Veterani plavajo predvsem za užitek
Kranjski olimpijski bazen je minulo soboto gostil mednarodno tekmovanje v plavanju za veterane, tako organizatorji kot tekmovalci pa so bili navdušenji nad možnostjo prijetne rekreacije in druženja ljubiteljev plavanja pa tudi nekdanjih tekmovalcev.
Kranj – Tako imenovani Kranj masters challenge je v kranjski olimpijski bazen privabil tekmovalke in tekmovalce iz vseh koncev Slovenije, nekaj pa jih je prišlo tudi iz tujine. »To je prvo tovrstno tekmovanje v Kranju, z njim pa se pripravljamo tudi že na junijsko državno prvenstvo za veterane. Tokrat jih gostimo 52, in sicer iz Bolgarije, Italije, Hrvaške, Avstrije in seveda Slovenije. Največ je seveda slovenskih tekmovalk in tekmovalcev,« je povedal predsednik Plavalnega kluba Kranj Jože Krek in dodal, da je na kranjsko tekmovanje prišlo tudi deset invalidov, poskrbeli pa so tudi za prenos v živo.
Tekmujejo tudi nekdanji plavalci
»Veteranska tekmovanja pri nas še niso prav posebno popularna, čeprav jih pripravljajo še v Velenju in Ljubljani. Mi si želimo, da bi jih bilo več tudi na našem koncu. Posebno pomembno je to letos, ko bo v Kranju avgusta tudi evropsko veteransko prvenstvo v plavanju. Tokratna mednarodna prireditev pa šteje tudi za slovensko pokalno veteransko tekmovanje,« je povedal podpredsednik Plavalnega kluba Kranj Samo Salihovič in pojasnil, da biti plavalec veteran ne pomeni, da plavajo in tekmujejo zgolj starejši, saj je najmlajša kategorije že od 18 do 25 let. »To je tako imenovana izredna kategorija, večinoma pa tekmujejo tisti, ki so zaključili tekmovalno kariero, vendar še niso zadosti stari za veteransko plavanje. To se namreč začne pri 25 letih. Kategorije so nato razdeljena na pet let,« je pojasnil Salihovič in dodal, da pričakuje, da se bo veteranskim tekmovalcem kmalu pridružil tudi nekdanji tekmovalec Peter Mankoč, ki se pripravlja, da bi postavil nov svetovni rekord v plavanju na sto metrov mešano v veteranski kategoriji. Tudi sicer je kar nekaj nekdanjih plavalcev že uspešnih med veterani.
»Plavanje mi je že od nekdaj všeč, odkar sem ugotovila, da obstajajo tudi veteranska prvenstva, pa se jih z veseljem udeležujem. V osnovni šoli sem trenirala smučanje, nato sem se preizkušala tudi v plavanju. Bila sem tudi trenerka pri Plavalnem klubu Jesenice,« je povedala Tjaša Žnidar iz Lipc, ki se je nasmejana udeležila sobotnega tekmovanja. Na njem rezultati niso bili najbolj pomembni.
Pomembno je druženje
»Različna veteranska tekmovanja ne pomenijo zgolj preizkušanja svoje pripravljenosti in zmožnosti, temveč so namenjena tudi druženju med nekdanjimi plavalkami in plavalci pa tudi rekreativci, ki radi plavajo. Najstarejši so stari tudi več kot sedemdeset let. Tako se ob bazenu najde tudi več generacij,« je povedal predsednik Jože Krek in dodal, da je to tekmovanje nekakšna uvertura v plavalni miting Pingvinček, ki ga pripravljajo konec marca in je namenjen vsem kategorijam plavalk in plavalcev.
»Poleg tega vsako leto pripravimo mednarodni miting Kranjska čebela, ki je namenjen vsem tekmovalcem vseh starosti, predvsem pa mladim. Na njem propagiramo tudi kranjsko čebelo,« je še povedal predsednik Krek in pojasnil, da imajo v klubu trenutno 25 tekmovalcev, med njimi so nekateri že v letošnjem letu v svojih kategorijah dosegli lepe rezultate. »Imamo več državnih prvakov pa tudi reprezentantko Erin Rant, kar je za manjši klub lep rezultat. Sprva je bil sedež kluba v Železnikih, ker pa je tam zgolj 25-metrski bazen, je sedaj naš dom v Kranju, saj imamo tu boljše pogoje. Sem vozimo tudi tekmovalce iz Selške doline in Škofje Loke, prav tako pa so naši tekmovalci Kranja in okolice,« je še povedal predsedniki Jože Krek, ki je ponosen, da se je klub dobro spoprijel tudi z izzivom organizacije tekmovanj, tudi veteranskih.