Danes razglasitev sodbe
Danes bo znana sodba Metiju Plavi, obdolženemu izsiljevanja za 1,34 milijona evrov. Tožilka zahtevala osem let zapora, obramba se zavzema za oprostilno sodbo.
Kranj – Danes opoldne bo sodnica Marjeta Dvornik razglasila sodbo sodnega senata kranjskega okrožnega sodišča v kazenskem procesu zoper 37-letnega Metija Plavo iz Potoč pri Preddvoru, ki ga tožilstvo obtožuje večletnega izsiljevanja šenčurskega kmeta Aleša Šterna za 1,34 milijona evrov. Obdolženi je na torkovi obravnavi, na kateri je približno tri ure še sam podajal sklepno besedo. V njej je vnovič zanikal kakršnokoli izsiljevanje Aleša Šterna: »V celoti zanikam zavajanja Aleša Šterna. Nisem ga nikoli izsiljeval,« je dejal. Kot je pristavil, je želel le svoj denar, ki ga mu je bil Štern dolžan, in mu je še vedno dolžan 250 tisoč evrov. Navedbe oškodovanca in tožilstva, da je šlo skupno za približno 1,5 milijona evrov, je označil za izmišljene.
Obtoženi se je v končni besedi vnovič posvetil podrobni analizi plačilnega prometa na bančnih računih oškodovanca, elektronske komunikacije in posnetih prisluhov Šternovih pogovorov. Nekateri od prisluhov so po njegovem prepričanjem nastali, še preden je policija pridobila sodno odredbo za izvajanje prikritih ukrepov, je prepričan. Tako je na podlagi številnih SMS-sporočil Aleša Šterna skušal sodni senat prepričati, da ni bilo nobenega izsiljevanja in da je denar, za katerega oškodovanec trdi, da ga je izročal njemu, v resnici izplačeval drugim osebam. Poudaril je, da naj bi se Štern, čeprav je ta to zanikal, znašel v precejšnji finančni stiski zaradi sodelovanja v sistemu Thorex, ki je bil pred leti priljubljen med Šenčurjani. »Tudi ni res, ko je v solzah v očeh navajal, da ni imel denarja niti za plenice ali hrano. Malo, preden me je prijavil policiji, je namreč kupil nov traktor,« je ugotavljal obdolženec, ki je vnovič očital policistom, da so delovali pristransko s ciljem, da ga v celoti onesposobijo.
Štern zatrjuje, da govori resnico. »Vem, kaj govorim. Pripravljen sem desetkrat iti na detektor laži, pa boste ugotovili, da ni niti ene laži,« je tako že lani poudaril v svoji izpovedbi. Domnevno izsiljevanje je policiji prijavil šele po petih letih, potem ko mu je Meti, besen, ker je ugotovil, da mu ne more plačati 250 tisoč evrov, resno zagrozil s pištolo, je razložil. Tedaj si je rekel, da ima vsega dovolj, prej tega ni zmogel. »On še danes misli, da je bog, da so policisti, sodišče ničvredni. Govoril je, da lahko pristane za en dan v priporu, a potem naj se pazim. Da je luksuz, ker se sploh dobiva z mano, saj se z drugimi, ki jih izsiljuje, osebno ne srečuje, da ima za to vojake,« je Štern pojasnjeval sodišču, zakaj naj bi se tako dolgo pustil izsiljevati.
Okrožna državna tožilka Polona Košnjek Plavi očita, da je skupaj z Urošem Kepicem z Velesovega v obdobju 2011–2016 od Šterna na posebno surov in poniževalen način ter z uporabo groženj in fizične sile izsilil skupno 1,34 milijona evrov. Po koncu dokaznega postopka je sodišču predlagala, naj obtoženemu izreče osem let zapora, kar je najvišja zagrožena kazen za izsiljevanje. Kepic je svoj del krivde priznal enajst mesecev nazaj. Obsodili so ga na pogojno zaporno kazen, Šternu pa mora vrniti štiristo tisoč evrov.