V mesecu dni vsaj štiri stavke
Stavkovne zahteve sindikatov javnega sektorja po izračunih vlade dosegajo skoraj milijardo evrov. Vlada želi pogajanja o vseh plačnih zahtevah voditi za isto mizo.
Kranj – V naslednjem mesecu dni se bodo zvrstile vsaj štiri stavke v javnem sektorju. Prva je napovedana v prihodnjem tednu, 24. januarja, na njej pa bo po zadnjih napovedih sodelovalo sedemnajst sindikatov javnega sektorja iz pogajalske skupine, ki jo vodi Jakob Počivavšek. Dvanajstega februarja naj bi stavkali policisti, dan kasneje bodo stavkali zaposleni v zdravstveni negi in socialnem varstvu, za 14. februar pa so stavko napovedali še v šolskem sindikatu SVIZ. Po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja je stavko najavilo ali pa izrazilo stavkovne zahteve že 27 sindikatov, njihove zahteve pa po zadnjih vladnih izračunih dosegajo 991 milijonov evrov, zato vseh zahtev ni mogoče uresničiti. Večina zahtev se sicer nanaša na povišanje plač.
Koprivnikar je opozoril, da bi, če bi vlada ugodila vsem sindikalnim zahtevam, to pomenilo, da bi se v trenutku vrnili v čas najhujše gospodarske krize. Poudaril je, da se je masa plač v zadnjih dveh letih povečala za več kot deset odstotkov, plače v javnem sektorju pa rastejo skoraj za odstotek hitreje kot v gospodarstvu in kot je rast produktivnosti. Čeprav je po njegovih besedah javni sektor nosil glavnino varčevalnih ukrepov v času krize, pa mora vlada odgovorno ravnati in se pogajati v takšnem okviru, da ne bi ogrozili javnofinančne stabilnosti države. Tudi zato bo vlada z možnimi finančnimi posledicami stavkovnih zahtev seznanila tudi Ekonomsko-socialni svet.
Vlada je na zadnji seji prejšnji četrtek sicer že sprejela izhodišča za pogajanja s sindikati o stavkovnih zahtevah. Dogovorili so se tudi o oblikovanju enotne vladne pogajalske skupine (njena sestava še ni znana), ki mora pripraviti izhodišča s predlogom odprave anomalij pri vrednotenju delovnih mest, ki naj bi bila primerljiva z delovnimi mesti zdravnikov, ter glede drugih zavez iz dogovora, ki se nanašajo na plače in druge prejemke zaposlenih. Poleg tega so se morala resorna ministrstva do včeraj opredeliti do stavkovnih zahtev, ki se neposredno ne nanašajo na povišanje plač, na podlagi opredelitev pa bo vlada na prihodnji seji pooblastila pristojne ministre za ločena pogajanja o teh zahtevah.
Minister Koprivnikar si želi, da bi pogajanja z vsemi sindikati vodili za isto pogajalsko mizo, saj se njihove zahteve pogosto nanašajo na ista področja, pri čemer pa so večkrat različne, celo kontradiktorne. A vsi sindikati si ne želijo skupnih pogajanj. Glavni tajnik SVIZ-a Branimir Štrukelj je tako že dejal, da njihove zahteve nimajo nobene zveze z zahtevami drugih sindikatov, zato ne vidijo nobenega razloga, da bi na pogajanjih sodeloval še kdo drug. Kot je še dejal, se je vlada tako pogajala tudi z zdravniki, gasilci in s policisti.