Greste na smučanje v tujino?
Samo evropska kartica zdravstvenega zavarovanja morda ne bo dovolj, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Svetujejo dodatno sklenitev turističnega zavarovanja.
Pri reševanju s helikopterjem se strošek reševanja obračuna glede na minute letenja. V Avstriji denimo minuta letenja helikopterja stane od 80 do 90 evrov.
Kranj – V teh dneh, ko se tudi številni Gorenjci odpravljajo na smučanje v tujino, zlasti v Avstrijo, Italijo in Francijo, so na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) opozorili, da v primeru nesreče samo evropska kartica zdravstvenega zavarovanja morda ne bo dovolj. »Tako v Avstriji kot tudi v Franciji osnovno zdravstveno zavarovanje ne krije stroškov reševanja z gore v primeru poškodbe na smučišču, v večini primerov podobno velja tudi v Italiji. Računati na to, da bomo že nekako sami prišli v dolino ali da se poškodba ravno nam pa res ne more zgoditi, je igranje z ognjem,« opozarjajo v ZPS, kjer svetujejo sklenitev dodatnega turističnega zavarovanja. »Turistična zavarovanja so razmeroma poceni, še zlasti če pomislimo, kakšni stroški nas lahko doletijo, če nas je treba reševati s helikopterjem,« pravijo.
Na ZPS so v novembru na priljubljenih smučiščih Slovencev v Avstriji, Italiji in Franciji opravili poizvedbo o stroških helikopterskega prevoza s smučišča v bolnišnico in reševanja s sanmi v primeru nezgode na smučišču. Kot so ugotovili, ima sicer vsaka država svoja pravila, a vsem je skupno eno – zdravstveno zavarovanje prevoza s helikopterjem ne krije ali pa ga krije le v manjšem delu.
V Avstriji evropska kartica pokriva le stroške prevoza z rešilnim avtomobilom iz doline do bolnišnice in bolnišnične stroške, medtem ko je vsako reševanje z gore načeloma plačljivo. Avstrija tako iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja izrecno izključuje kritje stroškov reševanja v primerih poškodbe v gorah med izvajanjem prostočasnih aktivnosti, med katere spada tudi smučanje, opozarjajo na ZPS. Reševanje s helikopterjem je večinoma zelo drago in hitro naraste na več tisoč evrov. Kriti niso niti stroški reševanja z reševalnimi sanmi.
Prav tako v Franciji osnovno zdravstveno zavarovanje ne krije stroškov reševanja s helikopterjem ali drugim načinom reševanja ob poškodbi na smučišču in blizu smučišča. Tudi v Franciji stroški reševanja s helikopterjem segajo v tisoče evrov, osnovno zavarovanje pa večinoma le delno krije stroške zdravljenja.
V Italiji se pravice iz zdravstvenega zavarovanja razlikujejo glede na avtonomno regijo in provinco. Italijanski zdravstveni sistem za posamezne zdravstvene storitve večinoma predvideva tudi manjše doplačilo oziroma soprispevek, ki po navadi znaša nekaj deset evrov. Stroški reševanja s helikopterjem in sanmi se med italijanskimi smučišči močno razlikujejo; ponekod je celo brezplačno, drugje lahko doplačilo znaša od nekaj sto evrov pa celo do tisoč evrov.
Ob tem, ko na ZPS svetujejo sklenitev turističnega zavarovanja, pa obenem opozarjajo, da se je pred sklenitvijo treba prepričati, kaj vse zavarovanje sploh pokriva.