Mraz bo kmalu popustil
Hud mraz, ki je v Mariboru terjal smrtno žrtev, Gorenjcem ni povzročil večjih zdravstvenih težav, je pa vplival na manjši obisk smučišč.
V Kranjski Gori so v minulih dneh imeli več kot 50-odstotni upad smučarjev, za kar krivijo tudi »izredno negativno napoved vremenoslovcev«.
Kranj – Predvčerajšnjim smo se v večjem delu države zbudili v najhladnejše letošnje jutro. Temperature so bile najnižje v Novi vasi na Blokah (-28 stopinj Celzija), mrzlo pa je bilo tudi na Gorenjskem, na Jezerskem denimo -25, v Ratečah -21, v Kranju in Lescah pa -16 stopinj. »Temperature so bile večinoma okoli 10 stopinj nižje, kot je dolgoletno povprečje za ta čas. Podobno mrzlo na prehodu iz februarja v marec je bilo nazadnje leta 2005,« je pojasnil meteorolog Branko Gregorčič. Kot pravi, bodo temperature pod lediščem vztrajale do jutri, a bo mraz počasi popuščal: »V nedeljo se bo ob deloma sončnem vremenu čez dan že segrelo nad ničlo, v prihodnjem tednu bodo popoldanske temperature ob spremenljivem vremenu okoli pet stopinj Celzija.«
Hud mraz, ki nas je zajel v nedeljo, pa je predvčerajšnjim terjal tudi smrtno žrtev. V okolici Maribora so pred hišo našli mrtvega 54-letnika, ki naj bi se odpravil po drva, a je padel in obležal na mrazu. Na Gorenjskem mraz ni povzročil večjih težav. »V zadnjih mrzlih dneh povečanega števila pacientov v Urgentnem centru nismo ugotavljali. Prav tako ni bilo bistvenega odstopanja pri številu obravnavanih pacientov z bolezenskimi stanji ali poškodbami, ki bi bile posledica lokalnega ali sistemskega učinka mraza,« so sporočili iz jeseniške bolnišnice. Tudi v kranjski dežurni ambulanti niso imeli podhlajenih pacientov in večjega porasta pacientov, slednje velja tudi za kliniko za pljučne bolezni in alergijo na Golniku.
V kranjskem zavetišču za brezdomce v zadnjih mrzlih dneh ni bilo večjega povpraševanja po nastanitvi, je razložila vodja zavetišča Romina Purič. V zadnjih letih jim sicer uspeva pokrivati potrebe po nastanitvi brezdomnih. »V primeru večjega povpraševanja bi seveda poskrbeli za vse, ki bi potrebovali nastanitev: tudi na zasilnih ležiščih, ki jih imamo dovolj,« je pojasnila. Tudi v kranjski razdelilnici hrane niso zaznali povečanega zanimanja za tople obroke. Dnevno jih najbolj ranljivim in socialno izključenim osebam razdelijo 93.
Temperature krepko pod lediščem pa so vplivale na manjši obisk smučišč. »Zaradi izredno negativne napovedi vremenoslovcev smo zabeležili več kot 50-odstotni upad dnevnih smučarjev v času počitnic vzhodne Slovenije. Vsi skupaj bi se morali zavedati, da smo sredi zime in da so temperature nekaj stopinj pod ničlo nekaj običajnega,« je opozorila Klavdija Gomboc iz RTC Žičnice Kranjska Gora. Čeprav je bilo v sredo zjutraj -19 stopinj, pa se je do odprtja smučišča ob 9. uri že »ogrelo« do - 9 stopinj, je dejala. V tem terminu so v preteklih sezonah našteli okoli tri tisoč smučarjev na dan, v sredo pa kljub lepemu vremenu polovico manj.
Tudi na Krvavcu so ob zimskih počitnicah vzhodne regije pričakovali večji obisk. Minule dni je bil pod povprečjem, ki je 1600 smučarjev na dan, kar je zagotovo posledica mraza pa tudi megle in vetra, meni Valentina Erčulj Džuban iz RTC Krvavec. V prvi polovici tedna so se temperature gibale med -15 in -20 stopinj. »V sredo, ko je posijalo sonce, je bil kljub najnižjim temperaturam obisk vseeno boljši kot v ponedeljek in torek,« je še pojasnila.
Na Voglu, kjer imajo že tri metre snega, so v sredo kljub mrazu našteli 1200 smučarjev, saj je bilo sončno in brez vetra. »Število smučarjev je v primerjavi z istim obdobjem lani povsem primerljivo, saj na obisk smučišča ne vpliva toliko mraz, ampak bolj megla in veter, ki predvsem zaradi varnosti ne dopuščata obratovanja vseh naprav,« je povedala Sandra Fiorelli iz Žičnic Vogel. V ponedeljek so tako zaradi oblačnega in vetrovnega vremena našteli samo dobrih tristo smučarjev, v torek pa že skoraj tisoč. Dodala je še, da bi bilo ob toplejšem vremenu in prijaznejši vremenski napovedi smučarjev zagotovo več, »saj pretirano napovedovanje grozečega mraza marsikoga odvrne od obiska«.