
Spomin na Trubarjevo pridigo
Mladi slovenski evangeličani so se nedavno zbrali v Pokljuški soteski, kjer je v času reformacije na skrivaj pridigal Primož Trubar.
»Posebej smo se želeli spomniti, kako so se morali slovenski evangeličani, ki so sprejeli luteranski nauk, skrivati, ko so želeli prisluhniti božji besedi, ko so sprejemali zakramenta svetega krsta in gospodove večerje, ki sta edina zakramenta, ki ju evangeličani priznavamo, in ko so izražali svojo versko pripadnost. Mladi so bili hvaležni za to izkušnjo po skoraj 500 letih na tem zgodovinskem kraju. Izrazili so željo po ponovitvi takšnega bogoslužja tudi prihodnje leto,« je povedal duhovnik dr. Aleksander Erniša.
Letos praznujemo 500 let reformacije, ki je do temeljev pretresla tedanjo Rimskokatoliško cerkev in celotno Evropo. Nemški duhovnik Martin Luther je namreč 31. oktobra leta 1517 javno objavil 95 tez, s katerimi je grajal ravnanje tedanje Katoliške cerkve in jih izobesil na vrata grajske cerkve v Wittenbergu. S tem je začel reformacijsko gibanje proti stranpotem tedanje Cerkve in odmikanju od izvirnega nauka evangelija. Luther ni ustanavljal nove cerkve, ampak je skušal reformirati takratno. Številnim narodom, tudi Slovencem, pa je prinesla reformacija prve knjige, napisane v maternem jeziku. Prav zaradi tega je slovenska vlada leto 2017 določila za leto reformacije.
V jubilejnem letu prihajajo tudi v Sloveniji na dan nekateri dogodki iz časa reformacije in kasnejše silovite protireformacijske ofenzive uradne Katoliške cerkve in njej naklonjenega plemstva. Eden takih je skrivno pridiganje Primoža Trubarja svojim vernikom v Pokljuški soteski. Gorenjska, še posebej njen blejski del, je bil naklonjena luteranskemu nauku in zato ne preseneča, da je Trubar prihajal sem, se skrival pred preganjalci in – sicer tajno – tudi pridigal svojim vernikom. Najpogosteje je to počel v odmaknjenih krajih in Pokljuška soteska s svojo kraško jamo je bila takšna. Preko blejskega območja, kjer je deloval goreč razlagalec luteranskega nauka Krištof Fašang, reformatorjem pa so bili naklonjeni tudi blejski gospodje z zaupnikom Herbertom Turjaškim, so slovenski luteranci tudi bežali v njim bolj naklonjene in varne kraje.
V soboto, 23. septembra, so obudili spomin na Trubarjevo pridiganje v Pokljuški soteski. Okrog 140 mladih slovenskih evangeličanov, predvsem iz severovzhodnega dela države, se je v soteski pred kraško jamo zbralo na posebnem bogoslužju, ki so ga vodili evangeličanski škof Geza Filo, častni škof Geza Erniša, duhovnica Jana Kerčmar – Džuban in duhovnik ter predsednik mladinskega dela dr. Aleksander Erniša.