Od Ravela do Magnifica
Veliki božični koncert Gimnazije Kranj je dolgoletna stalnica. Zaradi velikega povpraševanja so letos pripravili kar dva koncertna večera s programom, ki je sledil naslovu Povabilo na ples.
Ljubljana – Preveč publike za le en tradicionalni vsakoletni Veliki božični koncert Gimnazije Kranj ima namreč za posledico dva koncertna večera. Le tako so do svojega sedeža v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma po ponedeljkovi premieri lahko v torkovi reprizi prišli tudi zamudniki. Kranjčani smo sicer večinski obiskovalci koncerta, ob tem, da orkester in zbori tudi v svetu uživajo velik ugled, na portalu Youtube ima orkester že neverjetnih 12 milijonov ogledov, nekaterim izvedbam kritiki po svetu namenjajo najvišje ocene, pa se vsako leto koncerta udeleži jo tudi ljubitelji klasične glasbe iz širšega slovenskega prostora in tujine. Ponedeljkovega večera z letošnjo temo Povabilo na ples se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor, ki je pred letom in pol Gimnaziji Kranj za dolgoletno organiziranje božičnih koncertov podelil tudi priznanje jabolko navdiha.
Letošnji večer je dolgoletni direktor in režiser koncerta Primož Zevnik razdelil v dva časovno enakovredna dela, v katerih smo slišali tako glasbo velikih mojstrov svetovne glasbene dediščine, kot sta Maurice Ravel s skladbo Dafnis in Hloa in Aleksander Borodin z znanimi Polovskimi plesi, kot nekatere znane skladbe iz sveta zabavne glasbe, na primer Magnificovo Tivoli ali pa legendarno Quando, quando, quando.
Po uvodni Sveti noči je koncert odprl orkester s Sepetovo Zemlja pleše in Jušem Lesjakom na alt saksofonu v ospredju. Po nagovoru ravnatelja gimnazije Francija Rozmana je sledil prvi, za mnoge v dvorani pa tudi sicer, vrhunec večera, s skladbo Liebe, du Himmel auf Erden (Ljubezen – nebesa na Zemlj) iz operete Paganini Franza Leharja. Navdušil je nastop nekdanje gimnazijke, zdaj študentke opernega petja Ernestine Jošt, ki se razvija v vrhunsko operno pevko. Uf, kakšen glasovni razpon premore njen sopran. V skladbi Flashlight (Svetilka) so nas z ubranim večglasjem razveselile pevke iz Dekliškega pevskega zbora, v nadaljevanju pa se je predstavil še en gost, pozavnist Matjaž Kafol, in sicer v zanimivi priredbi skladbe Always On My Mind Marjana Peternela. Skupaj s trobentačem Alešem Klančarjem sta kasneje odločilno obarvala tudi legendarni Libertango Astorja Piazzolle v priredbi Jake Puciharja. Ta je v ospredje postavil oba solista, hkrati pa tudi godala in flavtistični del orkestra. Prav tako je v molovski skladbi Oblivion navdušila gostujoča violistka Špela Pirnat.
Prvi del je zaključila petnajstminutna Dafnis in Hloa, Suita št. 2 Mauricea Ravela, v kateri sta na račun prišla Veliki simfonični orkester z dolgoletnim dirigentom Nejcem Bečanom ter Združeni zbori Gimnazije Kranj – Mešani pevski zbor sicer vodi Erik Šmid, Dekliški pevski zbor pa Marjeta Oblak. Letos so kar nekaj točk oblikovali mladi vokalisti, bodisi gimnazijci bodisi gostje. Tako smo lahko uživali v živahni skladbi Boleras sevillanas, v kateri je ob spremljavi godalnega sestava naša ušesa božal nadarjeni Tilen Lotrič, skladbo Quando, quando, quando pa sta ubrano zapela gimnazijca Neža Čadež in Lovro Krišelj. Šopek pevk se je skupaj s solistoma Dino Arapović in Tilnom Lotričem predstavil tudi v čudoviti Ain' No Mountain High Enough. Pevsko ubrana je bila skupaj z orkestrom in violino Magnificova Tivoli, v kateri so nas na ples popeljale pevke iz Dekliškega zbora, ki so odlično pele tudi prepoznavno melodijo v Borodinovih Polovskih plesih. Še preden je s to zahtevno skladbo simfonični orkester zaključil koncert, smo v njegovi izvedbi slišali še skladbo Danzon no. 2 mehiškega skladatelja Artura Marqueza. Kompleksna skladba s številnimi menjavami tempa je še enkrat znova pokazala visok domet simfoničnega orkestra.
V dodatku smo slišali še dve skladbi iz sveta zabavne glasbe, in sicer Can't Take My Eyes of You in Copacabana. Skupaj z odmorom dve uri in pol glasbe, ki je v ozadju odslikavala različne vrste plesa, je tudi tokrat očaralo publiko, različne instrumentalne in vokalne zasedbe pa so še enkrat znova dokazale, da Veliki božični koncert Gimnazije Kranj ni naključno to, kar je.