Finančni uradi odprli vrata
V petek je v vseh finančnih uradih po državi potekal dan odprtih vrat, ko njihovi uslužbenci niso izdajali odločb, ampak državljanom delili informacije s področja davkov in carin.
Kranj – Finančna uprava RS (Furs), v katero sta se pred štirimi leti združili davčna in carinska uprava, je minuli petek prvič na široko odprla vrata generalnega in posebnega finančnega urada v Ljubljani ter vseh petnajstih regionalnih uradov, vključno s kranjskim. »Ljudem želimo predstaviti svoje delo, ki ni le pobiranje javnih dajatev, ampak mnogo več. Hkrati želimo tudi na ta način dvigniti kulturo plačevanja davkov, mladim predstaviti, zakaj je treba davke plačevati in za katere namene se davki sploh porabijo,« nas je ob vstopu v domovanje Finančnega urada Kranj na Koroški cesti 21 v Kranju seznanila njegova direktorica Julijana Povše.
Na finančne urade se pogosto odpravljamo s cmokom v grlu, čeprav uslužbenci Fursa (v državi jih je 3600, na kranjskem uradu pa 225) niso noben bavbav, ampak – kot pravi Povšetova – predvsem servis državi in ljudem, ki so jim vedno na voljo za pomoč in nasvet. Ob tem sogovornica dodaja, da vseeno postanejo strogi, ko naletijo na izmikanje plačevanju davkov. Velika večina oziroma okoli 94 odstotkov davčnih zavezancev v Sloveniji sicer svoje obveznosti redno izpolnjuje. Med preostalimi šestimi odstotki so nekateri taki, ki davščin ne plačujejo tudi zaradi zapletenih postopkov (te zdaj poenostavljajo), spet drugi obveznosti poravnajo ob prejemu opomina, najdejo pa se tudi tisti, ki cesarju enostavno nočejo dati, kar je njegovega. Slednje lahko v končni fazi doleti tudi najbolj strog ukrep – davčna izvršba.
Minuli petek je bilo drugače, saj so obiskovalci v finančni urad vstopali iz radovednosti. Med drugim so se lahko seznanili z delom mobilne enote, ki na terenu odkriva od tihotapcev tobaka in droge do sive ekonomije in zaposlovanja na črno. Veliko zanimanja je požela tudi predstavitev carinjenja ter pobiranja okoljskih dajatev in trošarin. Tu so se radi ustavljali predvsem mladi, ki so jih zanimali postopki carinjenja spletnih nakupov v tretjih državah in odkrivanje ponaredkov. Uslužbenci urada so predstavljali tudi projekt Davčno opismenjevanje mladih in uporabnost spletne strani Fursa ter spodbujali k množičnejši uporabi informacijskega sistema eDavki. Obiskovalci so se lahko srečali tudi z deskarjem Žanom Koširjem, enim od petnajstih vrhunskih športnikov, ki so zaposleni na Fursu.