Koroški Beli grozi več kot dvajset plazov in podorov. / Foto: Gorazd Kavčič

Krajani prestrašeni zaradi plazu

Raziskave so pokazale: Plazova Urbas in Čikla resno grozita Koroški Beli. Izsledke in predlagane ukrepe naj bi ministrstvo za okolje lokalni skupnosti predstavilo predvidoma v prihodnjih mesecih. Krajani so ogorčeni nad ignoranco in za ponedeljek sklicujejo zbor krajanov.

»Zahtevali bomo seznanitev z ugotovitvami raziskav ter predstavitev ukrepov za našo varnost!« pravijo v civilni iniciativi in dodajajo: »V nobenem primeru ne bomo pristali na 'dodatne oglede, ko bo sneg skopnel' in seznanjanje krajanov 'v naslednjih mesecih' ...«

Koroška Bela – Na minis­trstvu za okolje in prostor smo pridobili prve izsledke terenskih raziskav plazov nad Koroško Belo, ki so jih strokovnjaki geološkega zavoda opravljali lansko jesen. Ti kažejo, da je nad Koroško Belo aktivnih več kot dvajset zemeljskih plazov in podorov, najbolj resno grožnjo naselju pa predstavljata plazova Urbas in Čikla.

V plazu Urbas se premika kar 900 tisoč kubičnih metrov materiala, v plazu Čikla pa okrog 140 tisoč kubičnih metrov zemljin, ki se v prihodnje lahko vključijo v premikanje. Oba plazova bi ob sprožitvi pomenila veliko nevarnost za Koroško Belo, izhaja iz poročila.

»Ob kombinaciji neugodnih vremenskih pogojev (močno in dolgotrajno deževje, taljenje snega) in več­jega enkratnega premika plazu, ki bi zajezil odtok hudournika Bela, in/ali močnejšega potresa bi se plaz Urbas lahko pretvoril v masni tok sedimentov, ki bi predstavljal nevarnost za spodaj ležeče naselje,« so o nevarnosti plazu Urbas zapisali v poročilu.

O nevarnosti plazu Čikla pa: »Glede na to, da se je del plazu pred nedavnim (aprila 2017) že premaknil kot masni tok in stekel 400 metrov daleč po strugi potoka Čikla, stroka ocenjuje, da se podobni dogodki tudi z večjimi intenzitetami v prihodnje lahko še ponovijo. V primeru mobilizacije večje količine materiala in vode bi tudi ta mešanica lahko pomenila nevarnost za naselje.«

In kakšne ukrepe predlagajo na ministrstvu? Med drugim naj bi postavili kamere za snemanje premikov plazu, opravljali periodične meritve ter namestili avtomatski merilec pretoka Bela pod plazom Urbas, ki bi v primeru hipnega zdrsa plazine zaznal nenadno prekinitev pretoka Bele. Med gradbenimi ukrepi pa stroka predlaga regulacijo struge potoka Bela in s tem povečanje pretočne sposobnosti za morebitne drobirske tokove, gradnjo zaplavno-zadrževalnih objektov ter redno vzdrževanje in praznenje obstoječih zaplavnih pregrad, so zapisali.

Koliko bodo ti ukrepi stali, na ministrstvu še ne vedo. Aktivnosti na terenu bodo nadaljevali še to pomlad, ko bo sneg skopnel in bo teren dostopen in pregleden, so povedali in dodali, da bodo ugotovitve »predvidoma predstavljene lokalni skupnosti v naslednjih mesecih«.

Na Koroški Beli so ogorčeni. V civilni iniciativi, imenovani Plazovi nad Koroško Belo, pravijo: »Ugotovitve zahtevajo takojšnje ukrepanje!« Kot so jim lani obljubili pristojni, naj bi jim konec januarja predstavili rezultate raziskav plazu, a se to ni zgodilo vse do danes. Konec marca so na ministrstvo poslali dopis z zahtevo po posredovanju rezultatov raziskav, a neuspešno. Za izsledke je ministrstvo večkrat prosila tudi Občina Jesenice, a prav tako neuspešno. Krajani, razočarani, da so o izsledkih raziskav morali izvedeti iz medijev, so zaskrbljeni in prestrašeni. »Ugotovitve so resne, nevarnost za naselje in za naša življenja pa realna. Še posebej smo razočarani, ker nismo vredni niti toliko, da bi nas kdo seznanil s tem, kaj je bilo ugotovljeno in kaj bo storjeno za našo varnost,« so nam povedali. Ker so prepričani, da razmere zahtevajo takojšnje ukrepanje, so za ponedeljek zvečer sklicali zbor krajanov, nanj pa bodo povabili tudi predstavnike ministrstva za okolje in od njih zahtevali odgovore in takojšnje ukrepanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / sreda, 18. maj 2016 / 13:19

Deset let festivala alpskega cvetja

Od 21. maja do 5. junija bo v Bohinju potekal jubilejni, deseti Mednarodni festival alpskega cvetja, s katerim Bohinj postaja vse bolj prepoznavna destinacija trajnostnega in sonaravnega razvoja.

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 9. avgust 2011 / 07:00

Počitnice na ekološki kmetiji

Andreja Hribovšek in Mih Lindič z Ekološke kmetije pri Jernejk v Motniku sta tudi za letošnje poletje pripravila več počitniških otroških taborov za ustvarjalno in poučno preživljanje prostega ča...

Kultura / torek, 9. avgust 2011 / 07:00

Iz zbirke Moderne galerije

Od konca julija naprej je v Moderni galeriji v Ljubljani na ogled razstava 20. stoletje / Kontinuitete in prelomi. Gre za izbor del iz nacionalne zbirke Moderne galerije (1906–1991), ki so...

Nasveti / torek, 9. avgust 2011 / 07:00

Župnija v Žabnici

Odlomek iz članka Bogdana Kolarja, objavljen je v zborniku Na robu pojoče ravnine.

Prosti čas / torek, 9. avgust 2011 / 07:00

Veselica je uspela

Velika vrtna veselica pred gasilskim domom v Kovorju je v soboto zvečer privabila kar lepo število obiskovalcev.

Zanimivosti / torek, 9. avgust 2011 / 07:00

Dan oglarjev na Starem vrhu

Ob štiridesetem oglarskem dnevu sta obiskovalce presenetili že kuhana kopa in razstava starih strojev in orodja.