Zdravniki spet v stavko
Zdravniki znova grozijo s stavko s polno prekinitvijo dela, ker še vedno niso izpolnjene vse njihove zahteve glede plač. Znova predlog za zaprtje trgovin ob nedeljah.
Zdravniki bodo aktivirali stavko
Zdravniški sindikat Fides bo zaradi neizpolnjevanja stavkovnega sporazuma 27. novembra aktiviral stavko s polno prekinitvijo dela skladno z zakonom, je pred tednom dni napovedal predsednik sindikata Konrad Kuštrin. Po pregledu realizacije stavkovnih zahtev so namreč ugotovili, da niso v celoti realizirane njihove zahteve, zlasti glede 57. plačnega razreda kot plačnega stropa za zdravnike. Kuštrin je ob tem poudaril, da si stavke ne želi nihče, ne zdravniki, gotovo pa ne javnost. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc na odmrznitev stavke odgovarja, da je ministrstvo zahteve iz stavkovnega sporazuma uresničilo, odprta pa ostaja le zahteva glede 57. razreda kot plačnega stropa za zdravnike, kar pa je stvar ministrstva za javno upravo in odvisno od pogajanj z drugimi sindikati. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa je pojasnil, da zaveze iz stavkovnega sporazuma s Fidesom izvršujejo, saj so predlog ustreznih sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju pripravili, predstavili pogajalski skupini vseh sindikatov in ga bodo posredovali vladi.
Ni dokazov zoper Drenikovo
Spletni portal Siol.net je poročal, da nacionalni preiskovalni urad v preiskavi arbitražne prisluškovalne afere, v katero sta bila vpletena nekdanja slovenski arbiter Jernej Sekolec in agentka Slovenije Simona Drenik, zoper Drenikovo niso našli dokazov zlorabe položaja in nevestnega dela. Preiskovali so samo Drenikovo, saj Sekolec v času pogovorov ni bil zaposlen na ministrstvu za zunanje zadeve, temveč na arbitražnem sodišču v Haagu. Sekolec je sicer zavračal sodelovanje v preiskavi in preklical privolitev za preiskavo dveh elektronskih naprav, ki jih je v dogovoru z njim policija najprej zasegla. Letos so kriminalisti vendarle pregledali njegov računalnik in preostale elektronske naprave, po neuradnih podatkih Siola pa niso potrdili suma, da je imel nameščeno programsko opremo za prisluškovanje.
Nedelje brez nakupovanja
Nepovezani poslanec Andrej Čuš (ter Zeleni Slovenije in druge iniciative) predlaga državnemu zboru sprejem novele zakona o trgovini, s katero bi uresničili voljo volivcev za zaprtje trgovin ob nedeljah, izraženo na referendumu pred štirinajstimi leti. »Z novelo zakona o trgovini sledimo predvsem ustavnemu načelu ljudske suverenosti, saj je slovensko ljudstvo na najbolj demokratičen način – z referendumom – že izglasovalo odločitev o nedeljskem delu. Načelo socialne države pomeni zahtevo po ustrezni skrbi države za materialno in socialno varnost državljanov. Med socialno varnost pa sodijo tudi pravica do varovanja družine in pravice otrok,« je razložil. Čuš ob tem predlaga, da bi bile posamezne prodajalne po lastni presoji trgovca lahko odprte do največ šest nedelj oz. praznikov v letu. Med izjeme bi uvrstil prodajalne s površino prodajnega prostora do 200 kvadratnih metrov, kjer trgovsko dejavnost izvaja neposredno nosilec dejavnosti oz. njegovi ožji družinski člani, pa tudi prodajalne na bencinskih servisih na servisnih prometnih površinah avtocest in hitrih cestah.
Policiste zanimal tvit
Novinar TV Slovenije Jure Brankovič si je pred tednom dni s tvitom »Protest v nedeljo pred špansko ambasado?« prislužil obisk policije. Brankovič je s tvitom spraševal, ali se zaradi stopnjevanja napetosti pred nedeljskim referendumom v Kataloniji morda pripravlja kakšen protest ali shod pred špansko ambasado v Ljubljani, v soboto zjutraj pa je na njegovih vratih pozvonila policija. V informativnem pogovoru so ga pobarali, ali namerava organizirati shod pred špansko ambasado oziroma ali ve za kak shod, ki se pripravlja. Na policiji so pojasnili, je splošno spremljanje informacij na javnih omrežjih običajni sestavni del izvajanja nalog pri spremljanju stanja javne varnosti. Če ocenijo, da je vsebina aktualna za izvajanje nalog iz pristojnosti policije, se temu ustrezno odzovejo. Po mnenju profesorja ustavnega prava Andraža Terška je tokrat vseeno šlo »za nov primer očitnega nerazumevanja policije, kaj sme in česa ne sme početi, ter za očitno nerazumevanje vsebine in praktičnega dometa ustavnih pravic in svoboščin«.
Jerkičeva nasledila Semoliča
Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije od srede vodi Lidija Jerkič, ki je zamenjala Dušana Semoliča, ki je ZSSS vodil 26 let. Jerkičeva napoveduje, da si bo prizadevala za spremembo prioritet. Med drugim želi boj za ohranjanje delovnih mest nadomestiti z bojem za boljša delovna mesta.