Na Triglav kot pravi Slovenec
Indijec Mehtab Singh, ki že šesto leto živi v Kranju in ga mnogi poznajo predvsem po odličnih čajih iz njegove prodajalne Indija Koromandija, je v Sloveniji odkril novo strast, planinarjenje. In že na začetku si je zastavil ambiciozen cilj, osvojiti našo najvišjo goro Triglav.
Za načrtno obiskovanje slovenskih gora se je odločil po enem od naključnih srečanj s fotografom Titom Koširjem, ki mu je ob tej priložnosti pokazal fotografije s svojega zadnjega obiska hribov. To ga je tako navdušilo, da se mu je odločil pridružiti na eni od poti v gore, iz česar je nato nastal projekt, ki sta ga poimenovala kratko Triglav, Tit Košir pa je njuno izkušnjo opisal v blogu z naslovom Potovanje nekega sikha na Triglav.
»Že pred leti mi je znanec rekel, da postaneš pravi Slovenec šele, ko se povzpneš na Triglav in te tam našeškajo po zadnjici,« začne svojo pripoved Mehtab Singh in z velikim nasmehom doda, da se mu je bolj kot sam vzpon na Triglav zdelo zanimivo tisto s šeškanjem, saj priznava, da so doma prav na njem vsi njegovi bližnji in daljni sorodniki izkoristili priložnost za šeškanje. Iz njegove želje, da bi obiskal Triglav, je tako nastal načrt, da bi se na ta podvig skupaj s Titom Koširjem podala s predhodnim obiskom nekaterih drugih vrhov. Tako bi se ustrezno pripravila na raznolik teren, ki ga ponuja Triglav, zato sta poskusila vse od običajnega planinarjenja do plezanja po vrveh po skalnatih pobočjih. Najprej sta se odpravila na Viševnik in takrat je ugotovil, da je v dobri telesni pripravljenosti, čeprav tega ni počel nikoli prej. Sledil je vzpon na Ledinski vrh, Slemenovo špico, Storžič, Gozd - Martuljek po ferati in Zelenico. Sredi septembra je tako prišel na vrsto še Triglav, a jima je načrte prekrižalo vreme. »16. septembra sva v dežju stala ob vznožju Triglava, začelo je celo snežiti, zato sva se vzponu odpovedala in ga prestavila na prihodnje leto, ko bova mogoče vse skupaj zastavila širše in s sabo povabila tudi goste iz tujine in predstavnike vlade,« je razložil Mehtab Singh in dodal, da bi tako rad prispeval k prepoznavnosti Slovenije, ki se še vedno ponaša z ohranjeno naravo.
Ob vprašanju, ali zdaj kaj bolje razume obsedenost Slovencev z gorami, je priznal, da je to razumel že prej, ni pa poznal občutka, ko si res blizu drevesom, skalam ... »Najbolj všeč mi je bilo plezanje po skalah. Izjemen občutek je, ko s celotno težo telesa visiš na skali in se zanašaš, da se ne bo odlomila,« je z iskrico v očeh pojasnil Mehtab Singh in dodal, da je kot sikh tudi pri plezanju imel na glavi samo turban in se je zato odpovedal čeladi, čeprav se je zavedal, da je tvegano. »A življenje je tvegano samo po sebi,« se zasmeji Indijec, ki ima skrbno izdelan načrt za svojo prihodnost. V Sloveniji namreč namerava ostati še kakšni dve leti, potem pa se bo vrnil v Indijo, da bi se posvetil politični karieri, saj bi vse svoje izkušnje, ki jih je pridobil na potovanjih po svetu, rad delil z drugimi. Do takrat pa ga bo verjetno mogoče srečati še v kakšni planinski koči, saj se je v slovenske gore zaljubil in bi rad prispeval k temu, da se ohranijo take, kot so danes. »Moja dežela je dežela Himalaje in tam lahko opazujemo, kaj se zgodi, če gore oziroma naravna bogastva, kot je recimo tudi voda, pristanejo v rokah slabih ljudi.« Ob tem pojasni, da pri tem ne misli lokalnega prebivalstva, ki se zaveda pomena skrbi za naravo, ampak tiste, ki iz tega želijo kovati dobiček. »Samo poglejte recimo Kalifornijo – ni bilo treba veliko, da so jo spremenili v puščavo,« ugotavlja z razočaranjem in zaključi, da se moramo potruditi, da bomo naravo ohranili tudi za zanamce.
Mehtab Singh in Tit Košir sta svoj celoten podvig v sodelovanju s podjetjem Canon ovekovečila tudi v video zapisih in na fotografijah. Pod eno od fotografij je Mehtab Singh pripisal, da ni vedel, da je mogoče »fotošop« dejansko obiskati, tako ga je navdušila lepota narave v Gozdu - Martuljku.