Tretja vaja: mežikanje
Katarakta je strokovni izraz za sivo mreno, pogosto obolenje pri starejših. Onemogoči ali ovira svetlobnim žarkom vstop v oko in tako postopoma zmanjšuje vid. Najpogostejši vzrok je degeneracija leče v starosti, pojavlja pa se tudi pri bolnikih s sladkorno boleznijo, nekaterih metabolnih obolenjih, pri bolnikih, ki so dolgotrajno jemali kortikosteroide in pa tudi pri poškodbah očesa. Ponavadi leča porumeni, postane rjava ali sivkasta, kar je posledica strjevanja beljakovin. Razvoj katarakte je lahko počasen ali pa zelo hiter. Velikokrat se zgodi, da bolnik manjših motnjav sploh ne zazna, opazi jih šele, ko se te razširijo na področje zenice. To motnjo lahko zazna kakor senco oziroma kot bleščanje v močni svetlobi, slabše ločevanje kontrastov ali dvojni vid.
Glavkom je medicinski izraz, ki opredeljuje očesne bolezni, ki prizadenejo očesni živec, torej povezavo med očesom in možganskim živčnim sistemom, kamor potujejo vidne informacije. Posledice so slabši vid in izpadi v vidnem polju. Vzrok te poškodbe, ki je nastala na očesnem živcu, je v večini primerov zvišanje notranjega očesnega pritiska, ki posredno kvari očesni živec.
Tretja vaja: mežikanje in vlaženje oči
Čim več mežikamo: od enkrat do dvakrat na deset sekund. Mežikanje je zlasti koristno med branjem. Solze vlažijo, ščitijo in čistijo naše oko. Suh zrak v zaprtih prostorih, zakajeni prostori, onesnaženost okolja – vse to povzroči suhe in občutljive oči. Oči zaščitimo in navlažimo tudi s spanjem, pitjem zadostne količine vode ter rednimi odmori vsakih trideset minut, še zlasti pri večjih obremenitvah oči.
Vaje za mežikanje
Izvajamo jih zjutraj, ko vstanemo, in sicer:
• osemkrat široko odpremo oči in usta;
• osemkrat krepko zatisnemo oči, nato 12-krat na lahko mežiknemo;
• zapremo oči in »pišemo« z nosom po zraku (ime, priimek in naslov);
• petkrat dvignemo obrvi navzgor, kolikor lahko.
Delno mežikanje
Na polovici mežikanje zadržimo, oči ne zapremo, tako treniramo očesne mišice – najprej petkrat z enim očesom, nato petkrat z drugim očesom in potem še petkrat z obema očesoma naenkrat.
Z blazinicami kazalcev napnemo kožo in mišice na koncu oči navzgor (»kitajske oči«) in ponovimo vaje z delnim mežikanjem še z napeto kožo in mišicami, kar ojača delo očesnih mišic.
Daljnovidnost povzroča strah pred sedanjostjo.
Ponavljamo si izrek: Varen/-na sem tukaj in sedaj. Jasno vidim, čutim varnost.
Kratkovidnost povzroča strah pred prihodnostjo
Ponavljamo si izrek: Vedno sem varen/-na. Sprejemam božansko pomoč in notranje vodstvo.