Od Hlapcev do Ljudožercev
Program 48. Tedna slovenske drame, katerega zastor se bo dvignil na svetovni dan gledališča, 27. marca, sestavlja jagodni izbor lanskoletne bere gledaliških uprizoritev, ki so nastale na podlagi slovenskih besedil. V tekmovalnem, spremljevalnem in mednarodnem programu se obeta sedemnajst predstav.
Kranj – Vsakoletni vrhunski gledališki dogodek v Kranju, tokrat že 48. Teden slovenske drame, na katerem se predstavijo najboljše uprizoritve slovenskih dramskih besedil v preteklem letu, je skorajda že tu. Selektorica festivala Tea Rogelj je izbrala predstave v tekmovalni in spremljevalni program, dogovorjena so že gostovanja gledališč iz mednarodnega prostora, sredi dela pa je tudi strokovna žirija, ki bo med 35 prijavljenimi deli, upoštevali bodo tudi nominirana besedila iz preteklega leta, izbrala letošnjega prejemnika Grumove nagrade.
Kot je na novinarski konferenci v uvodu povedala direktorica Prešernovega gledališča Mirjam Drnovšček, se festival drži smeri preteklih let. »Žal naše finančne zmožnosti ne dopuščajo kakršnekoli širitve. Kljub temu da v zadnjih letih festival raste, predvsem ko gre za številne spremljevalne dogodke, ki postajajo njegov pomemben del, in ga na ministrstvu za kulturo prepoznavajo za vrhunskega, že najmanj sedem let delujemo z enakimi finančnimi sredstvi.« Ministrstvo za kulturo naj bi tako tudi letos namenilo 65 tisoč evrov, Mestna občina Kranj 48 tisoč, okrog deset tisoč evrov pa bodo namenili lastnih sredstev.
Slovenski ustvarjalci so na letošnji Teden slovenske drame prijavili 37 predstav. Selektorica Tea Rogelj si je poleg prijavljenih ogledala še 25 produkcij, skupno 62. Med prijavljenimi 37 predstavami je šest uprizoritev amaterskih gledaliških skupin, ob njih pa še sedem projektov zunajinstitucionalnih skupin. Štiri med prijavljenimi uprizoritvami so namenjene otrokom oziroma mladini.
»Dobra polovica predstav, ki sem si jih ogledala, temelji na klasični dramski formi (leta 2016 je bilo takšnih le dobra tretjina). Povprečje slednjih letos nedvomno dviguje SNG Drama Ljubljana, ki je slovesno sezono ob 150. obletnici ustanovitve Dramatičnega društva zaznamovala z repertoarjem, v celoti sestavljenim iz slovenskih dramskih besedil,« je na predstavitvi svojega izbora povedala Rogljeva; da med slovenskimi institucionalnimi gledališči po številu uprizoritev slovenskih dramskih del v letu 2017 izstopajo še Prešernovo gledališče Kranj, Mestno gledališče ljubljansko in Slovensko mladinsko gledališče. Podobno kot lani je tudi kot poglavitna kriterija pri izboru razumela kompleksnost in dovršenost uprizoritev.
V tekmovalni program je vključila šest uprizoritev: Človek, ki je gledal svet (avtorji besedil so ustvarjalci predstave), režiser Žiga Divjak, Slovensko mladinsko gledališče, Avtorski projekt Stenica, režiser Jernej Lorenci, Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj, Gregor Strniša: Ljudožerci, režiser Ivica Buljan, Drama SNG Maribor, Ivan Cankar: Hlapci, režiser Janez Pipan, SNG Drama Ljubljana, Dušan Jovanović: Zid, jezero, režiser Miloš Lolić, SNG Drama Ljubljana, in Saša Pavček: Pod snegom, režiserka Barbara Zemljič, Mini teater Ljubljana.
V spremljevalnem programu, ki je prav tako pester in zanimiv, bomo videli pet predstav: tu sta dve v preteklih letih z Grumovo nagrado deli Rok Vilčnik rokgre: Ljudski demokratični cirkus Sakešvili, režiser Luka Martin Škof, SNG Drama Ljubljana, Simona Hamer: Razglednice ali Strah je od znotraj votel, od zunaj pa ga nič ni, režiserka Ajda Valcl, SNG Drama Ljubljana, Pia Brezavšček, sledijo pa še predstave: Slavoj Žižek: Trojno življenje Antigone, etično-politična vaja, režiser Matjaž Berger, Anton Podbevšek teater Novo mesto, Barbara Krajnc Avdić, Saška Rakef: Idealna, režiserka Saška Rakef, producent ŠKUC gledališče, koproducent Mesto žensk, Slovenska popevka, gledališki koncert po besedilih Gregorja Strniše, režiser Matjaž Pograjc, Slovensko mladinsko gledališče in CUDV Draga. Na letošnjem festivalu bo v dodatnem programu na ogled še predstava avtoric Zale Dobovšek, Nine Šorak, Tina Grabnarja in Asje Kahrimanović Babnik: Nekje drugje, režiser Tin Grabnar, Lutkovno gledališče Ljubljana. Vsa omenjena dela so bila uprizorjena prvič.
V mednarodnem programu bodo s tremi Flisarjevimi besedili nastopila gledališča iz Indije, Japonske in Rusije, delo Semeničeve 5fantkov so uprizorili Albanci iz Tirane, najavljeni so Izraelci, v koprodukciji Prešernovega gledališča in Narodnega gledališča Tuzla pa bo uprizorjeno delo Zrno soli, avtorice in režiserke Nede R. Bric.
Dramske delavnice v okviru festivala so doslej vodili številni znani dramatiki iz Slovenije in tujine, še zlasti ponosni pa so na letošnjega gosta poljskega dramatika Tadeusza Slobodzianeka. »Sloviti dramatik se je odzval tudi vabilu na premiero svojega dela Naš razred, ki ga bomo uprizorili v marcu. Gre za družbeno kritičnega in občutljivega avtorja, ki je odprl zelo travmatično temo, kot je antisemitizem na Poljskem med drugo svetovno vojno. Sam vodi šolo dramskega pisanja v Varšavi, zato smo še toliko bolj veseli, da ga bomo imeli tudi v Kranju,« je povedala vodja umetniškega oddelka Prešernovega gledališča dramaturginja Marinka Poštrak.