Trgovci bodo spoštovali dogovor
Po dogovoru s socialnimi partnerji v trgovinski dejavnosti veljajo nova pravila glede dela ob nedeljah in praznikih. Kako se jim bodo prilagodili v trgovinah, da bodo zadovoljni tudi potrošniki?
Kranj – Od 1. januarja veljajo nova pravila glede dela trgovin ob nedeljah in praznikih. Večina trgovin bo na največje praznike zaprta (1. januar, 8. februar, velikonočna nedelja in ponedeljek, 1. maj, binkoštna nedelja, 25. junij, 15. avgust, 1. november in 25. december), na ostale praznike bodo delavci dobili 250 odstotkov višjo urno postavko. Delavec bo lahko delal največ 15 nedelj v letu, a ne več kot dve na mesec, urna postavka za nedeljsko delo bo višja za 100 odstotkov. Veljajo še nekatere druge omejitve: ob nedeljah delodajalci ne bodo smeli razporediti delavcev, ki imajo otroke, mlajše od treh let, nosečnic in mater z do leto dni starim otrokom oz. tistih, ki še dojijo, ter enega od staršev hudo bolnemu otroku ali otroku s telesno ali duševno prizadetostjo, ali tistih, ki živijo sami z otrokom in skrbijo za njegovo vzgojo in varstvo.
Omejitve na praznik in nedeljo ne bodo veljale za družinska podjetja, za bencinske servise in podobne dejavnosti zaradi javnega interesa ter delavce, ki delajo v okviru zaključenega proizvodnega procesa, povezanega s trgovsko dejavnostjo (priprava in izdelava hrane, transport in distribucija, skladiščenje, lekarne). Slednjemu pritrjujejo tudi v Petrolu: »Glede na naravo dela je poslovanje bencinskih servisov ob nedeljah, praznikih in nočnih urah za nemoteno oskrbo prebivalstva z gorivom nujno. Še posebej pomembno je tudi, da imajo vsi tranzitni potniki dostop do goriva, ne glede na čas potovanja. Zato bodo tista prodajna mesta družbe Petrol, ki so odprta 24 ur na dan, vse dni v letu, poslovala še naprej z nespremenjenim delovnim časom. Gre za lokacije z visoko frekvenco obiska, kjer je omenjeni delovni čas nujen.«
Trgovine se bodo prilagodile
Na večje trgovske družbe smo naslovili vprašanje, kako bodo ravnale v zvezi z novim dogovorom o nedeljskem in prazničnem delu, so že pripravile urnike in o njih obvestile svoje potrošnike. Iz družbe Hofer smo dobili takle odgovor: »Za Hofer bodo nova določila sporazuma socialnih partnerjev pomenila organizacijske prilagoditve, vsekakor pa bomo kupcem še naprej omogočali nakupovanje tudi ob nedeljah. Ker v svoje poslovanje ne uvajamo sprememb delovnih časov, dodatnega obveščanja strank, razen že obstoječih kanalov (spletna stran Hofer.si, vhodi poslovalnic, Facebook stran, itd.), trenutno ne bomo izvajali. Tudi v prihodnje si bomo pri Hoferju prizadevali, da bomo z odpiralnimi časi poslovalnic in s ponudbo ugodili pričakovanjem kupcev.«
»V Sparu Slovenija si prizadevamo za zadovoljstvo zaposlenih kot tudi za zadovoljstvo naših kupcev, zato bomo temu prilagodili tudi obratovalni čas trgovin Interspar in Spar. V januarju bodo vse trgovine odprte tudi ob nedeljah, s februarjem pa bomo začeli s prilagojenim obratovalnim časom, o čemer bomo kupce pravočasno obvestili,« sporoča Pika Breskvar iz službe za stike z javnostjo v Sparu. Iz Lidla pa odgovarjajo: »Naši zaposleni v prodaji so zaposleni za krajši delovni čas, 25 ur na teden, kar nam omogoča večjo fleksibilnost pri načrtovanju ekip v trgovinah. Ocenjujemo, da se bomo z obstoječimi ekipami lahko prilagodili spremembam kolektivne pogodbe in še naprej zagotovili kupcem odlično nakupovalno izkušnjo.«
Trgovine zaprte deset praznikov
Pojasnjujejo tudi, da vseskozi izplačujejo dodatek na nedeljsko delo, upoštevajo pa notranje pravilo, ki dopušča največ pet delovnih dni na teden, kar v praksi pomeni, da zaposleni, ki dela v nedeljo, v tistem tednu dela le še štiri preostale dni.
»Podatki o obratovalnih časih Mercatorjevih trgovin so najlažje dostopni na spletni strani www.mercator.si ali na aplikaciji Moj M, v manjših krajih pa se kot običajno krajani kar v najbližji Mercatorjevi trgovini pozanimajo, kdaj je odprta. V Mercatorju bomo spoštovali dogovor med socialnimi partnerji, tako bodo vse Mercatorjeve trgovine zaprte deset praznikov, od katerih sta dva v nedeljo, posamezni zaposleni pa bo lahko delal največ 15 nedelj v letu. V Mercatorju smo se tudi doslej z obratovalnim časom prilagajali tako potrebam kupcev kot razpoložljivim kadrovskim zmogljivostim, sezoni in drugim okoliščinam (skrajšan ali podaljšan delovni čas, tudi zaprtje posameznih trgovin ob nedeljah). Mercator ima najbolj razvejano mrežo trgovin v Sloveniji, v največ krajih je po več naših trgovin, zato si bomo še naprej prizadevali, da bo oskrba čim bolj nemotena, da bodo v večjih krajih ob nedeljah, ko je to možno, odprte večje Mercatorjeve trgovine in tiste, ki so za oskrbo prebivalcev najbolj pomembne,« pa pojasnjuje Tanja Durin iz Mercatorja.
Sodeč po odgovorih bodo trgovci spoštovali dogovor. Sicer pa v sindikatu trgovske dejavnosti napovedujejo, da bodo dosledno nadzirali spoštovanje zakonskih določil in z njimi povezanih delavskih pravic.