Zasvojeni vedno mlajši
Z zasvojenostjo s spletom in čezmerno rabo interneta se spopada vedno več ljudi, med katerimi je vse več tudi osnovnošolcev in srednješolcev, ugotavljajo na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout.
Kranj – Logout deluje že od leta 2011 in je edini specializirani center za pomoč pri čezmerni rabi interneta pri nas s svetovalnicami v Ljubljani in Izoli, za nasvete pa so dosegljivi tudi po telefonu in elektronski pošti.
V zadnjih letih v centru opažajo, da se število uporabnikov, ki poiščejo pomoč zaradi težav odvisnosti od spleta ali čezmerne uporabe interneta povečuje. Predvsem pa je skrb vzbujajoče dejstvo, da po pomoč prihajajo vse mlajši. Tudi srednješolci in celo osnovnošolci. »Mladostniki so zelo ranljiva skupina, saj sami težko nadzorujejo vedenje na spletu, od zunaj pa večkrat ni kontrole, čeprav je treba poudariti, da so starši vedno bolj ozaveščeni,« pravi strokovna delavka v centru, psihologinja Špela Reš.
Med fanti in mlajšimi moškimi največjo težavo predstavlja čezmerno igranje spletnih iger. Teh je med obravnavanimi največ. Dekleta pa imajo najpogosteje težave z družabnimi omrežji. »Predvsem v prvih letih smo imeli največ primerov moških, zaradi čezmernega igranja spletnih iger, danes se težava razrašča na čezmerno uporabo spleta, po navadi po mobilnem telefonu,« pojasnjuje Reševa, ki dodaja, da se s težavami ne spopadajo le mladostniki, temveč tudi odrasle osebe. »Med odraslimi je poleg splošne zasvojenosti s spletom razširjena predvsem zasvojenost s spletno pornografijo, igranjem iger na srečo in nakupovanjem na spletu. Vendar za razliko od mlajših, ki jih v naše programe največkrat vključijo starši, odrasli v manjši meri poiščejo pomoč,« še dodaja sogovornica.
Kako prepoznamo težave?
Reševa opozarja, da vsaka uporaba interneta še ne pomeni nujno težav, prav tako je treba razlikovati med zasvojenostjo in čezmerno rabo. »Težave se pojavijo, ko nekdo večinoma posega le po spletnih vsebinah, ki so primarno namenjene nudenju ugodja. Po navadi do tega prihaja iz dolgčasa, ker oseba ne ve, kaj bi drugega počela, razlog za to je navadno nestrukturiran dan brez obveznosti. Takrat govorimo o čezmerni rabi interneta,« pojasnjuje in dodaja, da so pri zasvojenosti motivi globlji. »Oseba, ki je zasvojena, s spletom rešuje čustvene stiske, na spletu se pomirja in beži pred skrbmi in vsakdanjimi obveznostmi. Posledice so vidne na drugih področjih. Opušča družabne stike, preneha se ukvarjati s hobiji, morda celo izostaja od pouka ali ne gre v službo. Laže koliko časa preživi na internetu in se okoli tega prepira z domačimi, partnerjem ali prijatelji.« Na spletni strani www.logout.si lahko z reševanjem spletnega vprašalnika tudi sami preizkusimo, ali imamo morda težave s čezmerno uporabo spleta.
Zelo pomembno je, da otrokom pomagajo starši, jim organizirajo prostočasne dejavnosti in nadzirajo uporabo mobilnega telefona ter spleta. »Starši morajo otroku postaviti pravila, hkrati pa ga tudi informirati o nevarnostih, ki prežijo nanj na spletu,« poudarja Reševa.
Center Logout sofinancirata ministrstvo za zdravje ter ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter mestni občini Ljubljana in Koper. Mesečno beležijo več kot sto različnih občasnih in rednih uporabnikov. Pomoč, ki jo nudijo v centru, pa je za uporabnike brezplačna in je namenjena tako osebam s težavami kot staršem in svojcem. Zato v centru priporočajo, da se njihovega programa udeleži vsak, ki se s težavami ne more spopasti sam.