Opozorilni znaki demence

S pomočjo Demenci prijazne točke, ki deluje pri Ljudski univerzi Kranj, smo zbrali nekaj pomembnih opozorilnih znakov demence.

Pozabljamo vsi, vendar to postane problem, ko zaradi pozabljivosti ne moremo več samostojno živeti, saj nam ta onemogoča normalno funkcioniranje v vsakdanjem življenju.

Demenca traja od 10 do 15 let in je z vidika javnega zdravstva ena najdražjih bolezni ter veliko ekonomsko in socialno breme za družbo, zato mora postati ena od prioritet javnega zdravstva.

Opozorilni znak demence je postopna izguba kratkoročnega spomina, ki vpliva na vsakodnevno življenje. Osebe z demenco se v začetnem obdobju spominjajo le preteklih, ne pa nedavnih dogodkov. Vedo, kaj je bilo pred tridesetimi leti, ne pa, kaj so jedle za kosilo. Pogosto pozabijo pomembne datume ali dogodke.

Osebe z demenco imajo težave pri govoru in z izražanjem, ne najdejo več pravih besed za predmete ali občutke; namesto da bi rekel zobna ščetka, ta predmet opiše – to je stvar za umivanje zob. Pride tudi do osebnostnih, razpoloženjskih sprememb, čustvenih nihanj – prej prijetne in mirne osebe čez noč postanejo zadirčne, prepirljive, napadalne, jokave ... Pride do upada intelektualnih funkcij, nezmožnosti presoje, organizacije in težav pri vsakodnevnih opravilih; osebe z demenco imajo težave pri pripravljanju hrane po znanem receptu, v zimskem mrazu se odpravijo na sprehod v srajci, ne da bi se jim to zdelo nenavadno. Kar naprej nekaj iščejo, izgubljajo stvari, jih prestavljajo, prihaja do težav pri krajevni in časovni orientaciji; pogosto pozabijo, kako so se kje znašle in kam so namenjene. Izgubijo se tudi v domači ulici, kjer so preživele večino življenja.

Osebe z demenco tudi po dvajsetkrat na dan ponovijo isto vprašanje, saj sproti pozabijo, da so nekaj že povedale oz. vprašale.

Vse to vodi v zapiranje vase in izogibanje družbi. Osebe z demenco sprva vedo, da je z njimi nekaj narobe, a to le redko priznajo, tako se zapirajo vase, iščejo zavetje v družinskem krogu in nočejo več v družbo, saj jih je strah, da bo okolica opazila, da niso več takšne, kot so bile. Začnejo opuščati hobije, družabne aktivnosti, delo ali ukvarjanje s športom. Postajajo vedno bolj pasivne in potrebujejo vedno več spodbud. (Naslednjič v prilogi Zdravje in lepota pa več o življenju z demenco.)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 30. april 2011 / 07:00

Proslavili dan upora

Sedemindvajsetega aprila se spominjamo ustanovitve Osvobodilne fronte leta 1941. Na osrednji državni proslavi ob dnevu upora proti okupatorju, kakor se od leta 1992 imenuje ta praznik, je bil slavnost...

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 10. februar 2008 / 07:00

Tretja zmaga v sezoni za Petro Majdič

Kranj - V Otepääju v Estoniji je smučarska tekačica Petra Majdič dosegla novo zmago na tekmi svetovnega pokala. Prepričljivo je bila najboljša v klasičnem sprintu. To je ž...

Zanimivosti / nedelja, 10. februar 2008 / 07:00

Spomin na zavednega Slovenca

V tržiški knjižnici je Anatol Štern predstavil monodramo o Primožu Trubarju. Spomin je segel pol stoletja nazaj.

Slovenija / nedelja, 10. februar 2008 / 07:00

Karitas za jugovzhodno Evropo

Ljubljana - Slovenska Karitas tudi letos začenja dobrodelno postno akcijo Ne pozabimo, s katero želi pomagati ljudem v stiski v jugovzhodni Evropi, še posebej otrokom, ki so obič...

Zanimivosti / nedelja, 10. februar 2008 / 07:00

Živopisani baloni nad Bledom

Nebo nad Gorenjsko so konec tedna prekrili baloni, ki so sodelovali na mednarodnem balonarskem festivalu na Bledu.

Splošno / nedelja, 10. februar 2008 / 07:00

Odbojko je ljubil kot princ Pepelko

Viktor Krevsel je športna legenda, ki je pri 72 letih še vedno sopotnik športnih in drugih dogodkov.