Sodba v aferi razsvetljava potrjena
Višje sodišče je potrdilo denarni kazni Jaru Kalanu in Zvonku Štefetu zaradi preslepitve pri pridobivanju nepovratnih sredstev za razsvetljavo ob skakalnici na Gorenji Savi.
Kranj – Sodba, s katero so pred letom dni na kranjskem okrajnem sodišču zaradi nepravilnosti pri financiranju postavitve razsvetljave v Državnem panožnem nordijskem centru v Kranju na denarni kazni obsodili nekdanjega direktorja Smučarske zveze Slovenije (SZS) Jara Kalana in nekdanjega direktorja kranjskega ETP Zvonka Štefeta, nekdanjega predsednika SZS Primoža Ulago pa oprostili, je letos dokončno postala pravnomočna. V uradu predsednice Okrožnega sodišča v Kranju so pojasnili, da je oprostilna sodba Ulagi pravnomočna že od junija lani, saj nanjo ni bilo pritožbe, medtem ko je Višje sodišče v Ljubljani obsodbi Kalana in Štefeta potrdilo konec januarja letos.
Jutri bo minilo leto dni, odkar je kranjski okrajni sodnik Uroš Ferjan na denarni kazni obsodil Jara Kalana (5000 evrov) in Zvonka Štefeta (3000 evrov), ker sta storila kaznivo dejanje preslepitve pri pridobitvi posojila in ugodnosti, oprostil pa ju je očitkov o ponarejanju poslovnih listin, medtem ko je bil Primož Ulaga oproščen vseh obtožb. Družbi ETP v stečaju je bila tudi odvzeta neupravičeno pridobljena premoženjska korist v višini 211 tisoč evrov. Sodba, na katero sta se pritožili obrambi Kalana in Štefeta, je zdaj pravnomočna.
Gre za sodni epilog afere, povezane s postavitvijo razsvetljave na skakalnici na Gorenji Savi, za katero je javnost izvedela, ko je vodenje SZS od Ulage v letu 2010 prevzel Tomaž Lovše. Leta 2009 je Državni panožni nordijski center Kranj za postavitev razsvetljave na novi, največji skakalnici najel kranjski ETP, za kar mu je SZS kot eden od upravljavcev panožnega centra plačal 211 tisoč evrov. A ETP del nikoli ni izvedel, kasneje pa je šel še v stečaj. SZS je za razsvetljavo od Fundacije za šport v letu 2009 prejel tudi približno 127 tisoč evrov nepovratnih sredstev, ki jih je moral fundaciji zaradi neizvedene investicije vrniti. Razsvetljavo je šele leta 2015 s pomočjo sponzorjev postavilo podjetje Vigred.
Obtoženi so se branili, da niso imeli namena preslepitve, niti se z denarjem niso okoristili. Razsvetljave pravočasno niso postavili, ker se je šele naknadno ugotovilo, da je zanjo potrebno gradbeno dovoljenje. Njegovo pridobivanje pa se je zaradi zamenjave vodstva SZS pošteno zavleklo.