Poraba elektrike se povečuje
V minulem letu so pri Elektru Gorenjska ustvarili 39,6 milijona evrov prihodka ter 7,16 milijona evrov dobička, kar pripisujejo doslednemu izvajanju strategije podjetja. V tem letu naj bi za investicije namenili dobrih šestnajst milijonov evrov.
Kranj – Odjem električne energije se je lani primerjavi z letom 2016 povečal za 3,3 odstotka. »Skupaj smo porabnikom na Gorenjskem zagotovili kar 1103,225 gigavatne ure električne energije,« je ob navajanju rezultatov lanskega poslovanja na torkovi novinarski konferenci poudaril predsednik uprave Elektra Gorenjska, d. d., mag. Bojan Luskovec in pojasnil, da velik delež k porastu zaradi gospodarske rasti prispeva gospodarstvo, gospodinjstva pa so lani porabila za en odstotek elektrike več kot leto pred tem.
Narašča tudi število odjemalcev, ki jih ima Elektro Gorenjska sedaj že več kot 89.360. Povečana poraba in naraščajoče število uporabnikov pa zahtevata stalna in načrtna vlaganja v izgradnjo robustnega omrežja, se zavedajo v družbi, kjer kar dve tretjini dobička namenjajo v nadaljnje investicije.
Ob boku razvitim
Tako je družba lani za investicije namenila 16,4 milijona evrov, večino v elektroenergetsko infrastrukturo. Izvedla je več kot 350 investicijskih projektov. Rezultat vlaganja v infrastrukturo je visok delež omrežja v podzemni kabelski obliki, ki se iz leta v leto še povečuje. Elektro Gorenjska ima pod zemljo že 73 odstotkov omrežja, kar je za vsaj deset odstotkov več kot preostala slovenska elektrodistribucijska omrežja in primerljivo z državami, kot so Avstrija, Švedska, Švica, Nemčija in Luksemburg.
Letos v Elektru Gorenjska načrtujejo, da bodo za investicije namenili dobrih 16 milijonov evrov. Več kot polovica denarja bo namenjena za širjenje in ojačitev srednje- in nizkonapetostnega omrežja. Zgradili bodo 130 kilometrov novih kabelskih povezav na mestih, ki so najbolj izpostavljena vremenskim razmeram, in na delih, kjer se izteka življenjska doba materialov.
Med večjimi projekti je 4,5 milijona evrov vredna izgradnja ustrezne elektroenergetske infrastrukture na območju Brnika za nastajajočo poslovno cono ob letališču. Prav tako se bo Elektro Gorenjska letos lotil izgradnje kablovodov in ojačitev omrežja proti Jezerskemu vrhu in drugje na Gorenjskem. Zgradili bodo 25 novih transformatorskih postaj.
Ključne izzive v energetiki bodo v prihodnje narekovali rast povpraševanja po elektriki in večja poraba, ki je tudi posledica porasta števila toplotnih črpalk in razvoja električnih vozil. Nadaljevala se bodo tudi vlaganja v razvoj pametnih omrežij ter v krepitev prenosnega in distribucijskega elektroenergetskega omrežja.
Od proizvajalcev do upravljavcev
Direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman je na srečanju z novinarji opozoril na projekte, s katerimi se podjetje iz klasičnega proizvajalca električne energije spreminja v upravljavca električne energije, tako na področju učinkovite rabe kot e-mobilnosti. »Gorenjske elektrarne aktivno vstopajo po poti razvoja e-mobilnosti na Gorenjskem. Doslej smo v partnerstvu postavili že deset električnih polnilnih postaj na Gorenjskem, ki jih tudi sami upravljamo,« je povedal Ažman in pojasnil, da so celotni prihodki družbe v lanskem letu znašali 3.836.342 evrov, dobiček pred obdavčitvijo pa 439.420 evrov. Na zaposlenega so realizirali dodano vrednost v višini 141.355 evrov.
Družba Gorenjske elektrarne svoje prihodke ustvarja s prodajo električne energije, proizvedene v malih hidroelektrarnah in sončnih elektrarnah, iz naslova učinkovite rabe energije ter s prodajo toplote in električne energije, proizvedene v soproizvodnji toplotne in električne energije z visokim izkoristkom (SPTE – 5). Gorenjske elektrarne so v zadnjih letih zgradile tudi nadzorni sistem za daljinsko upravljanje hidroelektrarn, ponujajo pa tudi lasten produkt za energetski management, ki podjetjem omogoča učinkovitejše upravljanje energije. Kot je tudi pojasnil direktor Aleš Ažman, Gorenjske elektrarne učinkovito sodelujejo v okviru novih poslovnih modelov, ki so se pojavili na energetskem trgu in predstavljajo razvojno pot v prihodnje.