Praznovali smo državnost
Za nami je dan državnosti, ki je minil v znamenju 25. obletnice osamosvojitve. Ob tej priložnosti sta v Ljubljani zopet potekali dve proslavi.
Protest v Kopru
Pred današnjo skupščino Luke Koper, na kateri naj bi na predlog SDH zamenjali tri člane nadzornega sveta na čelu s prvo nadzornico Alenko Žnidaršič Kranjc, se je v torek v Kopru na javnem shodu Vstala Primorska – vstani Slovenija, ki ga je organizirala Civilna fronta Vstala Primorska – Vstani Slovenija, zbralo okoli tri tisoč ljudi, ki so nasprotovali morebitni prodaji Luke. Po besedah predsednika Konfederacije sindikatov 90 Petra Majcna je bilo glavno sporočilo shoda to, da je »skrajni čas, da se reče konec plenilskemu, elitističnemu delovanju določenih krogov, ki vidijo v našem gospodarstvu le svoj interesni kotiček, kjer naj si ustvarjajo svoje osebno bogastvo«. Protestniki so zahtevali ureditev novega vhoda v pristanišče, razširitev državnega prostorskega načrta koprskega pristanišča, sprejem programa razvoja Luke Koper do leta 2020 ter takojšnjo razrešitev odgovornih za nastalo situacijo v Luki. Premier Miro Cerar je v odzivu dejal, da ne razume, od kod »špekulacije in informacije, ki gredo v popolnoma nasprotno smer«, saj je vlada Luko opredelila kot strateško naložbo, ki ostaja v državni lasti in torej ni naprodaj. Ob tem je Luko in SDH pozval, naj se vzdržita vseh ravnanj, ki bi lahko škodili Luki, ki je izjemnega pomena za celotno Slovenijo.
Na obeh proslavah poudarjali enotnost
Za nami je dan državnosti, ki je minil v znamenju 25. obletnice osamosvojitve. Ob tej priložnosti sta v Ljubljani zopet potekali dve proslavi. Na osrednji državni proslavi je v petek slavnostni govornik predsednik republike Borut Pahor poudaril, da je bila lepota osamosvojitve v tem, da je ljudi vključevala, ne izključevala, kar je bistveno in velja tudi za naše prihodnje izzive. Enotnost ni nastala čez noč, ampak je bila čudovit rezultat dialoga, sodelovanja in zaupanja, je še dejal Pahor, ki se je zavzel tudi za federalno ureditev EU. Proslave so se udeležili tudi predsedniki vseh sosednjih držav. Sobotno proslavo z naslovom Za mojo Slovenijo je organiziralo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve, na njej pa je prisotno nožico nagovoril tudi prvak SDS Janez Janša, ki je poudaril, da sta enotnost naroda in pogum njegovega oboroženega dela skovala zmago v osamosvojitveni vojni, med katero je ves svet občudoval pogum Slovencev. Proslava je povzročila tudi nesoglasja med desnimi strankami, saj sta se NSi in SLS tik pred zdajci premislili in odstopili od sodelovanja pri njeni organizaciji, načrtovana govornika Ivan Oman in Lojze Peterle sta se odrekla nagovoru, poleg njiju in predsednice NSi Ljudmile Novak pa je na proslavi manjkal tudi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki naj bi sicer na njej zmolil molitev za domovino. Predsednik republike je sicer ob dnevu državnosti vročil tudi več državnih odlikovanj, med drugim je častni znak svobode podelil 16 miličnikom, ranjenim v osamosvojitveni vojni, in pripadnikom 2. izvidniškega voda 30. razvojne skupine Teritorialne obrambe, ki mu je poveljeval podpolkovnik Tone Krkovič, in se je kasneje preimenoval v 1. specialno brigado Moris.
Otrokom bodo omogočili letovanje
Iz Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) so sporočili, da bodo letos skušali letovanje na morju zagotoviti več kot 10 tisoč otrokom, med njimi tudi otrokom s posebnimi potrebami. Za slednje so v okviru akcije Pomežik soncu zbrali že okoli 120 tisoč evrov in tako 391 otrokom s posebnimi potrebami omogočili brezplačno letovanje. Da bi zbrali še več denarja, so preko Pošte Slovenije začeli prodajati naravne kuhinjske gobaste krpe, od prodaje katerih bo del sredstev namenjen za letovanje otrok. Stekla je tudi humanitarna akcija Poštar Pavli polni šolske torbe, s katero so lani zbrali 15 tisoč različnih šolskih potrebščin in 6000 evrov za nakup delovnih zvezkov. Predsednica ZPMS Darja Groznik je ob tej priložnosti predstavila tudi pobudo vladi za ustanovitev sveta za otroke, saj so življenjske razmere nekaterih otrok skrb vzbujajoče. Svet bi deloval kot obvezno posvetovalno telo za vprašanja politik za otroke. Lani je tako po podatkih statističnega urada v dolgotrajni revščini živelo 10,5 odstotka otrok, kar 4,5 odstotka otrok je vedno ali pogosto občutilo lakoto. Po podatkih Unicefa se je Slovenija najslabše odrezala pri porazdelitvi dohodka, saj imajo starši najrevnejših otrok za pol manj denarja, je opozorila Groznikova. Naj še dodamo, da bo v okviru projekta Pričarajmo nasmeh podjetje Tuš v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije in drugimi partnerji omogočilo 500 otrokom iz socialno ogroženih družin enotedensko letovanje na Debelem rtiču. Nekateri otroci poleg težke ekonomske situacije občutijo tudi socialno izključenost, opozarjajo v Rdečem križu.