Od Darsa terjata odškodnino
Nekdanja najemnika gostišč na avtocestnih počivališčih Lipce in Povodje Janez Tičar in Marko Bogataj od države in Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji zahtevata skoraj štiristo tisoč evrov odškodnine.
Ljubljana – Na ljubljanskem okrožnem sodišču so v sredo začeli obravnavati odškodninsko tožbo nekdanjih najemnikov gostišč na avtocestnih počivališčih Lipce in Povodje Janeza Tičarja in Marka Bogataja, ki od države in Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) terjata 393.588 evrov odškodnine za porušen gostinski objekt na počivališču Povodje v smeri Ljubljane, ki sta ga sicer zgradila na črno. Potem ko poravnalni narok ni uspel, je sodnica Dušana Bajc na prvem naroku tožnikoma oziroma njunemu pooblaščencu Mateju Gašperšiču določila petnajstdnevni rok za dopolnitev tožbe, narok pa se bo nadaljeval 14. marca.
»Tožba je bila vložena, ker niso izpolnjevali razpisnih in pogodbenih obveznosti,« je razložil Marko Bogataj. Kot je zatrdil, je bilo za počivališče v Povodju v razpisu navedeno, da gre za zgraditev spremljajočih objektov ob avtocesti, navedeni so bili celo pogoji, da mora gostinski objekt ob avtocesti vsak dan obratovati od 6. do 22. ure. Enako naj bi pisalo tudi v kasneje podpisani pogodbi. »Če pa hočeš objekt zgraditi, potrebuješ služnostno pravico ali vpis pravice za razpolaganje z zemljiščem v zemljiško knjigo. Ker tega ni bilo, tudi gradbenega dovoljenja za postavitev objektov nismo mogli pridobiti. Dars smo zaprosili, da bi zadevo uredili, a so samo obljubljali, dokler ni inšpektorju dvignilo kape in je odločil, da je treba objekte odstraniti,« je pojasnil Bogataj.
Sodnica Bajčeva je na sredinem naroku tožnika opozorila, da iz vložene tožbe ni jasno razvidno, kaj je temelj tožbe. Tako se ne da konkretno razbrati, ali državi in Darsu poleg tega, da ni bila ustanovljena stavbna pravica, očitata protipravno ravnanje, kršitev pogodbe ali morda še kaj drugega, zato morata v 15 dneh tožbo dopolniti. Darsova pooblaščenka Martina Sever je takšno odločitev označila za procesno kršitev, saj sta toženi stranki na nedorečenost tožbe opozorili dovolj zgodaj, da bi jo lahko dopolnili že do obravnave na sodišču.
Tičar in Bogataj sta kot najemnika na počivališčih Povodje in Lipce pred približno tridesetimi leti zgradila gostinske objekte, ker pa nista bila lastnika zemljišč (bila je država), objektov nista nikdar legalizirala. Gradbena inšpekcija je prvo odločbo za rušenje črne gradnje na Povodju izdala leta 2001, leta 2005 pa še odločbi za rušenje nelegalnih objektov na Lipcah. Po dolgotrajnih sodnih bitkah je leta 2011 Dars najemnika pozval, naj sama odstranita vse nelegalne objekte, česar pa nista storila, zato je kasneje prišlo do izvršbe. Objekta na Lipcah so porušili oktobra 2011, odstranitev objekta na Povodju pa so izvedli dve leti kasneje. »Izgubil sem vse, kar sem v življenju naredil,« je bil tedaj skrušen Tičar.