Moda in božič
V Ljubljani so predstavili olimpijsko kolekcijo Pjongčang 2018 – oblačila za uradne slovesnosti, treninge, ogrevanje, prosti čas in tudi medijske obveznosti. Kranj pa je ponovno gostil Slovenski tuba božič.
Dober mesec dni nas loči od 23. zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu in v torek so v Grand hotelu Union v Ljubljani predstavili olimpijsko kolekcijo Pjongčang 2018. Za športnike in spremljevalce jo je oblikoval Kranjčan Sandi Murovec - Muri, izdelali pa so jo v podjetju Peak. Kolekcijo sestavljajo različni sklopi, lepo pa jo zaokrožijo prepoznavna zelena barva in še nekateri detajli, ki funkcionalno kolekcijo naredijo izjemno trendovsko.
Manekenom in manekenkam, ki so nam na modni brvi predstavili oblačila olimpijcev, namenjena tako prostemu času kot uradnim in neuradnim aktivnostim, sta se tokrat v modni vlogi pridružila (sicer poletna olimpijca) triatlonka Mateja Šimic in kanuist Benjamin Savšek. Dogodek je povezovala Anja Hlača Ferjančič. Nekaj besed je prisotnim namenil tudi vodja slovenske olimpijske reprezentance Franci Petek, poleg harfe pa smo prisluhnili še Katayi.
Med drugim smo podrobneje spoznali zvezdo aktivnih oblačil za prosti čas, prešito puhovko: v temnomodri barvi za fante in zeleni različici za dekleta, ki je del kompleta, namenjenega prosti prodaji; pa maskoto lisjaka Foksija in navijaški komplet. Videli smo še aktualen hokejski dres za olimpijski turnir; po modni brvi se je v njem sprehodil kar Tomaž Razingar, nekdanji kapetan slovenske hokejske reprezentance.
Na Glavnem trgu v Kranju pa ste lahko prisluhnili tradicionalnim božičnim pesmim v drugačni preobleki: glavna instrumenta sta bila tuba in evfonij, obe nizki trobili, ki v orkestru takoj padeta v oči zaradi svoje velikosti. Prvobiten namen koncerta Slovenski tuba božič je bil, kot pravi učitelj tube in evfonija na Glasbeni šoli Kranj Uroš Košir, promocija dokaj neznanih glasbil. Gre za edinstven dogodek v Sloveniji, ki so ga letos organizirali tretjič. Nastopajoči so bili iz Kranja, prišli pa so še iz Prekmurja, Brežic, Celja in Slovenskih Konjic – skupaj petdeset glasbenikov, ki so se pod vodstvom Koširja združili v orkester. Glasbo, ki jo poslušamo ob božiču, so prvič v duetu tube in evfonija zaigrali v Ameriki leta 1974. So pa Tuba božički k sodelovanju ponovno povabili tudi solo pevce Glasbene šole Kranj.