Olimpijska bakla tudi v Tržiču in na Jesenicah
V četrtek je bila olimpijska bakla na Jesenicah, v petek popoldne je pripotovala tudi v Tržič, ki je v svoji zgodovini dal šestindvajset olimpijcev.
Tržič – Med osmimi kraji, ki jih je obiskala slovenska bakla, je z razlogom tudi Tržič. Kraj, ki je Slovencem dal kar 26 olimpijcev, je baklo dočakal v petek popoldne, ko jo je hokejist Tomaž Razingar predal tržiškemu županu Borutu Sajovicu, nato pa je romala še skozi roke Milene Kordež, nekdanje tekačice na smučeh, smučarja Andreja Jermana, biatlonca Tomasa Globočnika, hokejista Andreja Tavžlja, dokler je ni na igrišče pred Dvorano tržiških olimpijcev prinesel Bojan Križaj. Legendarni smučarski as ima na vse štiri olimpijade, na katerih je nastopil, lepe spomine. »Olimpijada je neverjetno doživetje. Na istem prostoru so zbrani vsi športniki. Ni vedno vse le v zmagi, temveč v olimpijskem duhu, ki je prisoten med športniki, in to ti daje neverjetno izkušnjo,« pravi Križaj, ki ostaja edini Slovenec, ki ga je doletela čast, da je v imenu športnikov prebral svečano olimpijsko zaprisego na olimpijadi v Sarajevu. »Takšna protokolarna stvar je lahko težja kot sam nastop,« se spominja trenutka pred 34 leti, ko mu je zaradi vznemirjenja med zaprisego za nekaj trenutkov zastal dih.
Tudi nekdanjo smučarsko tekačico Mileno Kordež na olimpijsko izkušnjo leta 1976 iz Innsbrucka vežejo lepi spomini, čeprav so tekači stanovali izven olimpijske vasi in morda niso doživeli vse olimpijske energije, ki se je sproščala v tistih dneh. Biatlonec Tomas Globočnik in smučar Andrej Jerman sta se spomnila tudi olimpijade v Salt Lake Cityju leta 2002, ki ga je zaznamovala poostrena varnost po terorističnih napadih v ZDA. »Prvič je prisotno predvsem vznemirjenje, ni prave koncentracije, a je morda zato sproščenost nekoliko večja, zato tudi dober rezultat,« se je Globočnik spomnil enajstega mesta iz Nagana.
Zbrane pred tržiško dvorano pa je nagovoril tudi hokejist Andrej Tavželj, ki bi ob uvrstitvi v reprezentanco nastopil tudi na letošnjih olimpijskih igrah v Pjongčangu, že pred štirimi leti pa je sodeloval pri olimpijski hokejski pravljici v Sočiju. »Že to, da smo se uvrstili na olimpijado, je bil čudež. Ko pa smo prišli v Soči, se je začela dogajati posebna stvar, ki ji pravimo olimpijski duh.«
»Prepričan sem, da bomo Slovenci tudi s Koreje prišli z dvignjeno glavo. Ne nazadnje poglejte le statistiko, kot majhen narod smo v vrhu tistih, ki zmorejo, hočejo in znajo ter seveda spoštujejo olimpijski duh,« je bil jasen tržiški župan Bojan Sajovic.
Tudi Podmežaklo napolnil olimpijski duh
V četrtek, drugi dan turneje slovenske olimpijske bakle, je olimpijski navijaški duh obiskal tudi Jesenice. Baklo je iz Mojstrane pripeljal na Jesenice legendarni Tomaž Razingar, od Kolperna do Dvorane Podmežakla pa so jo pospremili Jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, olimpijci Edo Hafner, Zvone Šuvak, Drago Mlinarec, Ivan Ščap, Robert Kerštajn in Alenka Dovžan, kot zadnji, glavni nosilec bakle, pa jo je v dvorani prevzel paraolimpijec Jernej Slivnik in jo je slavnostno pripeljal na oder. Prireditelji so poskrbeli tudi za športne vsebine, tako so obiskovalci lahko streljali na gol, spoznali curling, preizkusili ravnotežje, ki ga najbolj potrebujejo umetnostne drsalke, in usklajenost v tandemski hoji na smučeh. Hrušičan Jernej Slivnik, ki je ravno izpolnil normo za nastop v Pjongčangu, je dejal, da je zelo ponosen, ker mu je pripadla čast, da je na oder prinesel olimpijsko baklo. »To mi res zelo veliko pomeni. Bakla je eden glavnih simbolov olimpijskih in paraolimpijskih iger.«