Vrt na balkonu
Na balkonu imam vsako leto lonce in korita s cvetlicami, letos pa sem se odločila, da bi poskusila tudi z gojenjem zelenjave. Zanima me, katero zelenjavo bi lahko gojila na balkonu in kako naj se sploh tega lotim?
Odgovarja Andreja Tomšič iz vrtnih centrov Kalia: »Večina zelenjave, ki dobro uspeva v vrtu, bo dobro rasla tudi v posodah. Navadno se odločamo za sorte z nizko grmičasto rastjo, majhnimi glavicami in drobnimi plodovi, kot so na primer češnjevi paradižniki, sladki feferoni, amsterdamdski ali pariški korenček, bučke in kumare grmičaste rasti, ki ne rabijo opore, solate, ki ne naredijo velikih glav. Od druge zelenjave lahko sadimo tudi fižol, čebulo, česen, papriko, redkvice, rukolo, od zelišč so za posode najbolj priljubljeni bazilika, timijan, peteršilj, origano in rožmarin.
Najprej pa je potrebno izbrati pravo posodo, ki naj ima premer med 20 in 45 cm, odvisno od rastlin. Zeliščem manjše grmičaste rasti bodo zadostovale manjše posode, korenasta zelenjava bo zahtevala bolj globoke posode, precej velike posode so primerne tudi za zelenjavo višje rasti, na primer paradižnike. Posoda mora imeti na dnu drenažne odprtine, sicer lahko pride do gnitja korenin. Namesto posode lahko uporabimo vreče za sajenje zelenjave, ki imajo ob strani in na dnu drenažne odprtine. Vreče so enostavne za uporabo in vzdrževanje, po koncu sezone, ko pospravimo zelenjavo, jih enostavno zložimo in shranimo.
Zemlja za sajenje naj ne bo premočna (zemlja za lončnice ni primerna), najbolje je izbrati univerzalno zemljo ali zemljo za vrt. Potrebo po zalivanju rastlin v posodah preverjamo vsak dan, saj je odvisna o vremenskih razmer, predvsem od vetra in sonca. Čim manjša je posoda, tem pogosteje je potrebno zalivati. Za dognojevanje zelenjave v posodah uporabljamo tekoče gnojilo za zelenjavo. Posode z zelenjavo postavimo na čimbolj sončno mesto, lahko pa jih tudi poljubno premikamo in s tem rastlinam najdemo najbolj ugoden prostor za rast.«