobičkov in sistema kapitalizma. V zadnjem času se po njenih besedah veliko govori o gospodarski rasti, podjetja iz leta v leto pričakujejo boljše rezultate poslovanja in višje dobičke. »A čeprav so bili v času krize delavci prvi, ki so z odrekanjem prispevali k ohranjanju delovnih mest, danes še vedno ni dovolj dobička, da bi povišali plače in dostojneje plačali tiste, ki pravzaprav ustvarjajo ta dobiček,« je opozorila in se vprašala, kdaj bo dovolj, da bo del dobička končno lahko namenjen tudi delavcem. Mladim, ki se v iskanju boljše prihodnosti vse pogosteje odločajo za delo v tujini, je po njenem prepričanju treba zagotoviti dobro plačano delo v Sloveniji. Kdo bo sicer delal, ko bodo vsi mladi odšli, se sprašuje. »Prekarne oblike dela niso varne zaposlitve in mladi so se jih naveličali. Želijo si redno zaposlitev in varno prihodnost.« Verjame, da izkoriščanje v nedogled ne bo mogoče, zato bodo morali skupaj z vsemi sredstvi zahtevati višje plače. »Naj nas prvi maj, praznik dela, poveže med seboj in napolni z močjo za ustvarjanje boljše prihodnosti za vse slovenske delavce,« je končala svoj govor Nežka Bozovičar.