Občinstvo premierne projekcije v Mestnem kinu v Domžalah je prisluhnilo ter tudi sodelovalo v pogovoru med Janom Cvitkovičem in Juretom Matičičem. Foto: arhiv organizatorja (Simona Urankar)

Družinica na velikem platnu

V naših kinematografih je na ogled socialna drama Družinica, novo delo režiserja Jana Cvitkoviča, ki je film predstavil na ponedeljkovi projekciji v Domžalah.

Filmi, v katerih je v različnih vlogah, kot režiser, scenarist ali igralec sodeloval karizmatični Jan Cvitkovič, vedno pritegnejo pogled širšega občinstva, saj gre za življenjske zgodbe našega vsakdana, prepletene s komičnimi in dramatičnimi elementi. Po filmih V leru (v režiji Janeza Burgerja), Kruh in mleko, Od groba do groba in Šiška Deluxe, ki so se vsak na svoj način že vpisali v filmske kritiške leksikone ter v spomin gledalcev, se sedaj Cvitkovič predstavlja s socialno dramo Družinica. Po filmski projekciji v Mestnem kinu Domžale je režiser o filmu spregovoril v pogovoru z Juretom Matičičem.

Sama zgodba filma se osredotoča na propad idiličnega razmerja med staršema, razlog pa je pomanjkanje spoštovanja, ki ga povzročita izguba dela in finančni propad. Posledično breme, ki ga starša ne zmoreta več nositi, vse bolj pada na ramena otrok. Gre torej za pri nas aktualno, perečo tematiko, film pa opozarja, kako tanka je črta med normalnim družinskim življenjem in revščino socialnega dna, v katerega so ne po svoji krivdi pahnjeni mnogi posamezniki ter družine. Kot je dejal Cvitkovič, je problematika revščine mnogokrat prikrita očem javnosti. Tovrstne zgodbe so potisnjene ob rob družbe, njih reševanje pa je namesto sistemskega spoprijema za to odgovornih državnih institucij prepuščeno dobrodelnim akcijam. V filmu, ki se zaključi z antologijskim prizorom, je Cvitkovič poudaril dramo z otroške perspektive – prav otroci kot žrtve namreč na neki način prevzamejo iniciativo, ki spodbudi in da energijo tudi staršem, da skušajo najti pot iz krize in ponovno vzpostavijo razmere za dostojno družinsko življenje.

V glavnih vlogah igrajo Primož Vrhovec, Irena Kovačević, Miha Košec in Ula Gulič. Igralka Irena Kovačević je na priznanem mednarodnem filmskem festivalu v Montrealu prejela nagrado za najboljšo žensko glavno vlogo, film pa je na letošnjem Festivalu slovenskega filma prejel tudi štiri vesne, prejeli so jih Marko Brdar za najboljšo fotografijo, Damir Avdić za izvirno glasbo, Emil Cerar in Polonca Valentinčič za kostumografijo in Boštjan Kačičnik za zvok.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 26. december 2011 / 07:00

Nov hotel v starem Kranju

Izraelski poslovnež Jacob Spiegel je od Gorenjske banke kupil prostore v središču Kranja ter jih v dveh letih preuredil v luksuzni butični hotel, ki bo prve goste sprejel sredi tega tedna.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Varno in zdravo na soncu

Zmerno sončenje ugodno vpliva na zdravje ljudi, nevarno pa je prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom. Poleg senčne lege, ustrezne obleke, pokrival in očal so varovalni pripravki za sončenje najpomem...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hrustljavo, zdravo, tudi pikantno

Solate pri žaru ne smejo manjkati

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Francoza spet v napadu

Citroën Berlingo in Peugeot Partner bosta spet agresivno nastopila v razredu križancev med osebnimi avtomobili in lahkimi dostavniki.

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Premišljeno z zdravili

Zdravila sodijo med nevarne odpadke, zato jih po uporabi ali preteku roka uporabnosti nikar ne mečite v smeti ali v straniščno školjko. Komunalna podjetja imajo zbiralne akcije nevarnih odpadkov, na v...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hudičev sadež na prestolu svetovne prehrane

Kdaj smo se na Slovenskem prvič srečali s krompirjem, ni povsem jasno, domneva pa se, da v tridesetih letih 18. stoletja. Dobra tri desetletja kasneje, natančneje 16. maja 1767, je Marija Terezija pod...