Praznovali bodo prihodnje leto
Na Krvavcu in Cerkljanska fara, pravzaprav himna Cerkelj, sta zelo priljubljeni pesmi gorenjskega ansambla Trgovci, ki letos praznuje že petinpetdesetletnico delovanja. Vodja ansambla Vinko Janežič ponosno pove, da je minilo že štirinajst let, odkar so posneli Cerkljansko faro, a jo ljudje še vedno prepoznajo in jim je pesem ljuba.
Začetki ansambla Trgovci segajo v leto 1962 in od takrat do danes je pri Trgovcih igralo približno petdeset glasbenikov.
Vinko razloži: »Na začetku smo bili trio. Jaz sem igral kitaro, leto dni kasneje pa smo že postali kvintet. Dodali smo trobento, dobili še drugega kitarista in klarinetista. V tej zasedbi smo igrali devet let, leta 1974 pa so se v ansamblu začele prve opaznejše spremembe. Klaviature je takrat igral Marjan Pangus, basovsko kitaro danes že pokojni Darko Ogrin, kitaro Renato Verlič in kasneje Vinko Benedik, Tone Novljan je bil na bobnih in klarinetu, jaz sem igral trobento in pel. Ansambel je imel sedež v Zalogu in bili smo prvi, ki smo začeli z mladinskimi plesi na domačem terenu. Sledilo je Primskovo v Kranju, začele so prihajati ponudbe tudi za druge glasbene odre.«
Tudi svoj vrhunec so Trgovci doživeli leta 1974. Namreč, v tistem času je bilo drugače in takrat je bil Zalog pravzaprav središče kulturnega dogajanja v občini Kranj. »Imeli smo mladinske plese. Vsako soboto ali nedeljo, če ni bilo plesov, so uprizarjali gledališke igre. Močna sta bila dva pevska zbora ...,« se spominja Vinko.
Trgovci so potem v svoje vrste okoli leta 1980 dobili pevko. Pri njih je začela peti komaj 17-letna Romana Krajnčan, takrat še Romana Ogrin.
Ansambel je na glasbenem odru na Primskovem zadnjič nastopil leta 1982. Sledile so zamenjave. Vinko nadaljuje, da so bili to časi, ko sta bila prepoznavna Modrina in ansambel Sibila in so tudi narodno-zabavni Trgovci igrali veliko zabavne glasbe: »Bili smo ansambel s precejšnim poudarkom na zabavni glasbi. Nastopali smo tudi v loškem hotelu Transturist pa v Boru v Preddvoru, a veliko je bilo pesmi, ki smo jih lahko igrali na mladinskem plesu, na omenjenih odrih pa niso prišle v poštev. Večina članov je želela nadaljevati v tej smeri, kar bi nas potem peljalo v popolnoma drug glasbeni žanr – in tako smo se razšli.«
Od leta 1974 do prvih zamenjav so imeli Trgovci od 150 do 160 nastopov letno. Igrali so na številnih sindikalnih zabavah, obletnicah velikih podjetij, katerih imen se danes le še spominjamo – kot je bila na primer Kokra Kranj, pa tudi v tujini. »Življenje z glasbo in ob glasbi je odlično, a tudi zelo naporno; sploh če imaš družino,« doda Vinko in se spomni, kako so leta 1974 prvič nastopili v Švici, kjer so igrali Hanni Wenzel, ki je takrat postala svetovna prvakinja v slalomu; pa kako so nastopili pred prvim predsednikom Liechtensteina ... »Veliko smo igrali izseljencem v Nemčiji, nastopali v Franciji, igrali na Slovenskem plesu v Celovcu … Udeleževali smo se tudi Ptujskega festivala.«
Ko so se razšli, so ustanovili narodno-zabavni ansambel Lipa. Zgodba je šla nekako takole: Vinko je pomagal peti pri Krvavškem kvintetu, ko je njihov vodja in harmonikar prenehal igrati. Preostali pa so se dogovorili, da dobijo novega harmonikarja – to je bil Milan Capuder – in si nadeli novo ime: Lipa. Vodenje je prevzel Vinko. Ansambel je v letih med 1977 in 1982 posnel dvajset pesmi za arhiv Radia Ljubljana, dobil zlatega orfeja na Ptujskem festivalu, v Števerjanu so leta 1979 zmagali. V tej zasedbi so razmišljali, da bi kaj posneli, zabeležili na tonski trak, medtem ko Trgovci do leta 2003 niso posneli nič, saj so v tistem času imeli toliko nastopov, da o snemanjih in studiu sploh niso imeli časa razmišljati. »Čeprav se dobro spominjam: bila je veselica v Stražišču, ko je do mene pristopil možakar in me povprašal, čigave so pesmi, ki jih igramo. Odgovoril sem mu, da moje oziroma od Trgovcev. Vprašal me je, ali bi kaj posneli, pa sem odgovoril, da trenutno za to nimamo časa,« pripoveduje Vinko in se nasmehne. »Sploh se nisem niti pozanimal, kdo je bil človek, ki me je ogovoril. Kasneje se je izkazalo, da je bil to Tomaž Tozon, ki je bil potem direktor kasetne produkcije RTV Ljubljana, pel pa je tudi pri Slovenskem oktetu.«
Potem je prišel čas, ko so se Trgovci ponovno zbrali v stari zasedbi in se odločili, da bi vseeno kaj premaknili na tem področju.
Vinko je prvo pesem Vrnitev napisal, ko se je vrnil s služenja vojaškega roka leta 1966. Zelo popularna je bila tudi Prevarana v ljubezni. »Fantje so jo peli kot podoknico dekletom.« Kasneje so nastale še Cerkljanska fara in Na Krvavcu, Borštnikova vrnitev, Pod Jenkovo lipo ... Slednje tri pa že najdete na njihovi zadnji, drugi zgoščenki, na kateri je 13 pesmi, zgoščenka pa nosi naslov Pod Krvavcem sem doma.
»Verjetno do tretje zgoščenke ne bo prišlo,« meni Janežič, saj letos mineva 55 let, odkar je ansambel Trgovci začel s svojim delovanjem. S sedanjo zasedbo, v kateri igra harmoniko Darko Kovač, kitaro Iztok Prosenc, poje Bernarda Prosenc, bariton in bas kitaro so zaupali Bojanu Batiču, klarinet igra Tone Novljan, trobenta in petje pa sta še vedno domena Vinka Janežiča, tudi vodje ansambla, so si nekako naredili načrt nastopanj, a od večjih odrov morda le v kombinaciji z drugimi nastopajočimi. Se pa fantje in dekle radi odzovejo na povabilo, ko zaigrajo upokojencem, na kakšni obletnici pesem ali dve.
Pravzaprav pa se bodo hkrati s praznovanjem 55-letnice delovanja ansambla poslovili od aktivnega glasbenega delovanja. Praznovanj načrtujejo več: med drugim želijo nastopiti v Borštnikovi hiši v Cerkljah, saj se jim prostor zdi zelo primeren za koncert; zabavo za rojstni dan pa upajo, da bodo izpeljali v domačem Zalogu, in sicer prihodnje leto prvega maja.