Pri sosedih tudi digitalne vinjete
Uvedbi elektronske oziroma digitalne vinjete, za kar so se z letošnjim letom odločili pri severnih sosedih, so naklonjeni tudi v Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji.
Kranj – V sosednji Avstriji so letos poleg vinjete za vožnjo osebnih vozil po avtocestah v obliki nalepke (za leto 2018 so češnjevo rdeče barve) uvedli tudi digitalno oz. elektronsko vinjeto. Slednje v Sloveniji ne poznamo, so pa v Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS) pojasnili, da so naklonjeni premišljeni uvedbi elektronskih vinjet. Avstrijska letna vinjeta za 2018 je sicer nekoliko dražja od lanske, saj se je njena cena zvišala s 86,40 evra na 87,30 evra, za motorna kolesa pa s 34,40 evra na 34,70 evra.
Avstrijski upravljavec avtocest Asfinag ocenjuje, da so vozniki elektronske vinjete za leto 2018, ki jih sicer prodajajo že od novembra lani, zelo dobro sprejeli, saj se z njenim nakupom izognejo za večino neprijetnemu odstranjevanju stare vinjete z vetrobranskega stekla in lepljenju nove, poleg tega pa je za razliko od »klasične« vinjete njena elektronska različica vezana na registrsko oznako, in ne na vozilo. To prinaša velike prednosti ob menjavi vozila, odpadejo pa tudi neprijetnosti ob morebitni menjavi vetrobranskega stekla.
Avstrijsko elektronsko vinjeto je sicer mogoče kupiti prek Asfinagove spletne strani oziroma v njegovi mobilni aplikaciji Unterwegs. Plačilo je možno s kreditnimi karticami, prek PayPala ali nakazila, ne pa tudi z gotovino. In še pozor: elektronsko vinjeto lahko začnete uporabljati šele 18. dan po njenem naročilu preko spleta. V skladu z evropsko zakonodajo s področja varstva pravic potrošnikov so namreč zaradi možnosti odstopa od pogodbe nakupi prek spleta dokončno veljavni šele 18. dan po oddanem naročilu.
In kdaj si elektronske vinjete lahko obetamo v Sloveniji? Na Darsu pravijo, da je vinjetni sistem cestninjenja tehnološko mogoče izvajati tako z nalepkami kot tudi v obliki elektronske oz. digitalne vinjete, vsak od teh načinov pa ima svoje prednosti in slabosti. »V družbi DARS smo premišljeni uvedbi elektronskih vinjet naklonjeni, kar vključuje predhodno preveritev ekonomske in tehnične učinkovitosti, saj je primarni namen cestninjenja povračilo stroškov (izgradnje, financiranja, obnov, vzdrževanja in obratovanja) cestninskih cest,« so odgovorili na naše poizvedovanje. A kot so dodali, je pogoj za začetek projekta in pripravo razpisne dokumentacije za izvedbo razpisa sprememba zakona oz. pravne podlage. »V tem trenutku ne razpolagamo z informacijo, da bi bila predvidena sprememba obstoječega vinjetnega sistema,« so še pojasnili.