Zaradi pomanjkanja papirja Glas v petek, 17. junija 1983, ni bil natisnjen in zato ni izšel. Prvič po več kot tridesetih letih izhajanja. Potem je redno izhajal, kljub vojni in drugim oviram.

Preko barikad do bralcev

Sedemdeset let Gorenjskega glasa (16)

Bil je junij 1983. Časopis, takrat se je imenoval še Glas, se je znašel v težkem položaju. Višina pomoči ustanoviteljic občinskih konferenc Socialistične zveze gorenjskih občin se je zmanjševala, tiskarske storitve so se dnevno dražile, zmanjkovalo pa je tudi tiskarskega papirja. Kolektiv Gorenjskega glasa je varčeval tudi z zmanjševanjem obsega časopisa: ob torkih je obsegal 12, ob petkih pa 16 strani. V tiskarni Ljudske pravice, ki je takrat tiskala naš časopis, se je bilo treba za tisk vsake številke dogovarjati posebej. V petek, 17. junija, pa se je zgodilo najhujše. Tiskarna ni mogla zagotoviti papirja, zato Glas ni bil natisnjen in ni izšel! Tudi za prihodnje številke ni bilo zagotovila, da papir bo. K sreči je bil. Kaj takega se ni zgodilo ne prej ne kasneje, do današnjih dni. Bile so manjše zamude zaradi okvar ali težav pri dostavi, vendar so bile vse številke natisnjene in so izšle. Upam, da bo tudi v prihodnosti tako!

Junij leta 1991 je bil drugačen. Gorenjski glas je bil poleg, ko je slovenska skupščina sprejemala zakonodajo, ki je bila osnova za razglasitev ustanovitve države, pol leta po plebiscitu. Odprtje 7864 metrov dolgega predora Karavanke je minilo brez za tak dogodek običajnega sijaja, brez udeležbe visokih gostov, kar je odsevalo razmere, v kakršnih sta se znašli Slovenija oziroma Jugoslavija. V učnih centrih Teritorialne obrambe so naborniki prvič prisegli zvestobo slovenski državi in njeni vojski. Policisti so si namestili na kape slovenske in nič več jugoslovanskih oznak. V Ljubljano je prišel predsednik takratnega jugoslovanskega izvršnega sveta Ante Marković in vodstvo države ter poslance skupščine prepričeval, naj se odpovedo osamosvojitvi, kar bo ta škodovala Sloveniji. Gorenjski glas je v petek, 28. junija, na prvi strani zapisal: Na mnoga leta, moja država! Branili bomo njeno samostojnost.

Vojna se je začela. Naši novinarji in fotoreporterji so bili na terenu, med pripadniki policije in teritorialne obrambe. Pogumni so bili. Gorenjski glas je kljub vojni izšel in bil pravi čas pri naročnikih in bralcih. Šofer se je v dneh vojne ob ponedeljskih in četrtkih zvečer s tovornjakom, na katerega je v Delovi tiskarni v Ljubljani naložil štiri tone težke izvode Gorenjskega glasa, prebijal preko barikad in prišel še pravočasno v Kranj. Tudi Gorenjski glas se je s poročanjem o rojevanju slovenske politične, kulturne, gospodarske in vojaške samozavesti in o poteku prelomnih dogodkov v Sloveniji in na Gorenjskem uvrstil med junake osamosvojitve!

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 23. junij 2023 / 06:00

Gorenjski glas, št. 50

Gorenjski glas, 23. junij 2023, št. 50

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 29. oktober 2008 / 07:00

V Elanu bodo odpustili 180 delavcev

V sredo je v Elanu potekal sestanek vodstva družbe Skimar s predstavniki delavskega sveta in sindikata.

Prosti čas / sreda, 29. oktober 2008 / 07:00

Dolgcajt

Otroški in mladinski program Televizije Slovenija pripravlja novo oddajo za mlade Dolgcajt, ki bo gledalcem predstavljala mladinsko kulturo in njeno zakulisje, vključno z alternativno kult...

Škofja Loka / sreda, 29. oktober 2008 / 07:00

Priprave na pasijon se nadaljujejo

Pretekli teden so v prostorih bodoče knjižnice v nekdanji vojašnici predstavili Pasijonski tabor. Škofjeloški pasijon bo znova uprizorjen marca in aprila prihodnje leto.

Zanimivosti / sreda, 29. oktober 2008 / 07:00

Kviz za mlade gasilce

Radovljica - V soboto je Gasilska zveza občine Radovljica izvedla regijski kviz gasilske mladine. Na 7. državni kviz gasilske mladine, ki bo 22. novembra v Puconcih, sta se uvrst...

Šport / sreda, 29. oktober 2008 / 07:00

Tri medalje lokostrelcev na EP

Kranj - V Španiji so na evropskem lokostrelskem prvenstvu 3-D uspešno nastopili tudi Slovenci. V konkurenci 160 lokostrelk in lokostrelcev iz 14 držav so osvojili tri medalje. V...