Umolknila bo televizija za gluhe
V Sloveniji je štiri leta delovala televizija za gluhe in naglušne TIPK TV, z letom 2018 pa bo zaprla svoja vrata, ker pristojne državne institucije zanjo niso imele posluha.
Ljubljana – »Zadnji dan v letu 2017 bo TIPK TV prisiljen ukiniti edino klasično televizijo za gluhe in naglušne v Sloveniji. Njena programska shema je bila namenjena izključno najbolj zapostavljeni in obenem skoraj največji ranljivi družbeni skupini v Sloveniji, program so pripravljali in ustvarjali izključno gluhi in naglušni, vsebine pa smo prilagajali v slovenski znakovni jezik, tudi s pomočjo podnapisov. Zaradi zavrnitve vseh možnosti sofinanciranja s strani pristojnih institucij nam ne preostane drugega, kot da televizijo ukinemo. Sredstev za delo ni, saj oglaševalci zaradi premajhnega ciljnega občinstva, ki ima omejen domet, ne želijo vlagati in oglaševati na naši televiziji, medtem ko drugih komercialnih možnosti nimamo,« se na javnost obrača Bojan Mord, direktor in urednik TIPK TV, oče treh gluhih otrok, gluhi učitelj, gluhi tolmač, gluhi novinar ter ambasador programa Erasmus+ 2017. Pojasni, da so v dveh letih na Ministrstvu za kulturo zavrnili vse njihove vloge na različne razpise za sofinanciranje programskih vsebin in druge oblike sofinanciranja. Posebna komisija, ki točkuje vloge na podlagi različnih kriterijev, je dodelila tako malo točk, da so naposled povsem izpadli iz financiranja. Posebno žaljivo se jim je zdelo, da so na podlagi merila pomen za slovenski jezik in kulturo od enega člana komisije dobili le eno od 20 možnih točk, kot da njihov znakovni slovenski jezik ne bi bil enak slovenščini. Eden od ciljev razpisa je tudi zagotavljanje pluralnosti in raznolikosti medijev in programskih vsebin, še posebej tistih, namenjenih ljudem s posebnimi potrebami. Gluhi in naglušni to zagotovo so. V TIPK TV tudi menijo, da je medijska zakonodaja zastarela, v svojih pogovorih z ministrstvom za kulturo pa se jim kljub večkratnim srečanjem ni uspelo dogovoriti ne za statusno ureditev ne za financiranje. Očitek namenjajo tudi nacionalni televiziji, ki so ji ponudili svoje sodelovanje, a brez uspeha.
Medijski razpis za konkretne programe
Kaj na vse to pravijo na Ministrstvu za kulturo? »Ministrstvo za kulturo se zaveda, da so slepi in slabovidni ter gluhi in naglušni ovirani pri pristopanju do medijskih vsebin, zato je tej skupini v skladu s 3. odstavkom 4. člena Zakona o medijih namenjen posebni razpis, s katerim se podpira ustvarjanje in razširjanje programskih vsebin v njim prilagojenih tehnikah. Zaradi ozko opredeljene ciljne skupine in zaradi omejenih sredstev so pogoji sodelovanja pri tem razpisu nekoliko strožji, zato TIPK TV, d. o. o., na tem razpisu ne more sodelovati. Po naših informacijah se je TIPK TV, d. o. o., prijavljal le na medijski razpis. V letih 2013, 2014 in 2015 (v tem letu je dobil dodatno še nekaj interventnih sredstev za nakup kamere) je bil njegov projekt izbran za sofinanciranje, v 2016 in 2017 pa strokovna komisija ni prepoznala prijavljenega projekta tega podjetja kot dovolj kakovostnega. Dejstvo pa je, da medijski razpis podpira konkretne projekte – programske vsebine –, in ni namenjen sofinanciranju delovanja medija. Zakon o medijih izdajatelju radijskega in televizijskega medija omogoča, da za program lahko pridobi status posebnega pomena, vendar pa mora izdajatelj programa izpolnjevati nekaj pogojev, ki jih TIPK TV, d. o. o., žal ni mogel izpolniti,« so pojasnili na kulturnem ministrstvu.
Deluje spletna TV
Za komentar smo zaprosili tudi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer so sicer pristojni za skupine s posebnimi potrebami. Zapisali so, da pristojnosti za poseganje v konkretnem primeru nimajo. »Lahko le rečemo, da obžalujemo, da bo TIPK TV za gluhe in naglušne s 1. januarjem 2018 prenehala delovati. TIPK TV je nudila programske vsebine za gluhe in naglušne pa tudi usposabljala in zaposlovala je gluhe in naglušne kot svoje sodelavce. Neposredne povezave z njimi naše ministrstvo ni imelo. Vsekakor se z ukinitvijo vsakega medija, ki je namenjen določenim skupinam invalidov, v tem primeru populaciji gluhih in naglušnih, omeji dostopnost do informacij tej skupini. Poudarili pa bi, da uspešno deluje Spletna TV pri Zvezi društev gluhih in naglušnih, ki informira gluhe in naglušne v njim prilagojenih tehnikah (znakovni jezik, podnapisi) in že od leta 2007 uspešno deluje v slovenskem medijskem prostoru,« sklenejo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.