Hospickafe z Miranom Remsom, Manco Ogorevc in Tomažem Rotarjem v dvorani radovljiške knjižnice, ki je bila premajhna za vse, ki so želeli prisluhniti iskrivemu pogovoru izkušenih poznavalcev človekovih teles, misli in duha.

V hribih se zaveš svoje majhnosti

Miran Rems, zdravnik kirurg in gorski reševalec, in Tomaž Rotar, zobozdravnik, ki je lani maja osvojil vrh Mount Everesta, sta se prejšnji torek v radovljiški knjižnici z igralko Manco Ogorevc pogovarjala o minljivosti, življenjskih vrednotah in premagovanju strahu, še zlasti pred smrtjo.

»Na situacijo, ko je svojcem treba povedati, da je nekdo od njihovih najbližjih umrl, se nikoli ne moreš povsem pripraviti,« pravi Miran Rems, kirurg in dolgoletni aktivni gorski reševalec. »Pa vendar so takšni trenutki tudi neke vrste privilegij, da si tudi sam, osebno, prisiljen razmišljati o smrti. O tem, kako bi se sam odzval v enakih okoliščinah. Jasnega odgovora seveda ni ...« Miran Rems, zdravnik kirurg in gorski reševalec, in Tomaž Rotar, zobozdravnik, ki je lani maja osvojil vrh Mount Everesta, sta se prejšnji torek v radovljiški knjižnici z igralko Manco Ogorevc pogovarjala o minljivosti, življenjskih vrednotah in premagovanju strahu, še zlasti pred smrtjo.

»Smrti je strah tistih, ki jih je strah življenja,« je z besedami Marka Twaina svoj odnos do smrti in minljivosti povzel Rotar in na vprašanje, koliko ga je v tem smislu spremenilo dejstvo, da je uspel stati na strehi sveta, dejal: »Nekaj zagotovo lahko rečeš, če greš na Everest: ni te strah življenja, zato te najbrž ni strah smrti. Mislim pa, da človek, ki gre na tako pot, ne razmišlja o tem, da bo morda tam ostal ... Včasih je treba življenje prepustiti toku in biti enostavno zadovoljen s tistim, kar si dosegel. Je pa res, da te to zadovoljstvo nese naprej. Tako je po mojem na vseh področjih.«

Himalaja ga je na pomemben način zaznamovala. »Na takšni poti se vsekakor intenzivno zaveš svoje majhnosti, dejstva, da si pogrešljiv. Stati na vrhu v tistih okoliščinah niti ni tako ekstatično; vrh sveta je mrzel, temen in prazen. Samo čakaš, da boš obrnil in šel nazaj. Vsaj meni se je zdelo tako. Najgloblja izkušnja je bila zame pravzaprav vrnitev: šel sem za zelo dolgo in ko sem se vrnil ... je bilo doma vse enako kot prej.«

»Hribi te obrusijo, na način, da si v drugih življenjskih situacijah mirnejši, da zmoreš distanco do dogodkov, ki lahko prizadenejo,« je svoje izkušnje povzel Miran Rems, tudi eden od udeležencev tragične vaje gorskih reševalcev pred dvajsetimi leti, ki je na Okrešlju vzela življenje petih njegovih kolegov. »V ekipi tistih petih, ki so se smrtno ponesrečili, bi bil prav lahko tudi sam,« je povedal, po dvajsetih letih še vedno pretresen. »Po takšnih situacijah začneš razmišljati, kaj delaš. V želji, da bi pomagal drugim, sam sebe lahko spravljaš v smrtno nevarnost.«

In če že posameznik v ekstremnih okoliščinah postopoma premaga strah pred smrtjo, pred tem, da se mu bo zgodilo nekaj hudega, je za svojce to težje, velja po splošnem prepričanju. A Rotar pravi, da njegova družina odhoda na Everest ni gledala kot na grožnjo s smrtjo. »Zakaj? Bi si to predstavljal vsakokrat, ko gre nekdo od tvojih bližnjih z avtom na pot v Ljubljano? Moji družini je pač hoja v hribe nekaj vsakdanjega, zato jih ni strah zame.«

»Niti za hip nisem pomislila, da morda ne bo prišel nazaj,« je iz občinstva k tej temi svoje videnje dodala Rotarjeva soproga. »Zaradi enega samega dejstva: vem, da je Tomaž toliko pameten, da bi se obrnil – pa četudi le dva koraka pred vrhom – če bi vedel, da je prenevarno.«

In ob koncu: »Zdravniki opažamo, kako se v primerih, ko je smrt pričakovana, svojci istega človeka različno odzovejo; eni odhod lahko sprejmejo, drugi se še kar borijo. Včasih v pogovorih z njimi izvem, da imajo med seboj nerazčiščene zgodbe, celo zamere, obžalovanja ... So pa tudi takšni, kot je bil gospod – bilo je že pred leti – ki sem mu moral povedati, da je neozdravljivo bolan. Pripravil sem se, ga povabil v sobo in mu povedal, kako je z njim. Saj se mi je zdelo, je mirno odvrnil, in mi povedal, da je v življenju izpolnil vse, kar si je želel. Tisti dan sem jokal jaz, ne bolnik.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 4. februar 2009 / 07:00

Izvrsten rezultat Dejana Sitarja

Dvorje pri Cerkljah – Naš najboljši lokostrelec iz Dvorij pri Cerkljah Dejan Sitar se je izkazal na tradicionalnem 12. lokostrelskem tekmovanju v Nimensu v Franciji, kjer...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 26. maj 2011 / 07:00

Vrt na balkonu

Na balkonu imam vsako leto lonce in korita s cvetlicami, letos pa sem se odločila, da bi poskusila tudi z gojenjem zelenjave. Zanima me, katero zelenjavo bi lahko gojila na balkonu in kako naj se splo...

Zanimivosti / četrtek, 26. maj 2011 / 07:00

Podjetje dobro sodeluje s krajem

Z anketnimi vprašanji smo se podali v Podnart.

GG Plus / četrtek, 26. maj 2011 / 07:00

Dan medicinskih sester

Mednarodni dan medicinskih sester je 12. maja. Na ta dan se je leta 1820 rodila britanska humanistka in medicinska sestra Florence Nightingale,...

GG Plus / četrtek, 26. maj 2011 / 07:00

Dan brez tobaka

V torek, 31. maja, bo Svetovni dan brez tobaka. Letošnja vodilna tema je 'Okvirna konvencija Svetovne zdravstvene organizacije za nadzor nad tobakom'. Osnovni namen je okrepitev ukrepov za omejev...

Zanimivosti / četrtek, 26. maj 2011 / 07:00

Glasov jež : Al´ prav se piše ...

… Nova vas ali Nova Vas, se te dni sprašujejo tisti, ki se peljejo skozi vas z ene in se po isti poti vračajo z druge strani. Poškodovano tablo z oznako kraja na vstopu z radovljiške strani so na...