Oči – ogledalo duše (1. del)

Gledati, pogledati vase, vzpostaviti stik s seboj, upati si videti

»Ugotovil sem, da sem naredil veliko napako, ko sem se slepil, da lahko rešim cel svet in vse ljudi v njem. Zdaj vem, da bi moral pričeti pri sebi, najprej spoznati in razumeti sebe, pomagati sebi, potem bi bil pa mogoče dovolj moder in izkušen, da bi lahko pomagal še komu – svoji družini, sosedom v ulici in prebivalcem svoje četrti, mogoče komu od meščanov …« (arabske pripovedke, zapisano po spominu)

Verjetno smo se vsi v mladosti vsaj enkrat srečali s pričakovanji drugih, naj bomo mi ali pa to, kar delamo, čim bolj popolno, brez napake. Kaj pa to je?

Biti popoln – realnost ali iluzija?

Eden naših ciljev v življenju ni biti popolni, ampak biti to, kar smo – kar pa vse prevečkrat pozabimo in si tako sami po nepotrebnem otežujemo življenje.

»Popolnost« je le iluzija trenutka, ki jo hočemo na vsak način ujeti in zadržati, ker smo navajeni, da se vežemo na dogodke, ljudi, občutke … še zlasti so lepi, prijazni, dobri … S tem pa se v bistvu odpovedujemo spremembam in sami sebi po nepotrebnem ustvarjamo frustracije in občutek nemoči, neuspešnosti. Zato, ker nas bolj zanima, kako bo to, kar smo naredili, videti, kako bo to potrdila in sprejela okolica, kot pa, kako smo sami v sebi zadovoljni in notranje izpolnjeni s tem, kar smo naredili.

Ko delamo »napake«, se počutimo neuspešni ali si očitamo, da nismo dovolj uspešni. Čeprav so ravno »napake« naše največje prijateljice, iz katerih se lahko največ naučimo o sebi in tudi o tem, kako v prihodnje ravnati drugače, če se nam tako, kot smo ravnali zdaj, zdi »narobe«.

Kaj je sploh prav in kaj narobe?

Če odmislimo družbeno sprejeta pravila in norme, ki jih zato, da je naše bivanje kolikor toliko znosno, do neke mere pač moramo upoštevati, imamo glede sebe in svojega prav v bistvu kar veliko manevrskega prostora. Pa ga upamo in znamo izkoristiti?

Kaj je prav za nas, kdo nam bo to povedal, kako naj to vemo?

Če smo v vsakem trenutku v stiku s samim seboj in svojimi občutki, potem v vsakem trenutku edinole sami lahko začutimo in vemo, kaj je za nas prav in kaj ne.

Če v vsakem trenutku naredimo stoodstotno, vse najbolj iskreno kot v danem trenutku zmoremo in znamo, bo rezultat stoodstotno najbolj popoln, kar je v tistem trenutku lahko. Šele izkušnja tega trenutka nas lahko nauči in odstre vpogled v to, kako lahko naslednjič nekaj naredimo drugače, še »bolje«.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 29. april 2013 / 07:00

Citre za vse glasbene zvrsti

Mlada citrarka Damjana Praprotnik je v domači kulturni dvorani v Cerkljah navdušila z diplomskim koncertom.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 1. december 2010 / 07:00

Kriminal

Tatovi pri avtoelektrikarju Kranj - V noči na četrtek so neznanci iz avtoelektričarske delavnice v Kranju odnesli več parkirnih senzorjev in avtoradio...

Slovenija / sreda, 1. december 2010 / 07:00

O pokojninski zakonodaji na izredni seji

Ljubljana - Za četrtek, 2. decembra, je sklicana izredna seja državnega zbora. Točno opoldne bodo poslanke in poslanci zasedanje začeli z obravnavo sprememb in dopolnitev zakona...

Šport / sreda, 1. december 2010 / 07:00

Burgar zadel tudi v Mariboru

Kranj - Pretekli konec tedna so bile v 19. krogu slovenske nogometne lige odigrane le tri tekme, medtem ko so dve zaradi vremenskih razmer (snega) preložili. Nogometaši Triglava...

Avtomobilizem / sreda, 1. december 2010 / 07:00

Čar vnovičnega odkrivanja

Test: Suzuki Swift 1,2 Comfort

Prosti čas / sreda, 1. december 2010 / 07:00

Večerni ave Tria Quartet

Trio Quartet je v nedeljo v Sokolskem domu v Škofji Loki predstavil prvi album z naslovom Večerni ave, ki so ga posvetili slovenski ljudski in umetni pesmi.