Izzivi za izobražene niso le v tujini
V Leku so tudi letos pripravili karierni zajtrk, s katerim spodbujajo strokovnjake naravoslovnih znanosti, ki delajo ali študirajo v tujini, k zaposlitvi v domačem okolju.
Mengeš – V sredo so v mengeški enoti Leka pripravili Novartisov karierni zajtrk, namenjen visoko izobraženim strokovnjakom naravoslovnih znanosti, ki delajo ali študirajo v tujini. Z njim želijo mlade znova pritegniti k delu v stimulativnem domačem okolju. S projektom, ki je tokrat potekal že tretjič, mladim omogočijo predvsem možnost druženja in predstavitve s kadroviki in drugimi zaposlenimi v Leku.
Kot nam je povedal Samo Roš, član uprave in direktor kadrov v Leku, so na dosedanjih dveh kariernih sejmih gostili okoli 150 mladih naravoslovcev, 15 pa jih na podlagi razgovorov na zajtrku je v Leku tudi našlo službo. Tudi tokratnega zajtrka pa se je udeležilo okoli petdeset mladih, ki bi si po izkušnji v tujini delo radi našli v domačem okolju.
»Rezultati projekta so precej nad pričakovanji. Če sicer večkrat govorimo o begu možganov, je karierni zajtrk primer vračanja možganov nazaj v Slovenijo. Ko smo začeli s prvim kariernim zajtrkom, se nismo nadejali takšnega odziva, niti nismo pričakovali, da med mladimi, ki delajo ali študirajo v tujini, vlada takšen interes za nadaljevanje kariere v Sloveniji. Mladi si želijo vrnitve v Slovenijo, če jim zagotovimo dobre delovne pogoje, kar jim v Leku omogočamo,« nam je povedal Samo Roš, ki ob tem dodaja, da so izkušnje, ki jih mlad visoko izobražen kader pridobi v tujini pomembne in jih lahko unovči tudi v Novartisovem mednarodnem okolju, ki ga zagotavlja delo v Leku.
To potrjujejo tudi nekdanji udeleženci kariernih zajtrkov in danes zaposleni v Leku. Biologinja Ljerka Lah je že leta 2008 sodelovala in tudi zmagala na Novartisovem evropskem BioCampu v Baslu, in tudi v naslednjih letih sodelovala s podjetjem, dokler se ni pred dobrim poldrugim letom zaposlila v njem. »Precej je znanstvenih izzivov, s katerimi se lahko kot raziskovalec ukvarjaš, poleg tega pa v podjetju spodbujajo tudi druge sposobnosti od vodenja do timskega dela,« pravi Lahova o razlogih, da se je odločila za nadaljevanje kariere v Leku, dodaja pa, da so v mednarodnem okolju, ki ga ponuja podjetje, pomembne tudi izkušnje iz tujine.
Da je Slovenija lahko stimulativno okolje za mlade izobražence, meni tudi strojnik Robert Fornazarič, eden od udeležencev tokratnega zajtrka. »Pred kratkim sem se vrnil iz Dubaja, kjer sem se srečal z ljudmi z vsega sveta in pridobil pomembne izkušnje, tudi širino, ki ti jo lahko da le tujina. Po vrnitvi v Slovenijo pa iščem nove priložnosti, zato sem tudi prišel na dogodek. Mislim, da je glede na kvaliteto življenja in trenutne razmere v industriji smotrno ostati v Sloveniji. Podjetja, kakršno je Lek, pa lahko ponudijo dobre delovne pogoje in vpetost v mednarodno okolje,« pravi sogovornik, ki ga kot strojnika zanima celoten proces proizvodnje v Leku.
Slovenski kadri so po mnenju glavnega kadrovika v podjetju zelo zaželeni tudi v globalnem okolju Novartisa. »Naš šolski sistem je dober in slovensko znanje je izjemnega pomena ter zelo cenjeno tudi znotraj skupine Novartis. Posamezniki, ki vstopijo v podjetje, svoje znanje še poglobijo in razvijejo. Šele takrat vidijo, kakšno karierno pot jim omogočamo. Postanejo namreč del globalnih Novartisovih timov, vključenih v globalne projekte, kjer praktično ni meja,« je še dodal Samo Roš.