Največ energije prihranila šola
Osnovna šola Škofja Loka-Mesto je energetsko najbolj učinkovita javna stavba v škofjeloški občini.
Škofja Loka – V Sokolskem domu v Škofji Loki so v torek podelili priznanje za dosežek na področju energetske učinkovitosti v škofjeloški občini v letu 2015. Na javni razpis, ki ga je župan Miha Ješe razpisal že tretjič, so prispele štiri vloge, ki so dokazale kakovostno dolgoletno delo na področju energetske učinkovitosti. Strokovna komisija je priznanje dodelila Osnovni šoli Škofja Loka-Mesto, ki je lani dosegla največji, 11,5-odstotni prihranek električne in toplotne energije v primerjavi z letom poprej, kar je bil eden od glavnih kriterijev za izbor. »Na šoli se že od leta 2010 trudimo za energetsko učinkovitost oz. ozaveščamo učence o ekoloških vsebinah. Med prednostnimi nalogami je varčevanje z električno in toplotno energijo, vodo in brisačkami. Za naprej nam je izziv varčevanje z vodo, mislim, da nekje pušča, ker imamo tako veliko porabo,« se je ob prevzemu priznanja pošalila ravnateljica Doris Kužel.
Strokovna komisija, ki so jo sestavljali predsednik Bogomil Kandus, sicer direktor inštituta za energetsko svetovanje Enekom, klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, Janja Leban iz Gospodarske zbornice Slovenije ter predstavnika škofjeloške občine Tatjana Bernik in Alojz Bogataj, je pregledala še vloge Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, Osnovne šole Ivana Groharja in Občine Škofja Loka. Slednja se je na razpis prijavila predvsem z namenom predstavitve energetskih dosežkov, zato so jo iz tekmovanja izločili. Skupni prihranek energije prijavljenih projektov je bil 91,8 MWh, prihranek toplote 158,3 MWh, znižanja emisij CO2 pa je bilo za 66,6 tone. Skupni navedeni prihranki vlog so znašali 25 tisoč litrov kurilnega olja. K sodelovanju na razpisu so tako kot lani povabili tudi podjetja, a njihovega odziva tokrat ni bilo.
Med več kot 200 slovenskimi občinami se lahko le redke pohvalijo s tovrstnimi akcijami spodbujanja energetske učinkovitosti, je poudarila Lučka Kajfež Bogataj. Opozorila je še na druge plati energetske učinkovitosti, na katero lahko med drugim vplivamo tudi z nižjo porabo vode, uživanjem lokalno pridelane hrane in manjšimi količinami odpadkov.
Spomnimo še, da je škofjeloška občina prejšnji mesec zmagala na razpisu časnika Finance za energetsko najučinkovitejšo slovensko ustanovo, in sicer s projektom celovite prenove šestih javnih objektov podružničnih osnovnih šol in enot vrtca.