Na ravni izpred šestdeset let
Prometna varnost je bila lani v Sloveniji najboljša v zadnjih šestdesetih letih. Najbolj črni so bili spomladanski meseci, najbolj varen pa je bil september.
Ljubljana – Lani smo v Sloveniji po dveh letih nazadovanja zabeležili precejšnje izboljšanje prometne varnosti, ki je bila z vidika števila prometnih nesreč in njihovih posledic najboljša, odkar spremljamo število prometnih nesreč, so ta teden poudarili na novinarski konferenci Agencije za varnost prometa. Na slovenskih cestah je v letu 2017 umrlo 106 udeležencev cestnega prometa, kar je 24 manj kot predlani, 831 je bilo hudo poškodovanih (19 manj kot v letu 2016) in 6875 lažje poškodovanih (731 manj kot predlani). Število umrlih udeležencev v preteklem letu je bilo celo najmanjše v zadnjih 60 letih, s takšnimi rezultati se približujemo ciljem iz nacionalnega programa varnosti cestnega prometa. »Smo na isti ravni po številu smrtnih žrtev, kot pred 60 leti, takrat pa je bilo občutno manj prometa – po podatkih je bila stopnja motorizacije v letu 2017 kar 43-krat večja kot v letu 1957,« je poudaril direktor AVP Igor Velov, ki izboljšanje prometne varnosti pripisuje dobremu sodelovanju vseh akterjev na področju prometne varnosti, predvsem pa sodelovanju z nevladnimi organizacijami ter lokalnimi sveti za preventivo in vzgojo.
Podrobnejša analiza lanskoletnih nesreč je pokazala, da ključni vzroki in dejavniki tveganja za nastanek prometnih nesreč še vedno ostajajo neprilagojena hitrost, alkohol in nepravilna stran oziroma smer vožnje. Od večletnega povprečja so po številu prometnih nesreč izstopali spomladanski meseci, saj je od marca do maja na cestah umrlo kar 40 ljudi oz. 38 odstotkov vseh umrlih udeležencev cestnega prometa v lanskem letu. Po drugi strani so bili poletni meseci varnejši kot pretekla leta, posebej pa je izstopal september, ko so policisti obravnavali »samo« eno smrtno žrtev, kar je najmanj v zadnjem 25-letnem obdobju. Po besedah Ivana Kapuna, vodje Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi, je bilo lani med umrlimi največ voznikov osebnih avtomobilov (32) in motornih koles (24), zabeležili pa so izboljšanje pri pešcih in kolesarjih.
Na AVP bodo letos še dodatno okrepili prometne vsebine v šolstvu, podvojili bodo sredstva za delovanje svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu na lokalni ravni kot tudi nevladnim organizacijam, ki delujejo na področju prometne varnosti. Vsebinsko in medijsko bodo nadgradili nacionalne preventivne akcije, posebno pozornost bodo namenili zlasti mobilnim telefonom, motoristom in pešcem. Več napora bodo vložili tudi v nadgradnjo raziskovanja dejavnikov nastanka prometnih nesreč s področja infrastrukture ter tudi spremembam zakonodaje in pravilnikov.