Ministrica z župani
Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen se je v Bohinju sestala s predstavniki Triglavskega narodnega parka in parkovnih občin, dobra tri leta po prvem podobnem sestanku so župani znova opozorili na številne probleme.
Stara Fužina – Tri leta in pol po sestanku županov občin v Triglavskem narodnem parku (TNP) so se znova sestali z ministrico za okolje in prostor Ireno Majcen. Kot je povedala tokrat, se ji zdi pomembno, da se ob zaključku mandata znova sreča z župani in na podlagi njihovih pripomb ugotovi, kaj je treba prenesti na naslednike.
Med uspehi je Majcnova omenila imenovanje direktorja Triglavskega narodnega parka za polni mandat – po dolgih letih vršilcev dolžnosti. Izboljšanje komunikacije, sprejetje načrta upravljanja, ki predvideva soinvestiranje v višini devetdeset milijonov evrov, za katerega je ministrica posebej poudarila, da ga je treba izvesti in zanj zagotoviti finančna sredstva, kar pa je naloga več ministrstev: »Verjamem, da župani z višino finančnih sredstev niso zadovoljni, sama pa stremim k temu, da bi vsaj to, kar je zapisano v načrt upravljanja, vlada v naslednjem mandatu tudi zagotovila.« Med uspehi je omenila tudi spremembo zakona o TNP v točkah, ki so rešile težave z legalizacijo akumulacije na Pokljuki in sprostitev razvoja Vogla, z umikom državnega prostorskega načrta, ki ni več pogoj za njegov razvoj.
Bohinjski župan Franc Kramar pa meni, da ostaja vrsta odprtih vprašanj, povezanih z edinim slovenskim nacionalnim parkom. Parkovne občine vztrajajo tudi pri odprtju zakona o TNP, saj lanske spremembe zakona, o katerih je govorila ministrica, niso odgovarjale na zahteve občin. Med njimi so krajani v Bohinju sklenili, da želijo nekatera območja izločiti iz parka. Prav tako ni realiziran člen zakona, ki govori, da bi moral biti sedež javnega zavoda TNP v parkovni občini z največ prebivalstva v parku, tako pa ostaja izven parka, na Bledu, ter izstopajoči problem sofinanciranja. Bohinjska občina je od sprejetja zakona o TNP leta 2010 v komunalno in drugo infrastrukturo na območju parka vložila osem milijonov evrov, dobila pa niti evra. Ker so bile vse prošnje neuspešne, se je sedaj odločila, da bo pripadajočih šest milijonov sofinanciranja, ki jim po zakonu o triglavskem narodnem parku pripada, od države poskusila izterjati po sodni poti. Ministrica Majcnova je povedala, da je s tožbo seznanjena, glede upravičenosti tožbe pa se ni opredelila, temveč odločitev prepušča sodišču, verjame pa, da se bodo tudi druge občine odločile za takšne ukrepe, če bo Bohinj uspešen.