Čebelar Janša znan po vsem svetu
Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) je 20. maj, rojstni dan čebelarja Antona Janše z Breznice pri Žirovnici, razglasila za svetovni dan čebel.
Žirovnica – Generalna skupščina OZN je v sredo na plenarnem zasedanju v New Yorku soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj, rojstni dan čebelarja Antona Janše, razglasila za svetovni dan čebel. Delegacijo, ki je zastopala Slovenijo na razglasitvi, je vodil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, v njej pa je bil tudi Boštjan Noč, čebelar s Sela pri Žirovnici in predsednik Čebelarske zveze Slovenije, ki je tudi dal pobudo za razglasitev svetovnega dne čebel. »Vsak človek na tem planetu si zasluži imeti vsak dan hrano, vsak dan jo moramo pridelati več in vsak dan je več hrane odvisne od opraševalcev, na prvem mestu od medonosnih čebel. Govoriti o zmanjšanju svetovne lakote brez zagotavljanja pogojev za obstoj čebel in drugih opraševalcev je metanje peska v oči,« je dejal Boštjan Noč, ki pričakuje, da 20. maj ne bo samo svetovni dan čebel, ampak tudi gibanje za zeleni planet, za zagotavljanje hrane po vsem svetu in pogojev za preživetje čebel ... Študije kažejo, da se populacije čebel in drugih opraševalcev zaradi intenzivnega kmetijstva, široke uporabe pesticidov, onesnaževanja z odpadki, podnebnih sprememb, pojavljanja novih bolezni in škodljivcev ter krčenja življenjskega prostora opraševalcev pomembno zmanjšujejo. Slovenija je po čebelarstvu lahko marsikomu na svetu za zgled, saj je kot prva država v Evropski uniji zakonsko zaščitila svoje čebele in med prvimi v Evropski uniji prepovedala uporabo nekaterih čebelam škodljivih pesticidov. Po številu čebelarjev na prebivalca se uvršča v svetovni vrh, avtohtona kranjska sivka pa je tudi del slovenske narodne identitete.
Čebelar Anton Janša (1734–1773), začetnik sodobnega čebelarstva, ki ga je cesarica Marija Terezija imenovala za stalnega učitelja v novi šoli za čebelarstvo na Dunaju, je z razglasitvijo svetovnega dne čebel postal znan po vsem svetu, na to pa so ponosni tudi v žirovniški občini, kjer se že pripravljajo na praznovanje prvega svetovnega dne čebel maja prihodnje leto in kjer pričakujejo tudi porast čebelarskega turizma. Najprej so načrtovali, da bodo do takrat že uredili čebelji park medovitih rastlin in spremljajoči objekt, v katerem bi interaktivno prikazovali življenje čebel ter delo čebelarjev, a bodo gradnjo kljub pravnomočnemu gradbenemu dovoljenju lahko začeli šele po tem, ko bodo dobili odločbo o pridobitvi nepovratnih sredstev iz razpisa Lokalne akcije skupine za razvoj podeželja Gorenjska košarica. V okviru priprav na praznovanje prvega svetovnega dne čebel so pred nedavnim na Breznici tudi celovito obnovili Janšev čebelnjak, ki je eden najbolj prepoznavnih elementov bogate čebelarske dediščine na Slovenskem.