Gospodarski »oskar« tudi Čulibrku
Po letu 2016, ko jo je prejela nekdanja predsednica uprave Domel Holdinga Jožica Rejec, je nagrada za izjemne gospodarske dosežke znova romala v Železnike. Včeraj jo je prejel direktor Nika Rado Čulibrk.
Ljubljana – Rado Čulibrk, direktor Nika Železniki, je eden od devetih letošnjih prejemnikov nagrade Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, ki so jih včeraj podelili v Cankarjevem domu, kjer sta navzoče nagovorila tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednik evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin. Poleg Čulibrka, ki je letos edini gorenjski gospodarstvenik med nagrajenci, so gospodarskega 'oskarja' prejeli še Matjaž Omladič (Novem Car Interior Design), Iztok Špan (Tajfun Planina), Robert Golob (GEN-I), Marko Pleško (Cosylab), Ivan Kralj (Arex Šentjernej), Cvetka Tinauer (EBA Ljubljana), Branko Kamenšek (Lek Veterina) in Borut Čeh (Labena).
Da je med letošnjimi prejemniki nagrad za izjemne dosežke v gospodarstvu tudi Rado Čulibrk, ki je v Niko Železniki leta 1994 prišel kot direktor prodaje, od leta 2008 pa podjetje, ki izdeluje mehanizme za pisarniške registratorje in kovinske izdelke za pohištveno industrijo, gradbeništvo in avtomobilsko industrijo, tudi vodi, ni nobeno presenečenje. Niko se je namreč pod njegovim vodenjem razvil v največjega proizvajalca mehanizmov z ročico na svetu in pokriva 30 odstotkov evropskega oziroma 22 odstotkov svetovnega trga.
Kot so poudarili v GZS, je železnikarsko podjetje v letu 2016, ko je imelo 268 zaposlenih, ustvarilo 30,6 milijona evrov prihodkov, od tega 92,8 odstotka na tujih trgih. Dodana vrednost se je v zadnjih treh letih v povprečju povečala za 7,2 odstotka letno. Dodana vrednost na zaposlenega je znašala 48 tisoč evrov in je bila za petino višja od dejavnosti, medtem ko se je po dobičkonosnosti kapitala Niko umestil v prvo četrtino v dejavnosti. Čisti dobiček, ki je znašal 5,3 milijona evrov, je imel 35-odstotno povprečno letno rast.
»Najbolj sem ponosen na to, da mi je v 24 letih dela v Niku prodajo uspelo dvigniti za petkrat. Niko sem popeljal na prvo mesto med proizvajalci mehanizmov na svetu, prebili smo se kot dobavitelj avtoindustriji in iz socialistične tovarne smo naredili pravo zvezdo na svetovnem trgu. Iz nič smo do danes postali številka ena v Švici, Franciji, Turčiji, Grčiji in na Poljskem, glavni trg pa še vedno ostaja Nemčija. Trend brezpapirnega poslovanja in s tem močen padec potrošnje papirja in registratorjev v Zahodni Evropi nam je uspelo nadomestiti z močnim povečanjem prodaje izven Evrope, zlasti v Turčijo, kamor letno prodamo že dvesto polnih vlačilcev našega blaga v vrednosti osem milijonov evrov. To je bilo ključno za ohranitev delovnih mest v Železnikih,« je za Gorenjski glas ob prejemu najstarejše nagrade na področju gospodarstva v Sloveniji povedal Čulibrk.
GZS nagrade najboljšim gospodarstvenikom podeljuje na podlagi 69 merljivih kriterijev v treh sklopih - splošni in razvojni rezultati, rezultati poslovanja in tržni rezultati.