Lepote jesenskega Krasa
Kar dve skupini naših izletnikov sta sredi meseca spoznavali slovenski Kras, ki se pogreza v umirjene poznojesenske barve. Obiskal jih je tudi škof Martin, ki je mošt spremenil v vino.
Kras je med slovenskimi pokrajinami nekaj posebnega, ne glede na to, v katerem letnem času ga obiščemo. Dve skupini izletnikov Gorenjskega glasa sta ga obiskali sredi meseca, prva v torek, 14. novembra, in druga v četrtek, 16. novembra. Kras je bil še v 19. stoletju skoraj gol, danes pa je sedemdesetodstotno poraščen z gozdom, še zlasti s črnim borom. Ta čas se že odeva v umirjene poznojesenske barve, na zimski počitek pa po trgatvi čakajo tudi znameniti kraški vinogradi.
Na prvem izletu so bile z nami članice in en član skupine Muce Copatarice, ki se enkrat mesečno zberejo v uredništvu in pletejo copatke za gorenjske novorojenčke. V sedmih letih je 17 dam in en gospod spletlo že 10.844 parov copatk! Sedaj že zmanjkuje – novorojenčkov! Vendar bodo pletilci pletli še naprej.
Oba izletniška dneva smo najprej obiskali Senožeče. Tu je nekdaj obratovala slovita pivovarna Adria. V Senožečah sta bila rojena dva pomembna Slovenca: prvi Slovenec z olimpijsko kolajno sabljač Rudolf Cvetko in upornik, bojevnik za pravice Slovencev in soustanovitelj narodnoobrambne organizacije TIGR Danilo Zelen, ki so ga Nemci kot prvo žrtev okupatorjev na Slovenskem ubili maja leta 1941.
Naša naslednja postaja je bila ena večjih kraških vasi Lokev, v kateri je od leta 2007 naprej odprta Fabianova muzejska trgovina. Trgovino je leta 1869 odprl Jakob Fabiani, in je bila aktivna vse do leta 1948, ko so jo zaprli. Mojca Slana, rojena Placer, in Miro Slana v njej pokažeta, kako in kaj so kupovali naši predniki, kako so nastajale nekatere znane blagovne znamke in kako iznajdljivi so znali biti nekdanji trgovci. Po vožnji skozi Sežano, Tomaj, kjer se je rodil Srečko Kosovel, in Dutovlje smo na domačiji Vrabec ali po domače pri Lovretovih v Pliskovici poskusili kraška vina in druge napitke, izdelane iz vina. V vasici Sveto pri Komnu smo si ogledali cerkev svetega Tilna iz 16. stoletja z značilnim dežnikastim stropom in kamnitim nosilcem. Strop je sestavljeni iz 16 tramov. Pred cerkvijo smo si ogledali še več kot petstoletno lipo, star vaški vodnjak in vojaško pokopališče iz prve svetovne vojne. Po vožnji mimo Štanjela smo se dvignili na rob med Krasom in Vipavsko dolino do vasi Vrabče, kjer nas je na osmici čakala obilna pojedina. Izbrali smo svojo vinsko kraljico, škof Martin, ki je krstil mošt in ga spremenil v vino, pa nam je obakrat zaželel srečno pot domov.