
Turški pogled na loške strehe
V Galeriji Loškega gradu je od pretekle srede na ogled razstava del turškega slikarja Hakana Esmerja. Naslov Loka : Ankara : Loka že nekoliko razkriva projekt, v okviru katerega si lahko ogledamo Evrazijsko vrvenje Hakana Esmerja, kot je k umetnikovim slikam zapisal kustos Loškega muzeja Boštjan Soklič.
Škofja Loka – Pogled z Loškega gradu nam lahko napolnijo strehe hiš na Mestnem trgu in nekoliko nižje tudi tiste na Spodnjem trgu, še dlje na desni v nebo silijo rdeče opečnata ostrešja v Puštalu in pogled v nasprotno smer nas usmeri proti Lubniku. Če zamenjamo strani, z različnih delov mesta gledamo na mogočno grajsko poslopje nad mestom in spodaj na začetku mesta nad Soro na župno cerkev sv. Jakoba … Vsi ti pogledi so zabeleženi tudi na slikah, ki bodo tja v drugi teden maja na ogled v Galeriji na Loškem gradu. Ne, ni jih naslikal domači umetnik niti krajinar z Loškega. Poglede je na platno beležil uveljavljeni turški umetnik Hakan Esmer, ki je lani poleti nekaj manj kot dva meseca gostoval v umetniški rezidenci v Škofji Loki, medtem ko je član Škofjeloškega združenja umetnikov slikar Peter Gaber prav toliko časa bil gost na izmenjavi v Ankari. Ta je v januarju in februarju razstavljal v turškem glavnem mestu, zdaj pa Loški muzej gosti razstavo del, ki jih je Hakan Esmer ustvaril v svojem »škofjeloškem obdobju«. A še preden smo se na odprtju razstave preteklo sredo posvetili 17 Esmerjevim platnom, od manjšega do velikega galerijskega formata in šestim akvarelom, smo izvedeli nekaj več o sodelovanju med dvema državama in zbliževanju ter spoznavanju obeh kultur skozi likovno umetnost.
Škofja Loka skozi oči tujca
Vezi so se stkale med našim Loškim muzejem in galerijo Güler Sanat iz turške Ankare. Direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj je poudarila pomen takega sodelovanja, da je to najlepša manifestacija, ki predstavlja način delovanja v kulturi današnjega časa. »Verjamem, da kulture potujejo, se srečujejo in združujejo. Ne mirujejo, ampak ob vsakem posameznem srečanju postajajo bogatejše,« je povedala Nabergojeva, direktor galerije Güler Sanat Kemal Orta pa je v nagovoru dejal, da tovrstni kulturni projekti mednarodnih izmenjav poleg umetniških užitkov omogočajo tudi, da se oddahnemo od skrbi, ki jih prinaša vsakdanjih, s katerimi se vseskozi ukvarjamo, na primer od politike, vojn, konfliktov, migracij, ki jim je Turčija še toliko bližje. »Oba umetnika, tako Hakan Esmer kot Peter Gaber, sta med gostovanjem v obeh državah opazovala, izkusila in navsezadnje tudi reflektirala svojo izkušnjo ter jo razkrila v delih, značilnih za njuno likovno govorico,« je povedal Orta. Dodal je še: »Razstava predstavlja drugačno umetniško prakso, ki vam bo morda zelo všeč, morda pa ne bo preveč blizu vašemu osebnemu okusu. Zagotovo pa boste opazili eno stvar: zanimivo interpretacijo svojega domačega mesta skozi oči tujca – priznanega turškega umetnika.«
Slovenski kraji pod anatolskim soncem
Hakan Esmer velja za enega uspešnejših turških slikarjev, ki je doslej prejel 15 nagrad doma in na tujem, kot predavatelj pa sodeluje tudi na Univerzi Anadolu v mestu Eskieshir. Vstop v galerijo zaznamuje zelo slikovita in topla razstava. Na slikah prepoznamo motiviko naših krajev, Škofje Loke in okolice, Blejskega jezera z otokom, Sorice … »To so naši kraji, podkrepljeni z anatolskim soncem,« pove kustos razstave, umetnostni zgodovinar Boštjan Soklič, ki Hakana Esmerja označi za ohranjevalca tradicionalne turške umetnosti, ki to srečuje z evropsko likovno umetnostjo. Imenuje ga za postmodernističnega romantika ali obratno. »V svojih upodobitvah išče nova spoznanja in izzive, divja barvitost in smisel za podajanje vsebine pa dajeta vedeti, kako skrbno se posveča upodabljanju slehernega motiva, nadgrajenega na povsem individualni ravni. V poudarjeno večplastnost in barvno snovnost širokopotezno zapisuje spomin, zarisuje doživeto in odkrito, gradi iluzijo in odsev resničnosti.«
»Moje gostovanje v Škofji Loki mi bo za vedno ostalo v lepem spominu, tu sem spoznal številne nove prijatelje, tukajšnje umetnike, navdušuje pa me tudi zgodovinsko mesto. Na voljo sem imel lep atelje, kjer sem lahko intenzivno ustvarjal,« je bil zadovoljen Hakan Esmer, ki upa, da se bo še letos poleti ponovno oglasil v Škofji Loki. Kot je še dejal galerist Kemal Orta, gre za večletni projekt, v okviru katerega je Esmer najprej pred dvema letoma ustvarjal na Madžarskem, potem v Sloveniji, sledijo pa še sodelovanja s Hrvaško, Slovaško, Avstrijo, kasneje pa tudi Italijo, Francijo in Veliko Britanijo. V soboto, 24. marca, ob 11. uri bo po razstavi vodil kustos Loškega muzeja Boštjan Soklič.